Sex nie je pre mladých to naj!

Túžba cítiť sa hodnodným je u mladých ľudí silnejšia ako sex

Nový výskum naznačuje, že zvýšenie sebaúcty je to, po čom mladí ľudia najviac túžia, dokonca až priveľmi. Výskumníci zistili, že pre vysokoškolských študentov sú pocity spojené s nárastom sebaúcty omnoho intenzívnejšie, ako pocity po sexe alebo po iných príjemných činnostiach – po konzumácii obľúbeného jedla, pití alkoholu, stretnutí so svojim najlepším priateľom, alebo keď dostanú výplatnú pásku

pre mladých

Sebaúcta lepšia, ako čokoľvek?

„Je trochu prekvapujúce, ako túžba cítiť sa úctyhodným a hodnotným prebíja všetky ostatné príjemné aktivity, ktoré si dokážete prestaviť,“ povedal podľa stránok ScienceDaily Bras Bushman, vedúci autor výskumu a profesor komunikácie a psychológie na Ohio State University. Výskum vykonal v spolupráci so Scottom Moellerom z Brookhaven National Laboratory a Jennifer Crocker, profesorkou psychológie z Ohio State University. Štúdia bola uverejnená v odbornom magazíne Journal of Personality.

 

Ako na to prišli?

V dvoch samostatných štúdiách vedci požiadali vysokoškolákov, aby uviedli, ako sa im páčia rôzne príjemné aktivity, a ktoré im prinášajú najväčšie potešenie. Boli požiadaní, aby tieto aktivity a mieru potešenia, ktorú im prinášajú, hodnotili číslami na stupnici od jeden po päť – od „vôbec nie“, až po „veľmi“. V ďalšom bode v laboratóriu mali ohodnotiť, ako vysoko si cenia svoju sebaúctu – ako im ju napríklad zvyšujú komplimenty a podobne.

Hodnotenie potvrdili aj testy

„Zistili sme, že vlastná sebaúcta tromfla všetky ostatné odmeny v mysliach týchto študentov,“ povedal Bushman. U tých študentov, ktorí uviedli, že si veľmi cenia vlastnú sebaúctu, to potvrdili aj výsledky laboratórnych testov. V jednom teste si účastníci merali intelektuálne schopnosti, potom mohli – ak chceli – čakať desať minút, kým ich test bude prehodnotený novým programom, ktorý zvyčajne prináša lepšie výsledky testov.

Počkali na lepšie hodnotenie

Študenti, ktorí si vysoko cenia vlastnú sebaúctu, s väčšou pravdepodobnosťou počkali, aby získali nové výsledky. „Boli ochotní tráviť svoj drahocenný čas len preto, aby dostali malú podporu vlastnej sebaúcty,“ povedal Bushman podľa ScienceDaily. Taktiež sa vyjadril, že na zdravom zmysle v sebaúctu nie je nič zlé. Avšak výsledky tejto štúdie naznačili, že mnoho mladých ľudí môže byť až priveľmi zameraných na zvyšovanie vlastnej sebaúcty.

Zdravé alebo už tak celkom nie?

„Rozdiel medzi ,páči sa a chcel by som´ zaujíma významné miesto v príbuzných výskumoch už počas dvoch desaťročí. Avšak my veríme, že to má rovnako veľký potenciál aj na informovanie v iných oblastiach psychológie,“ tvrdí Moeller.

V tejto štúdii sa účastníkom páčili všetky príjemné činnosti viac, ako ich chceli – čo je podľa Bushmana zdravé. Ale rozdiely medzi tým, čo sa im páči a tým, čo chcú boli menšie, keď získali väčšiu sebaúctu. „Nebolo by správne povedať, že účastníci štúdie boli závislí od vlastnej sebaúcty. Trochu viac sa priblížili k závislosti od vlastnej sebaúcty, ako k závislosti od ostatných príjemných činností,“ vysvetľuje Bushman. Bushman však uvádza, že on sám vidí nebezpečenstvo v tejto posadnutosti sebaúctou. Výskum ukázal, že úroveň sebaúcty rastie od roku 1960.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach