Pomôže oddelený spánok vzťahu? Či naopak?

Ak dvaja partneri prestanú spávať v spoločnej posteli, zvyčajne to pripisujeme krachujúcemu vzťahu. „Spánkový rozvod“ však v skutočnosti môže nášmu vzťahu veľmi prospieť. Ako je to možné?

oddelený spánok
https://www.shutterstock.com

Takmer dvadsať percent žien a mužov žijúcich vo vzťahu obviňuje svojho partnera zo zlého spánku. Výsledkom je únava, nedostatok energie. V takýchto prípadoch môže byť oddelený spánok ideálnym riešením, ktoré podporí kvalitu vzťahu. „Spánkový rozvod“ môže doslova zachrániť vzťah, ak máme rozdielne preferencie alebo jeden z páru trpí poruchou spánku či chrápaním.

Rozdielne preferencie

Problémy nastanú i vtedy, ak jeden z páru má rád nižšiu teplotu v spálni, nižšiu teplotu a druhý, naopak, potrebuje viac tepla. Alebo – jeden z vás potrebuje absolútnu tmu, kým druhý má radšej odostrené okno aj v noci. Výsledkom takýchto nezhôd však zvyčajne je, že jeden alebo druhý má narušený nekvalitný spánok. Dnes ju už známe, že kvalita spánku výrazne ovplyvňuje nielen našu náladu a výkonnosť na druhý deň, ale zároveň tiež naše zdravie. Samozrejme, to všetko sa odzrkadlí aj na partnerskom vzťahu.

oddelený spánok
https://www.shutterstock.com

Čo dosiahneme oddeleným spánkom?

Oddelený spánok páru nemusí znamenať neporozumenie, ale práve naopak. Mnohé páry si takýto štýl spánku veľmi pochvaľujú. Tešia sa zo zdravšieho spánku, nemajú tak často prerušené spánkové cykly a tiež majú menšie problémy opätovne po prebudení zaspať. Spánková hygiena sa dostane na podstatne vyššiu úroveň.

oddelený spánok
https://www.shutterstock.com

Pozitívne zmeny

Vylepšená kvalita spánku umožňuje mozgu „opraviť sa“, spracovať zážitky zo dňa, pripraviť sa na ďalší výkon a znižuje úroveň stresu. Budeme sa cítiť energickejšie, budeme mať lepšiu náladu, vytrvalosť a schopnosť sústrediť sa. Zlepší sa funkčnosť nášho mozgu ako celku. Zmenu k lepšiemu spozorujeme aj na posilnení imunity, budeme menej trpieť bolesťami hlavy, nepokojom, virózami. Je veľmi pravdepodobné, že vyššia kvalita spánku pozitívne ovplyvní aj naše vzťahu – nielen s partnerom, ale aj s priateľmi, spolupracovníkmi a širšou rodinou.