Rečnenie nesúvisí s pohlavím – Aj muži sú ukecaní

Sklon k rozprávaniu, dlhému a často aj neplodnému a zbytočnému, sa odjakživa pripisuje nám – ženám. „Ukecanosť“ však nie je vecou pohlaví, ale odvíja sa od typu povahy. Určite poznáte aj vy mužov, ktorí vás pomaly nepustia k slovu a ženy, ktoré ledva povedia jednu vetu… Uzatvorení ľudia, a je to jedno, či ide o ženu alebo o muža, sú mlčanlivejší, ťažie sa s nimi komunikuje, kým u extrovertov je to naopak.

muži sú ukecaní

„Chlapi nesedia v krčme mlčky“

Londýnski odborníci považujú ženskú „ukecanosť“ a mužskú málovravnosť za ničím nepodložené tvrdenie. Skúmali dennú produkciu slov u 400 študentov, ktorí nosili pri sebe záznamník, ktorý sa zapínal vždy vo chvíli, keď začali hovoriť. Študentky síce hovorili viac ako mladí muži, ale len minimálne. Denne nahovorili priemerne 16 215 slov, študenti 15 669 slov.  Takže rozdiel je skutočne nepatrný. Pre zaujímavosť dodávame, že „najukecanejším“ ľuďom nerobí problém za deň vypustiť 45 000 slov.

Fáma o ženskej „ukecanosti“ sa nepotvrdila.

Britská psychoterapeutka Paula Hallová sa k výsledkom pre BBC vyjadrila: „Najväčšie rozdiely spôsobuje to, či je niekto od prirodzenosti introvert alebo extrovert, nie, či je muž nebo žena. Nie je fér tvrdiť, že muži nehovoria. Chlapi predsa v krčme nesedia mlčky.“ Podľa nej, keby ženy viac počúvali, zistili by, že muži hovoria viac ako si myslíme a na druhej strane, keby muži lepšie počúvali, zistili by, že ženy nehovoria len nezmysly.
Jedným z vysvetlení, prečo vznikla fáma o ženskej „ukecanosti“ a mužskej mlčanlivosti je napríklad to, že muži po príchode z práce potrebujú jesť a oddychovať, kým ženy sa s nimi snažia prebrať všetko, čo sa počas dňa stalo. Muži veľmi nepočúvajú, vnímajú len to, že žena stále hovorí a ženské „táranie“ sa im preto zdá dlhé.

Tvrdenie proti tvrdeniu

Zaujímavé je, že pred necelým rokom kalifornskí vedci na základe štúdie potvrdili, že ženy hovoria 3-krát viac ako muži. Najnovším výskumom je však toho tvrdenie popreté a považované za nepravdivé.
Vtedy vysvetľovali ženský sklon k rečneniu tým, že žena má v mozgu viac nervových buniek, určených na reč. Ženský mozog je vraj na rečnení závislý, pretože pri hovorení produkuje látky, ktoré hovoriacu uspokojujú, ale zároveň podporujú nervové bunky k tvorbe ďalších viet.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach