Pravidelný spánok muža ovplyvňuje jeho plodnosť! Viete ako?

Dostatočný spánok patrí tiež k faktorom plodnosti 

Kedysi sa pri riešení problémov s počatím, či vynosením plodu riešila len žena, našťastie, dnes už vieme, že neraz je problém na opačnej strane, čo prispieva k jeho riešeniu. Okrem toho, ako sa stravujeme, akým životným štýlom žijeme – a to obaja, muž i žena, dôležitý vplyv na plodnosť má aj to, koľko hodín muž v noci spí. Nové zaujímavé zistenie totiž tvrdí, že muži, ktorí spia primálo alebo priveľa, môžu až o 42 percent zhoršiť šancu úspešného počatia.

 spánok muža

Málo i veľa je zle

Zdá sa teda, že i nedostatok spánku, jeho prebytok alebo nekvalitný spánok súvisí s tým, že čoraz viac partnerských dvojíc má problém splodiť dieťa. Šanca počať dieťa v priebehu jedného roka v takýchto prípadoch klesá až o takmer polovicu. Tieto informácie odzneli na poslednej výročnej konferencii Americkej spoločnosti pre reprodukčnú medicínu.

Mení kvalitu spermií a hladinu testosterónu

Kvalitný spánok, nie málo, ani priveľa ovplyvňuje mnohé biologické a chemické procesy v našom tele, či už sme žena alebo muž. Jedným z nich je aj tvorba spermií a ich kvalita. Nebezpečný pre mužskú plodnosť a schopnosť splodiť dieťa je najmä pravidelný spánok kratší ako šesť hodín alebo jeho opak – spánok dlhší ako deväť hodín. Väčšina párov, ktoré netrpeli žiadnym zdravotným problémom a boli vo fertilnom veku pri dobrom kvalitnom spánku dokáže počať dieťa už do jedného roka, v prípade nedostatku alebo nadbytku spánku muža, sa to môže výrazne predĺžiť.

Čím to je?

Muž potrebuje na to, aby bol plodný a mal zdravé a oplodnenia schopné spermie, dostatok testosterónu, hormónu, ktorý hrá kľúčovú úlohu v reprodukčnom procese. Na to, aby bol testosterón vytvorený zase potrebuje dostatočný, ale nie nadmerný spánok. S nižšou hladinou testosterónu súvisí i nekvalitnejšie semeno a zvyšuje sa možnosť neúspechu pri snahe otehotnieť. Nekvalitné spermie, podobne, ako aj nekvalitné či poškodené vajce môžu spôsobiť skorý potrat, či takzvaný mikropotrat, ktorý si často žena ani nevšimne, pretože nemusí dôjsť ani k uhniezdeniu alebo zanikne hneď, v čase menštruácie. 

Proti telesným hodinám sa netreba búriť, práve naopak

Je známe, že biorytmus tela, takzvaný jeho cirkadiálny rytmus je diež dôležitý pre schopnosť počatia u mužov. Nepravidelný režim, práca na zmeny tiež môžu veľmi negatívne pôsobiť na plodnosť, pretože dochádza k zhoršeniu kvality semena. Takže, nezabúdajme – pri snahe otehotnieť, je veľmi dôležitá i životospráva muža,  jeho kvalitný spánok. Rovnako je dokázané, že i strava má vplyv na zdravie spermií, preto nielen žena, ktorá chce otehotnieť by mala prejsť na zdravý životný štýl, vrátane dostatku pohybu a kvalitnej stravy. Obom sa odporúča ešte pred snahou o počatie dosiahnuť optimálnu hmotnosť – nadváha a obezita sú ďalšie faktory, ktoré schopnosť otehotnieť výrazne odďaľujú.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach