Prečo muži sami od seba nepomáhajú v domácnosti?

Pomoc v domácnosti ovplyvňuje vzťah

Mnohé ženy sa sťažujú, že ich muž v domácnosti jednoducho nepomáha, aspoň nie sám od seba. Ak niečo urobí, tak až na vyzvanie, či po opakovaných prosbách. Má na to svoje dôvody. Aké?

pomoc v domácnosti
stock.adobe.com

Stále je v nich dlho zaužívaný stereotyp

Jednoducho – i keď to znie veľmi nepríjemne – muži majú stál sklon prijímať a používať staré rodinné stereotypy. Oni chodia do práce, ženy sa prioritne starajú o deti a domácnosť. Aj keď sa už mnohé zmenilo, ešte bude dlho trvať, kým sa tieto návyky vykorenia. Preskúmajte, či to nie je aj váš prípad.

Kritika bolí

Priznajte sa, že ste už niekedy kritizovali mužovu aktivitu? Urobil niečo v domácnosti, a vy ste mu dali najavo, že to nie je dokonalé? Alebo, že to nie je také dobré, ako keď to robíte vy? Potom sa nemôžeme čudovať, že mužská hrdosť a pýcha dostane ranu. Ak chceme mať istotu, že nám bude pomáhať v domácnosti, mali by sme jeho snahu chváliť, i keď o tom vieme svoje. Pri kritike sa zatne a nebude riskovať ďalšiu hanu, jednoducho – radšej sa bude tváriť, že nevidí.

Nemyslia na to, čo všetko treba urobiť

Žena má priam vrodený dar manažovať domácnosť. Muži naozaj neraz nevedia, že je treba utrieť prach, povysávať, vyniesť či umyť riad. Nevnímajú tieto „detaily“. Oni riešia opravy áut, opravy a úpravy potrebné urobiť v domácnosti, na dome, či záhrade a vlastnú prácu. Neznamená to však, že my ženy, nepotrebujeme niekedy pomôcť pri plánovaní domácich alebo rodinných záležitostí. Aj problémy, ktoré muži považujú za menšie a menej dôležité, sú často pre chod domácnosti a spokojnosť vzťahu nevyhnutné.

Zvykli si na našu iniciatívu

Dovolili sme im oddychovať a nad mnohými aktivitami v domácnosti sme prevzali iniciatívu. Možno preto, že sme sa už na to nemohli pozerať a bolo to potrebné urobiť. Robíme ich ďalej a robíme ich dobre. Mužom ani len nenapadne, že by to mali robiť oni alebo nám pomôcť – veď to robíme tak dobre! Môžeme to zmeniť – požiadajme partnera o pomoc. Povedzme mu, že niektoré povinnosti by mohol prevziať za nás, hoci len prípravu raňajok počas niektorých dní. Aj malá drobnosť dokáže urobiť veľa. Uvidíte, že v konečnom dôsledku to pre vás urobí rád.

Jednoduchá pomoc v domácnosti zo strany muža je pritom veľmi dôležitým momentom pre spokojný vzťah. Väčšina hádok sa totiž točí práve okolo tejto večnej témy.