Spoločný život na skúšku? Radšej randite

Páry, ktoré žijú spolu pred sobášom sa často rozvádzajú

Kedysi sa páry sobášili bez toho, aby vopred vyskúšali spoločný život. Niekoľko mesiacov, prinajlepšom rokov, spolu radili, stretávali sa a ich súžitie začalo po uzatvorení manželstva. Dnes vládne opačný trend. Život na skúšku vo dvojici skôr, a až keď to bude naozaj fungovať, vstúpiť do manželského zväzku. Samozrejme, je mnoho takých, ktorí túto inštitúciu prehliadajú a uzatvorenie manželstva nepovažujú vôbec za podstatné.

Skúška života

Zdalo by sa, že v manželstve, ktoré nasleduje po dlhodobom spolužití, by malo byť menej problémov, menej nepríjemných prekvapení, napríklad zo zvykov partnera, či negatívnych vlastností, ktoré sa počas randenia dajú zakrývať. Pár si to otestuje na ostro, a keď mu to vyhovuje, spečatí svoj zväzok sobášom. Avšak odborníci zistili, že manželstvá párov, ktoré žili spoločne už aj pred svadbou omnoho častejšie krachujú ako tie manželstvá, v ktorých pár začal spolu žiť až po sobáši.

Čím dlhšie spolu, tým horšie?

Súčasný trend spoločného bývania pred sobášom vôbec nie je dobrým nápadom, ako by sa nám zdalo. Zistilo sa, že tí, ktorí žijú dlhý čas pred uzatvorením manželstva, v spoločnej domácnosti majú oveľa častejšie problémy a vzťah často končí rozvodom. Pre osoby žijúce v spoločnej domácnosti s budúcim manželom alebo manželkou totiž vstup do oficiálneho zväzku neprinesie také uspokojenie ako by očakávali. Väčšinu z toho, čo prináša súžitie v pozitívnom zmysle, totiž už majú a rokmi pribúda negatív. Mnohé z nich vyplývajú najmä z „ponorkovej choroby“.

Mohlo by vás zaujímať

Ako povedať manželovi: Chcem sa rozviesť, ak on nechce

Vzťahy bývajú zložité a zároveň krehké. Nie vždy to funguje tak, že ľudia, ktorí sa kedysi milovali, zostanú spolu až do smrti. Niekedy sa zmenia naše… Čítaj ďaľej

Len zo zvyku

Autori štúdie – profesori psychológie Scott Stanley, Howard Markman a doktorka psychológie Galena Rhoadesová tvrdia: „Myslíme si, že niektoré páry, ktoré sa k sebe nasťahujú bez jasného záväzku manželstva, skĺznu do manželstva len preto, že prosto spolu už aj tak žijú.“ Teda zo zvyku, nie z potreby, či túžby. Napriek tomu, že pár sa už veľmi dobre pozná a vlastne vie, čo ho v manželstve čaká, problémov v ďalších rokoch pribúda.

Psychológia povinnosti

Niektorí sa cítia v manželstve zle, aj keď sa vlastne po svadbe nič v ich spoločnom živote nezmenilo. Ale jednoducho, cítia sa utlačenejšie, zviazanejšie, ťažšie sa im dýcha. Predsa len zo sobáša vyplýva istý záväzok voči druhej osobe a prípadne potomkom. Aj keď žili spoločne a „manželské povinnosti“ si plnili aj predtým, mnohí ľudia akonáhle je niečo postavené do polohy povinnosti, získajú voči tomu odpor a bránia sa.

Hovorte spolu

Rhoadesová ďalej vraví: „Zdá sa, že je veľmi rozumné, aby partneri hovorili o záväzkoch a o tom, čo spoločný život môže znamenať pre budúcnosť ich vzťahu – ešte predtým, než sa k sebe nasťahujú. A to najmä preto, že pri spoločnom súžití sa páry rozchádzajú ťažšie a horšie ako pri obyčajnom randení.“

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach