Šesť chýb v manželstve, ktoré vedú k rozvodu

Manželstvo a rozvod
Nikdy nikto nemôže s istotou tvrdiť, že práve jeho manželstvo vydrží na celý život, či aspoň niekoľko desiatok rokov. Existujú však niektoré signály a chyby, ktoré môžeme odhaliť – a ak ich odhalíme v čas, môžeme sa vyhnúť manželským problémom. Aspoň do istej miery. Alebo si ešte pred sobášom uvedomiť, že s manželstvom radšej opatrne…

manželstvo a rozvod

Tu je niekoľko najčastejších chýb v manželstve, ktoré vedú k rozvodu, a to aj v prípade pevných zväzkov:

1. Nedostatok sexu, neuspokojivý sex
Keď jedna alebo druhá strana nie je spokojná so sexuálnym životom, je tu veľká hrozba, že váš vzťah ohrozí nevera, prípadne hneď rozvod. Bez dobrého sexuálneho života žiaden vzťah nemôže plnohodnotne a dlhodobo fungovať. Sexuálne spojenie je barometrom intímneho života každého páru a je tiež dôležitou súčasťou toho, či pár zostane do seba zamilovaní alebo nie. Môžeme byť skvelými priateľmi, spoločníkmi, rodičmi, ale bez erotického života to pôjde dole vodou. Budeme mať potrebu hľadať uspokojenie inde.

2. Nerealistické očakávania
Sobáš so svojim snom môže byť mimoriadne nebezpečný. Keď z neho po čase vytriezvieme, zistíme, že sme vydaté za niekoho, koho vlastne ani nemilujeme, kto je úplne iný ako ten, ktorého sme si vysnívali… Veľkým problémom vo vzťahu môže byť nedostatok uznania a úcty voči tomu druhému. Mnohokrát sa to deje práve po sobáši, keď sú partneri „svoji“ aj na papieri a môžu mať pocit, že už nemusia o toho druhého bojovať.

3. Manželstvo ako liečba rán z minulosti
Ak očakávame, že manželstvo alebo náš partner má vyliečiť rany a krivdy, ktoré sa nám udiali v detstve, či v minulosti, robíme veľkú chybu. Je to nespravodlivé zaťaženie partnerov, niečo, čo nemôžeme od nich očakávať. Inak veľmi ľahko svojho partnera udusíme svojimi predstavami, požiadavkami. Niektorí očakávajú od partnera aj rodičovskú lásku, ktorá im napríklad v detstve chýbala, a keď sa partnerovi nedarí plniť ich nadmerné nároky, kritizujú ho. Kto by chcel v takomto vzťahu žiť?

Manželstvo a rozvod

4. Manželstvo = pohodlie?
Keď si manželstvo predstavujeme ako pohodlnú časť nášho života, zrejme sa dočkáme sklamania. Manželstvo totiž nie je o tom, že nám bude celý život nosiť niekto raňajky do postele, ani o tom, že keď budeme na všetko dvaja, pôjde to jednoduchšie. Medové týždne prejdú a po nich nastanú dni plné práce, udržiavania domácnosti a každodenných problémov. Manželstvo znamená aj rozdelenie povinností a práce v domácnosti, nielen spoločné trávenie príjemných chvíľ.

5. Vstup rodiča do manželstva
Manželstvo sa uzatvára medzi dvoma partnermi, nie medzi manželmi a ich rodičmi, či príbuznými. Rodina do vzťahu rozhodne nepatrí a keď ju tam prizveme, môžeme si byť istí, že to naše manželstvo postupne zruinuje. Mnohé páry fungujú tak, že pred rodinou sa navzájom chránia a fungujú ako samostatná jednotka – nenechajú sa rušiť vplyvmi okolia, ani keď je blízke. Tak by to v podstate aj malo byť. V prvom rade sú dôležité spoločné priority páru a musíme tolerovať a akceptovať aj to, čo partnerovi vadí. Rodičia do našich vzťahov zasahovať nesmú.

6. Plánujeme svadbu, nie manželstvo
Najmä mladé ženy robia chybu často v tom, že vlastne neplánujú manželstvo, ale len svadbu. Chcú si splniť svoj sen, mať krásnu, úžasnú, skvelú, veľkolepú svadbu so všetkým čo k tomu patrí, nádherné šaty, účes, skvelú hostinu… Manželstvo však nie je len svadba. Po svadbe nasledujú úplne prozaické dni, mnohé z nich budú tmavé a škaredé a bude treba cez ne preveslovať.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach