Pestujte si zdravé vzťahy

Nová štúdia odborníkov z Brigham Young University pridáva naše sociálne vzťahy do krátkeho zoznamu faktorov, ktoré predpovedajú šance ľudí na žitie alebo umretie. V odbornom magazíne PLoS Medicine tvrdí v správe o štúdii profesorka Julianne Holt-Lunstad a profesor Timothy Smith – obaja z Brigham Young Univerzity, že sociálne kontakty – priatelia, rodina, susedia alebo aj kolegovia môžu zlepšiť naše šance na prežitie až o päťdesiat percent.

vzťahy Ako sa nízka sociálna interakcia dá vyjadriť známymi rizikovými faktormi?

* je ekvivalentom fajčenia 15 cigariet denne

* je ekvivalentná k alkoholizmu

* je viac škodlivá ako necvičenie

* je dvakrát škodlivejšia ako obezita

Ešte neuznané verejnosťou, ale pravdivé
„Myšlienka, že nedostatok sociálnych vzťahov, je rizikovým faktorom pre úmrtie ešte nie je široko uznaná zdravotníckymi organizáciami, ani verejnosťou,“ píšu autori v spomínanom odbornom magazíne. Výskum však hovorí jednoznačne. Výskumníci analyzovali údaje zo 148 predtým publikovaných štúdií, ktoré sa zamerali na frekvenciu ľudskej interakcie a sledovali výsledky v oblasti zdravia počas obdobia priemerne sedem a pol roka.

Mnoho spôsobov, akými nám blízki môžu pomôcť
„Údaje jednoducho ukázali, či boli dotyční integrovaní do sociálnych sietí,“ povedala podľa serveru ScienceDaily Julianne Holt-Lunstad a pokračuje: „To znamená, že účinky negatívnych vzťahov sú spájané s pozitívnymi.“ Výskumníčka povedala tiež, že je mnoho spôsobov, akými priatelia a rodina môžu ovplyvniť zdravie k lepšiemu – od upokojujúcich dotykov až po nájdenie zmyslu života.

Vzťahy chránia ako starších, tak i mladých
„Keď je niekto spojený so skupinou a cíti zodpovednosť za iných ľudí, zmysel a význam si prekladá tak, že sám sa o seba lepšie stará a menej riskuje,“ hovorí autorka štúdie. Pri skúmaní dát sa jej spoluautor Timothy Smith dôkladne zameral na to, či výsledky predĺženia zdravia a života boli spôsobené primárne vzájomnou pomocou ľudí. Podľa ScienceDaily hovorí: „Tento efekt nie je obmedzený len pre starších dospelých. Vzťahy poskytujú istú úroveň ochrany pre všetky vekové kategórie.“

Aj keď máme internet, dôležité je stretávať sa
Ďalej uviedol, že moderné vymoženosti a technológie môžu viesť niektorých ľudí k názoru, že sociálne siete nie sú potrebné. „Berieme vzťahy ako samozrejmé – podobne, ako ryby vodu,“ hovorí Smith a pokračuje: „Táto neustála interakcia je prospešná nielen psychologicky, ale aj priamo na naše fyzické zdravie.“

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach