Rozišli ste sa? Máte problémy v práci?

Takto najrýchlejšie zaženiete stres!

Stres na náš číha na každom rohu. Otvoríme oči a už hneď sa nám premieta, čo musíme veľmi rýchlo spraviť, čo nás čaká počas dňa, stále sa k tomu ešte nabaľujú nové a nové úlohy a povinnosti, nové skutočnosti, až skončíme podvečer totálne vyčerpané, a ešte stále nemáme všetko, čo sme chceli zvládnuť… A to nás čaká starostlivosť o domácnosť a ďalšie úlohy. Veľkým stresom je však aj nefunkčný citový život, zotrvávanie v nefungujúcom vzťahu a tiež rozchod. Ako si uľahčiť tieto náročné situácie?

problémy v práci

Tu je pár trikov, ktoré nám pomôžu vysporiadať sa s každodenných stresom:

Rýchla meditácia

Na to, aby sme pocítili pozitívne vplyvy meditácie na stres netreba celé hodiny. Naučme sa rýchlu meditáciu, na ktorú postačí minúta. Posaďme sa uvoľnene, prípadne môžeme aj stáť. Zhlboka, pokojne a pravidelne dýchajme – nosom nádych, počítame do päť a nasleduje výdych ústami, počítame do osem. Dôležité je naučiť sa dýchať „do brucha“ teda tak, aby nám pri dýchaní rástlo bruško, nezdvíhali sa ramená.  Uvoľnime i myseľ, plne sa sústreďme len a len na sledovanie dychu. Všímajme si, ako čerstvý vzduch prúdi cez náš nos do pľúc, naplní ich a starý vzduch ústami vychádza von.

problémy v práci

Doprajme si niečo čo máme radi

Každý máme niečo, čo veľmi radi robíme, a čo dokáže kedykoľvek vyčarovať úsmev na našej tvári. Nech sme v akomkoľvek intenzívnom strese, dajme si malú prestávku a aspoň na pol hodinku sa venujme niečomu, čo nás povznesie a vďaka čomu sa ocitneme v inom svete aspoň na chvíľu. Napríklad – poďme si zabehať so svojim psom, skočme si zaplávať, prečítajme si úryvok z dobrej knihy, napustime si vaňu s vonným olejom, pohrajme sa so svojim dieťaťom, vyrazme do prírody, porozprávajme sa s dobrou kamarátkou.

problémy v práci

Všímajme si drobnosti

Keď žijeme vo večnom kolotoči uniká nám množstvo drobností, z ktorých sa treba tešiť. Keď si umývame ruky, nemyslime na to, či stihneme urobiť, čo nám šéf nariadil alebo na to, ako teraz budeme žiť bez partnera, ale sledujme ako na naše ruky steká voda, ako sa tvoria a miznú bublinky z mydla a podobne. Vnímajme chute a vône – všetko okolo seba. Pozrime sa, ako rozkvitá kvet na našom stole, nechajme myseľ na chvíľu pokochať sa niečím iným, príjemným. Zdá sa to banálne, ale práve toto sú momenty, ktoré pomôžu našej mysli byť naďalej produktívna a fungovať tak, ako očakávame. Krátke pozastavenia sa, ktoré nás obohatia, ani nevieme ako. 

Vyhnime sa stimulantom

V stresujúcich situáciách stimulanty nikdy nepôsobia dobre, ba napáchajú viac škôd ako úžitku. Samozrejme, keď prežívame niečo negatívne, vtedy sa najčastejšie a najľahšie oddáme zlozvykom, cigaretám, alkoholu, či nadmernému užívaniu kofeínu. Tieto látky však stresujúcu situáciu neriešia, práve naopak, v organizme stres ešte znásobujú a navyše ho ničia.

-sz-