Patrí jemnosť k žene a tvrdosť k mužovi?

Rodové stereotypy naznačujú, že muži sú zvyčajne tvrdí a ženy sú obvykle jemné, nežné. Nová štúdia zverejnená v odbornom časopise Psychological Science ukázala, že tieto stereotypy vyplývajú z telesnej pravdy, na ktorú reagujú naše mozgy. Keď sa pozeráme na rodovo neutrálnu tvár, je pravdepodobnejšie, že ju budeme posudzovať za mužskú, ak budeme pritom vnímať alebo vykonávať tvrdé dotyky a za ženskú, ak sa nás niečo bude dotýkať jemne – alebo my niečoho.

Patrí jemnosť k žene a tvrdosť k mužovi?

Ťažší je dôležitejší

Niekoľko predchádzajúcich štúdií ukázalo fakty, vďaka ktorým odborníci pochopili mnohé predstavy o našich telách. Napríklad – hmotnosť vyjadruje dôležitosť, jednoducho toho, kto má ťažšiu schránku, považujeme za dôležitejšieho, ako niekoho s ľahkou schránkou. Michael Slepian z Tufts University a jeho kolegovia chceli vedieť, či je to pravda aj pokiaľ ide o jednotlivé pohlavia.

Experiment číslo jeden

V jednom experimente ľudia držali buď tvrdú alebo mäkkú loptu a potom ju stláčali pri pohľade na fotografie tvárí z počítača. Každú tvár, ktorá vyzerala rodovo neutrálne, teda nebolo evidentné, že ide o ženu alebo o muža, museli účastníci kvalifikovať – určiť, či to je podľa nich muž alebo žena. Účastníci štúdie, ktorí stláčali mäkkú loptu pravdepodobnejšie určovali tvár ako ženskú, a naopak, tí, ktorí stláčali tvrdú loptu častejšie, hovorili o neutrálnej tvári, ako o mužovi.

jemnosť

Experiment číslo dva

Rovnaký efekt sa ukázal aj pri druhom experimente, v ktorom účastníci štúdie písali odpovede na kúsok papiera s kopírovacím papierom. Niektorým bolo povedané, aby silnejšie tlačili pri písaní, pretože, aby bola zreteľná aj druhá kópia, iným, aby písali jemne, tak aby sa dal kopírovací papier opakovane použiť. A čo z toho vzniklo? Účastníci štúdie, ktorí tlačili tvrdšie a intenzívnejšie, častejšie kategorizovali neutrálne tváre ako mužské, kým tí, ktorí písali jemne, skôr volili ženské pohlavie.

Čo hovoria autori štúdie?

„Skutočne sme boli prekvapení,“ hovorí Slepian, ktorého spoluautormi pri štúdii boli Max Weisbuch z University of Denver, Nicholas O. Rule z University of Toronto a Nalini Ambady z Tufts Univeristy. „Je pozoruhodné, že pocit z manipulácie s niečím tvrdým alebo mäkkým môže ovplyvniť, ako vizuálne vnímate tvár,“ pokračuje podľa stránok Science Daily výskumník. Výsledky ukazujú, že znalosti o sociálnych kategóriách – ako je pohlavie, si rovnako, ako ostatné druhy poznatkov, čiastočne nesieme v tele.

Mohlo by vás zaujímať

4 najčastejšie príčiny rozvodu

Nikto z nás nevstupuje do manželstva s tým, že sa jedného dňa rozvedie. Žiaľ, neraz – bez ohľadu na to s akou dávkou lásky do vzťahu vstupujeme, končia… Čítaj ďaľej

Otestujte sa

Ak to teda zhrnieme, dá sa povedať, že je v nás hlboko zakorenené, že muži sú tvrdí a ženy jemnejšie, nežnejšie, i keby to individuálne trebárs bolo naopak. Skúste si napríklad vo vašom zmiešanom kolektíve takúto hru. Zaviažte si oči a nech sa vás jeden z kolektívu. Muž alebo žena dotkne. V prípade, že sa vás muž bude dotýkať jemnejšie, pravdepodobne si budete, myslieť, že je to žena a naopak. Nechceme vás však vopred ovplyvniť. Vyskúšajte a uvidíte J.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach