Ste ranný škovránok, alebo skôr nočná sova?

Ako je to s vami? Patríte k tým, čo ráno bez problémov zavčasu vstanú a nerobí im problém s chuťou sa pustiť do práce, ale zato večer ste takmer nepoužiteľní a chodíte zavčasu spávať? Alebo si ráno radšej dlhšie pospíte, ale s pribúdajúcimi hodinami ožívate, stúpa vaša výkonnosť a vydržíte aj dlho po polnoci? To, či patríme k ranným škovránkom, alebo nočným sovám, je nám viac-menej dané od narodenia, tak ako napríklad farba očí. Zmeniť to je takmer nemožné a od toho sa odvíjajú všetky úrovne nášho života…

žena v posteli

Ranní škovránkovia podávajú lepšie výkony v prvej časti dňa…

Tí, ktorí sú považovaní za typ jarných škovránkov, bez problému zavčas rána vstanú, doprajú si výdatné raňajky a s chuťou sa bez väčších problémov pustia do práce. Ich fyzická i psychická výkonnosť je najvyššia medzi desiatou hodinou dopoludnia až štrnástou hodinou popoludní. Potom ich výkonnosť pomaly klesá a patria k tým ktorí chodievajú skôr spávať – najčastejšie medzi 21. – 23. hodinou. Tento typ ľudí býva veľmi pracovitý a zväčša aj svedomitý.

Nočné sovy sú zvyčajne menej spokojné so životom, ale mávajú vyššie IQ…

Ak patríte k nočným sovám, určite potvrdíte, že skoré ranné vstávanie nie je stvorené pre vás. Ak to tak musí byť, zaobídete sa zvyčajne bez raňajok, alebo si zobnete iba niečo malé a k tomu si dáte čaj alebo kávu. Popoludní však ožívate a čím viac sa blíži večer, tým ste aktívnejší. Kým raňajky vám robia problém, s jedlom v druhej polovici dňa, ani s bohatšou večerou zvyčajne problémy nemáte. Napokon, spávať chodíte zvyčajne až po polnoci a práca v nočných hodinách vám neprekáža. Výskumy ukázali, že „nočné sovy“ sú ľudia, ktorí viac ako „škovránkovia“ konzumujú kávu, alkohol alebo fajčia – zato viac podliehajú depresiám a často bývajú nespokojní so svojím životom. Trávia viac času pri počítači, menej športujú, ale mávajú vyššie IQ ako „škovránkovia“…

A čo ak sa „škovránok“ zaľúbi do „nočnej sovy“?

Tak to býva zvyčajne problém, pretože po prvotnom očarení zvyčajne zistia, že prispôsobiť sa jeden druhému je veľmi ťažké, keďže biorytmy sú odlišné. Tu je potrebná poriadna dávka tolerancie, pretože ignorovanie biorytmov, či viac-menej násilná snaha prispôsobovať sa životnému rytmu toho druhého môže mať za následok rôzne zdravotné problémy – neurózy, žalúdočné, cievne aj iné problémy.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach