Sama s dieťaťom? Takto to zvládneme!

Pribúda mamičiek, ktoré chcú dieťa vychovávať samy – jednoducho sa rozhodnú stať slobodnými mamičkami. Samozrejme, nie vždy je to výsledkom slobodného rozhodnutia, väčšinou status slobodná mamička pochádza z neúspešného vzťahu s otcom dieťaťa. Nech je to tak, či onak zvládnuť výchovu dieťaťa sama je náročné a treba na to špeciálne zručnosti. Našťastie, väčšina mamičiek v takejto situácii získa sebadôveru v schopnosti zvládať problémy a deti vychovajú niekedy aj lepšie ako dvaja rodičia. Samozrejme, netvrdíme, že otec vo výchove nechýba…

zena s dietatom

Tu je niekoľko dôležitých návykov slobodných mamičiek, respektíve mamičiek, ktoré dieťa vychovávajú samy:

1. Buďme proaktíve – riešme v predstihu
Rodina bez otca nie je úplná a odzrkadľuje sa to nielen na výchove dieťaťa, ale aj na finančnej stránke rodiny. Existuje viacero spoločností, ktoré sa zaoberajú podporou a poradenstvom pre osamelé matky s deťmi. Nehrajme sa na obeť, i keď situácia nie je určite ľahká, ale informujme sa na všetky možnosti, akými môžeme život dieťaťu i sebe zlepšiť a snažme sa predvídavo predísť problémom. Dieťa predsa potrebuje stabilné zázemie. Verme, že časom bude všetko lepšie.

2. Vytvorme si pozitívne vízie a držme sa ich
Dostali sme sa do úlohy, do ktorej sme zrejme ani nechceli. To však neznamená, že sa máme vzdať. Naopak. Je to správny čas na to, aby sme prevzali všetku kontrolu nad svojím životom a vytvorili si jasnú predstavu o svojich hodnotách, dôležitých pre dieťa. Začnime napríklad tak, že si určíme tri zmysluplné a reálne ciele. Kráčajme za nimi, nech nás nič neodradí z cesty. Najdôležitejšie je veriť sama sebe a nevzdávať sa, potom nám pôjde všetko omnoho ľahšie.

3. Stanovme si priority
Určite je dôležité zarobiť dostatok financií, ale veľmi dôležité pre malé dieťa je aj spoločne strávený čas s matkou. Vytvorme si jeden deň v týždni, ktorý sa budeme dieťaťu venovať viac ako obvykle. Zájdime s ním na výlet, hrajme sa zábavné hry, čítajme knihy.

4. Naučme ich porozumieť
Veľmi dôležité je, aby medzi nami a našimi deťmi boli neustále otvorené komunikačné kanály. Rozprávajme sa navzájom úprimne, otvorene – a to aj pokiaľ ide o váš vzťah s ich otcom. Dôležité je, aby sme ho pred nimi neobviňovali, a to aj v tom prípade, že za rozvod alebo rozchod bol skutočne zodpovedný. Využime každé príležitosť na to, aby sme ich počúvali, podporovali a povzbudzovali, hovorme s nimi o našich, ale aj ich pocitoch. Tak ich naučíme porozumieť svetu okolo nás. Keď porozumejú začnú okolnosti omnoho lepšie chápať. Zároveň si takto budujeme vzájomnú dôveru.

5. „Podávanie“ dieťaťa po rozvode
Ak zostaneme vychovávať dieťa samy kvôli rozvodu, je dôležité upriamiť pozornosť na to, aby dieťa touto zmenou trpelo čo najmenej. Okrem toho, že im vysvetlíme ďalšie fungovanie – že budú bývať doma a že sa budú v isté dni stretávať s otcom, ale bez nás, je vhodné vytvoriť si nové rituály. Práve v tomto období sú totiž malé deti mimoriadne zaťažené stresom, ktorý ich môže poškodiť na celý život. Dobré je spolu s otcom dieťaťa si dohodnúť pevný plán – kedy a akým spôsobom sa bude o dieťa starať on. Napríklad, že ho bude mávať pravidelne v isté dni (napríklad každý druhý víkend) a tiež je dobré dodržiavať určite postupy pri odchode a príchode domov.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach