Ste zamilovaná? Ako zamilovanosť mení našu osobnosť?

Zamilovaná? Takto sa mení vaša osobnosť

Hlava v oblakoch, usmievame sa aj bez zjavného dôvodu, s radosťou a nadšením prežívame každý moment, ktorý trávime s ním. Zrazu nás zaujíma to, čo nikdy predtým, meníme farbu vlasov, účes, nakupujeme si nové oblečenie a hodiny trávime pred zrkadlom, aby sme vyskúšali, ako najviac nám to svedčí. Nemeníme sa len navonok, mení sa tiež naša osobnosť. Viete aké zmeny osobnosti prináša zamilovanie?

zamilovaná
https://www.shutterstock.com

Kombinácia šťastia a úzkosti

Neverili by sme, že sa môžeme súčasne cítiť aj extrémne šťastí a zároveň aj úzkostliví. Zamilovanosť prináša extrémne pocity, a to dokonca všetky naraz alebo v rámci minúty. Úzkosť pri zamilovaní sa vyplýva z obáv, často nadsadených. Napríklad, že keď nám nenapísal počas pol hodiny, už nemá o nás záujem. Poznáme, však?

Láska ako závislosť

O závislosti sa väčšinou hovorí v negatívnom zmysle v súvislosti so zlozvykmi, alkoholom, cigaretami či drogami. Ale je vedecky dokázané, že keď sme zamilovaní, v našom mozgu sa uvoľňuje rovnaká látka ako pri závislostiach.

Mohlo by vás zaujímať

zamilovaná do kolegu

Zamilovaná do kolegu? Na toto dávajme pozor!

Mnoho vzťahov začína v práci. Nečudo: trávime tu veľa času a prežívame rôzne situácie. Spolupráca s kolegami môže prerásť do vážnejšieho vzťahu, ktorú už s kolegialitou nemá veľa spoločného. … Čítaj ďaľej

Riskujeme viac

Nejde len o to, že sa chceme predvádzať. Práve vyššie spomínaná chemikália v mozgu nás privádza k riskantnejším činom. Oslabuje našu sebakontrolu a žiaľ, často zasahuje aj do triezveho uvažovania.

Bránime ho vlastnou kožou

Štúdia Floridskej štátnej univerzity zistila, že zamilovaní svojho partnera nadmieru chránia. Staráme sa o jeho zdravie a bezpečie, sme ochotné brániť ho aj vlastnou kožou.

Nedokážeme sa sústrediť

Najčastejšia črta keď ste zamilovaná je neschopnosť sústrediť sa. Hlava v oblakoch nám nedovoľuje poriadne  prečítať pracovné zadanie, v najhorších prípadoch ani poriadne odpovedať na e-mail. A sústrediť sa na prácu alebo učenie dokážeme len krátkodobo. O chvíľu už zase budeme hlavou tam, kde predtým.

Neurotici sa stanú pokojnejšími

Štúdia publikovaná v časopise Journal of Personality hodnotila dlhodobé účinky zamilovanosti na osobnosť. Ukázala, že ľudia považovaní za neurotických, depresívnych alebo úzkostných sa v milostnom vzťahu stali stabilnejšími.

Ohlúpneme či zmúdrieme

Hovorí sa, že z lásky sa dá ľahko ohlúpnuť, ale pokiaľ ide o mozgové funkcie nie je to také zlé. Dokonca, podľa jednej štúdie sa schopnosť vykonávať náročné úlohy sa drasticky zlepšila. Môže za to dopamínové centrum v mozgu, ktoré pri zamilovanosti zvyšuje kognitívne a motorické schopnosti.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach