Spite oddelene, budete dlhšie žiť

Manželské postele ničia zdravie, spite oddelene

Dlhodobý vzťah a manželstvo jednoznačne prospievajú ženám i mužom a je dokázané, že predlžujú život. S partnerstvom je úzko spojený aj spánok v jednej, i keď manželskej, posteli. Je to samozrejmé, našej psychike prospieva, keď sa máme ku komu v noci pritúliť, avšak spánkoví hygienici tvrdia, že spoločné lôžko škodí. Došli k záveru, že manželstvo prospieva zdraviu len vtedy, keď partneri spia oddelene. Pre zachovanie celkového zdravia a dlhovekosti je totiž dôležitý nerušený spánok. O ten však väčšina manželov pri spánku na spoločnom lôžku prichádza. Väčšina partnerov nezaspí naraz, v noci sa v rôznych intervaloch navzájom budia, znemožňujú si voľný pohyb, rušia sa pri vstávaní na wc, pri zlých snoch a podobne.

Priveľmi málo priestoru

Expert na spánkovú hygienu doktor Neil Stanley z Norwich University podľa agentúry Famous tvrdí: „Väčšina dvojlôžok má podľa našich prieskumov v priemere len 140 centimetrov, čo je o desať centimetrov na osobu menej ako má dieťa na jednoduchej posteli.“ Naše neraz malé spálne a šetrenie priestoru tiež zohrávajú svoju úlohu. Navzájom sa s partnerom búchame, kopeme, budíme, a keď ešte jeden z vás chrápe, po kvalitnom spánku niet ani stopy.

Ako sardinky

Nielen to, že si radšej z úsporných dôvodov zaobstaráme úzke lôžko, ale aj vzduch v takejto menšej spálni sa skôr „vydýcha“ a ťažšie vyvetrá. S tým súvisí aj šírenie baktérií a vírusov. Nehovoriac o tom, že keď príde dieťa, i to si niekedy rodičia berú k sebe do postele. Potom je už situácia z hľadiska spánkovej hygieny skutočne zlá. Je veľmi pravdepodobné, že o kvalitný spánok prídu všetci.

Mohlo by vás zaujímať

Pomôže oddelený spánok vzťahu? Či naopak?

Ak dvaja partneri prestanú spávať v spoločnej posteli, zvyčajne to pripisujeme krachujúcemu vzťahu. „Spánkový rozvod“ však v skutočnosti môže nášmu vzťahu veľmi prospieť. Ako je to možné?… Čítaj ďaľej

Intimita alebo fyzické zdravie?

Na druhej strane, podľa psychológov spánok na spoločnom lôžku posilňuje intimitu medzi partnermi, a tak prehlbuje vzájomný vzťah. Doktor Stanley však vo svojej teórii oddelených spální manželov a partnerov tento názor psychológov vyvracia: „Intimita je dobrá pre emocionálne zdravie, ale kvalitný spánok je dobrý pre fyzické i mentálne zdravie.“ Navyše, nevyspaný partner v mnohých prípadoch znamená aj zle naladený, a tak logicky po nekvalitnom spánku dochádza častejšie aj k partnerských hádkam a nesúladu, ktorý síce nemá hlbšie opodstatnenie, ale dokáže pekne pokaziť deň.

Buďte sebeckí – pokiaľ ide o spánok

Spánok je vraj úplne sebeckou záležitosťou, ktorú jednoducho nemôžeme zdieľať s partnerom. Pre tých, ktorí nechcú spať bez partnera, teda v oddelených miestnostiach, spomínaný odborník odporúča aspoň oddelené lôžka v jednej izbe. Aj tento malý krok má vraj dôležitý význam pri skvalitnení spánku a posilnení zdravia.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach