Pred svadbou si vyriešme týchto šesť otázok!

Svadba je snom mnohých dievčat i mladých žien. Keď už to príde a požiada nás o ruku alebo aspoň všetko nasvedčuje tomu, že to tak čoskoro bude,  neraz stratíme hlavu a ideme do toho. Postojme však na chvíľu ešte skôr ako povieme svoje áno a prehodnoťme situáciu čo najtriezvejšie. Možno to zabráni ďalšiemu zbytočnému rozvodu – alebo len nás to utvrdí v tom, že naše rozhodnutie je správne.

 

Tu je niekoľko otázok, ktoré by sme sa mali samy seba spýtať, pred svadbou:

1. Skutočne akceptujeme jeden druhého?

Vždy budú existovať veci, ktoré budete chcieť alebo ktoré by ste aspoň chceli zmeniť na ľuďoch vo vašom okolí. Nikdy by však náš partner nemal mať pocit, že ho neprijímame takého, aký je, že nesmie byť autentický, povedať si to, čo si myslí, správať sa tak ako to naozaj cíti. Dokážeme ho akceptovať aj s jeho jedinečnosťou a odlišnosťami od nás, či iných? Dokáže takto prijať on nás?

2. Kto sme a kam chceme smerovať?

Toto je otázka, ktorú by sme si mali klásť častejšie ako len pred možnosťou svadby. Je veľmi dôležitá, pretože na takého základe rozboru môžeme ovplyvniť svoje budúce šťastie alebo nespokojnosť. Ak netušíme, kto vlastne sme a kam smerujeme, nemôžeme ani vedieť, či svadba s daným partnerom je dobrá vec. V prvom rade sa teda zamyslime nad sebou a odpovedzme si na jednoduchú, ale pritom náročnú otázku: Vieme, kto vlastne sme.

3. Som v tomto vzťahu šťastná?

Myšlienka spoločného života s niekým nás sama o sebe šťastnými neurobí, ani keď sa stane realitou. Keď budeme doma nespokojné a nešťastné, začne to presakovať do všetkých oblastí nášho života a môže nám pokaziť doslova všetko. Ak sa často s partnerom hádame o nepodstatných veciach, nemáme veľa spoločných názorov, hľadáme možnosť ako čo najviac času tráviť osve – bez toho druhého alebo cítime, že on má iné ciele ako my, do ničoho sa radšej nehrňme. Spoločný život sa dá nakoniec vyskúšať aj bez svadby a uvidíme, či sa niečo zmení k lepšiemu. Zvyčajne to v takýchto vzťahoch však končí naopak.

4. Máme pocit, že sme v pasci…?

Niektoré ženy sa cítia vo vzťahu priveľmi zviazané, prakticky nemôžu dýchať, sú spútané a je jasné, že potom sa z takéhoto zväzku nemôžu ani tešiť. Ak pociťujeme čo len náznak toho, že sme uviazli v pasci alebo s partnerom zotrvávame len preto, že sme už do tohto vzťahu investovali veľa času a energie, sobáš veľký zmysel nemá. Možno nás skôr bude lákať cesta k opätovnej slobode.

5. Čo by som mala spraviť preto, aby sa nášmu vzťahu viac darilo?

Každý sme strojcom svojho šťastia a určite aj vo vzťahu, kde to úplne skvele nefunguje majú svoj podiel viny obaja partneri. Premyslime si, ako by sme sa my samy mohli zmeniť, aby náš vzťah bol ešte lepší. Dokážeme do toho ešte investovať? Možno stačí byť pozornejšími, nájsť si viac času alebo empatie pre partnera, problémy rýchlejšie riešiť alebo navštíviť poradňu…

6. Je náš vzťah rovnocenný?

Ak nie je vzťah rovnocenný – jeden len dáva, kým druhý pasívne prijíma, určite to nemá veľký význam. Obaja by sme rovnakou mierou mali pristupovať ku kompromisom, starostlivosti o domácnosť, podpore partnera a aj k obetovaniu pre toho druhého, ak je treba.

-sz- 

[ninja_form id=5]

Save