Randíte s narcistom? Pozor na dramatický trojuholník!

Chodiť so sebcom nie je nič príjemné, najhoršie je, že zvyčajne sa dokážu istý čas pretvarovať a na to, aký je v skutočnosti narcista, prídeme až neskoro. Psychológovia upozorňujú na manipulačnú taktiku takýchto ľudí, ktorej sa hovorí dramatický trojuholník.

s narcistom

Ako manipulujú iných

Narcisti majú tendenciu nenávidieť ostatných ľudí, ale milujú, keď im všetci venujú pozornosť. Sú schopní urobiť čokoľvek, aby boli stredobodom sveta inej osoby. Dramatický trojuholník je modelom, akým komunikujú s inou osobou. Takéto osoby sa veľmi často snažia manipulovať toho druhého, a mnohí to dokonca vedia až tak zručne, že on si to nevšimne. Raz sa správajú ako bezmocná obeť, ktorá je utláčaná a trpí, potom sa z neho stane prenasledovateľ a nakoniec spasiteľ a človek, bez ktorého by sme nedokázali fungovať. Dramatický trojuholník znamená prepínanie medzi týmito rolami.

Obeť – prenasledovateľ – spasiteľ

Napríklad, najskôr skúsi zahrať rolu obete. Ak niekto zareaguje empatiou, zrazu prejde do úlohy prenasledovateľa. Ak sme s takýmto človekom, nikdy nemôžeme mať istotu, ktorú verziu z jeho trojice práve teraz stretneme a nikdy sa v jeho spoločnosti nebudeme cítiť dobre. Samozrejme, narcisti sa môžu javiť ako veľmi očarujúce a silné osobnosti. V hĺbke sú však slabí, plní obáv a neistoty. Potrebujú si dokazovať svoju moc nad ostatnými ľuďmi, pretože to nafúkne ich ego.

Charakteristické znaky narcistu:

* nadradenosť, bagatelizovanie schopností ostatných,

* prehnaná potreba pozornosti a ocenenia,

* perfekcionizmus,

* potreba mať všetko pod kontrolou,

* nedostatok zodpovednosti – vyhováranie sa a obviňovanie iných,

* nedostatok empatie,

* neschopnosť komunikovať alebo pracovať ako súčasť tímu,

* úzkostlivosť.

Na to, či ste s narcistom, prídete podľa týchto znakov veľmi ľahko. Všetko sa musí točiť okolo nich, veľa o sebe hovoria, cítia sa byť lepšími ako ostatní ľudia a ak sa dostanú do konfliktu, vždy je na vine niekto iný, prípadne všetci sú idioti a všetko je chyba niekoho iného. V každom prípade, s takýmto človekom byť vo vzťahu je veľmi nebezpečné.

-sz-