Šesť rád pre rodičov, ktorí sa rozviedli

Ako vychádzať s bývalým po rozvode, aby deti netrpeli?

Rozvod nie je pre nikoho pozitívna skúsenosť a často býva toto obdobie veľmi zdĺhavé, náročné na psychiku aj financie. Zmätok sa prenáša, samozrejme, aj na deti a môže im spôsobiť nemajú ujmu. Preto je dôležité držať sa pár pravidiel, ktoré chránia naše deti. Niekedy je veľmi ťažké s bývalým manželom a otcom detí po rozvode vychádzať, ale mali by sme sa o to pokúsiť, inak sa to odzrkadlí na deťoch. Ako na to?

Tu je niekoľko rád:

pre rodičov

1. Kolega v rodičovstve

Najdôležitejšie je naučiť sa na bývalého manžela pozerať novým spôsobom. Stále je rodičom našich detí, preto musíme vedieť  spolupracovať. Optimálne je, keď sa naučíme na neho pozerať ako na kolegu, respektíve obchodného partnera.  Ak sa potrebujeme ventilovať z toho, aký je alebo čo urobil, ventilujme sa pred našimi priateľmi, nie pred ním a už vôbec nie pred deťmi alebo na vlastných deťoch. Nech je akýkoľvek, nech by sme ho najradšej zakopali pod čiernu zem – je stále otcom našich detí a tie musia byť vždy na prvom mieste.

2. Pravidlá oboch domácností

Dôležité pri výchove detí rozvedenými rodičmi je, aby im nebolo v jednej domácnosti umožnené to, čo je v druhej zakázané. Inak budú deti hrať na dve strany a využívať tieto rozdiely vo svoj prospech. Čo nie je dovolené v dome matky, nemalo by byť povolené ani v dome otca. Žiaľ, niektorí otcovia tento princíp kazia tým, že deťom dovoľujú viac, aby ich mali radi, aby si deti takto kúpili a ukázali, že sú o niečo lepší ako matka, ktorá im mnohé zakazuje…

3. Nájdime spôsob ako prekonáme hnev na bývalého

Väčšina rozvedených párov sa nerozišla v dobrom a na bývalého partnera sa často hneváme. Negatívnych pocitov sa však treba čo najskôr zbaviť, lebo začnú ovplyvňovať aj náš vlastný život. Nájdime teda spôsob ako prekonáme tento hnev, povznesme sa nad to a dajme bývalému možnosť udržiavať a zlepšovať svoje puto ako spoluvychovávajúceho rodiča.

4. Rozvod nie je hra

Rozvod ani čas po rozvode nie je žiadna lotéria, ale ani hra, v ktorej jeden prehráva a druhý vyhráva. Nie je o čo súťažiť, takže ani boj a súperenie o tom, kto dá dieťaťu viac nie je na mieste. Navyše sa zvyčajne týka len fyzických statkov, ne citov a psychických zručností, či zážitkov. Naše deti nie sú pešiaci, tak sa s nimi nezahrávajme.

5. Nekritizujem, nehádajme sa

Kritizovanie toho druhého po rozvode, či hádky so spomienkami na minulosť sú nielen zbytočné, ale zaťažujúce obojstranne. Aj keby sme si mysleli, že si takto uľavíme, realita je taká, že kritizovanie a podobné vášne fungujú obojsmerne. Dôležité v prvom rade je, aby dieťa nebolo v ohrození. Náš bývalý možno nemá také skúsenosti s výchovou ako my, nevie to rovnako, ale mali by sme si uvedomiť, že sa zrejme snaží ako to najlepšie vie. Samozrejme, vydiskutujme si prípadné nezrovnalosti a podozrenia, ale nie hádkou a kritikou, či znevažovaním. Pokojnou debatou, ak je to možné.

6. Nesnažme sa manipulovať

Ak ohovárame toho druhého rodiča pred deťmi dávame im veľmi zlý vzor do budúcnosti. V žiadnom prípade by sme nemali prenášať svoj hnev na deti – s nimi sme sa predsa nerozviedli. Teraz je dôležité, aby sme si spolu s bývalým ako-tak vychádzali. Nechceme predsa, aby z našich detí vyrástli zatrpknutí nemilosrdní ľudia neschopní pozitívneho vzťahu… Naopak, keď dokážeme spolupracovať, môžeme naučiť deti ako vytvoriť zdravé vzťahy aj s ľuďmi, ktorí  sú v podstate našimi protivníkmi, respektíve, s ktorými nie sme spriaznení. Je to jedna z najlepších lekcií, akú im do života môžeme dať.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach