Prečo sú mamičky menej ambiciózne v práci?

Nekonečný konflikt: Dobrá matka a manželka alebo profesionálka?

Všimli ste si, že na vysokých postoch sú najmä muži, a ak sa tam objavia aj zástupkyne nášho pohlavia, zväčša ide o ženy bez detí a rodiny? Je úplne logické, že ženy, ktoré nemajú rodinu sa snažia čo najviac uplatniť v práci a venujú jej prakticky celý svoj život. Pozrime sa na to ako nás rodina oberá o ambície.

ambiciózne v práci

Šéfkami doma, a čo v práci?

Žena, ktorá má dieťa alebo deti, teda svoju rodinu a v práci často dostáva do konfliktnej situácie. Najhoršie sú na tom ženy, ktoré sú doma doslova a do písmena generálmi. Keďže je doma na nás takmer všetko – od varenia, upratovania, prania, žehlenia a iných domácich prác po starostlivosť o zdravie deti, ich spokojnosť až po učenie sa s nimi a v neposlednom rade aj spokojnosť manžela. Okrem toho práca. Je preto úplne pochopiteľné, že keď máte toto všetko na starosti, netúžime v práci po ďalšej veľkej zodpovednosti a množstve povinností. Jednoducho povedané, neraz je veľmi ťažké skĺbiť pracovné povinnosti s rodinnými, a radšej upúšťame od ambícií v práci.

Radšej menej zodpovednosti

Tým z nás, ktoré sme šéfkami doma, sa ťažko šéfuje aj v práci. Neuvedomujeme si to, ale často siahame po jednoduchších postoch. Navyše na povinnosti okolo rodiny a domácnosti myslíme neustále, a to aj počas pracovnej doby, preto venujeme menej energie práci, ako keby sme rodinu nemali. Výsledkom šéfovania doma je teda fakt, že sa nebudeme snažiť dosiahnuť taký vysoký status v práci, ani povýšenie, prípadne sa budeme snažiť pracovať na kratší úväzok ako je 8-hodinový.

Obliekate ho?

Muži sa na nás spoliehajú v mnohých veciach, dokonca mnohé z nás im pripravujú každé ráno oblečenie do práce, desiatu či obed, pohodlie po tom ako prídu z práce domov. Táto všetka práca navyše môže mať negatívny vplyv na našu prácu. Zaujímavé však je, že tak ženy ako aj muži považujú rozhodovanie v domácnosti za aktivitu, z ktorej sa cítime silnými. U mužov, ktorý majú na starosti rozhodovanie v domácnosti sa však podobné veci nedejú – moc, ktorej sa tešia v domácnosti ich prácu neovplyvňuje. Prečo? Najmä preto, že ich toto rozhodovanie nestojí veľa energie. Ženy majú zvyčajne na sebe domáce aktivity, ktoré vyžadujú podstatne viac energie, preto sa to negatívne odzrkadľuje na energii, ktorú môžeme investovať do práce.

Lepšie zostať doma?

Ak teda žena považuje za svoju hlavnú životnú úlohu byť matkou a manželkou , môže sa rozhodnúť zostať v domácnosti. Samozrejme, ak je zabezpečený dostatočný príjem v domácnostiach, čo u nás je veľkou výnimkou. Takže väčšina žien musí pracovať, aj keď na to vlastne energicky nestačí. Buď potom trpí práca alebo domácnosť a rodina. Okrem toho, pri práci doma i na pracovisku musíme zvládať aj niekoľko ďalších prekážok. Napríklad skúsenosti s hospodárením doma a v práci (môžu byť neraz v konflikte), rovnako trpíme konfliktom úloh rodiča a pracovníka.

Rovnosť pohlaví

Žena, ktorá je matkou a dá do istej miery prednosť pracovnému životu, teda je ambiciózna a ide za povýšením a vyšším pracovným statusom, veľmi často trpí predstavou, že nie je dobrou matkou a že zanedbáva rodinu. Podľa odborníkov je jedným z najčastejších problémov žien psychický konflikt – pohybovanie sa medzi rolou matky a manželky a rolou profesionálky, pracovníčky, respektíve zamestnankyne. Optimálne riešenie je dohodnúť sa s partnerom na deľbe povinností, týkajúcich sa rodiny a domácnosti, tak, aby aj žene zostalo dosť energie na pracovné povinnosti. Dôležité je, aby aj deti, vyrastajúce v modernej rodine videli deľbu práce v domácnosti, signalizujúcu rovnosť pohlaví.

-sz-

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach