Štýl rodičovstva ovplyvňuje naše zdravie! Ako?

Spôsob, akým dieťa vychovávame ma veľký vplyv aj na naše zdravie. Aké sú najčastejšie moderné štýly výchovy a čo prinášajú rodičom?

Výchova, ktorá obmedzuje deti

Dnes sa hovorí veľa o tom, že takzvaní helikoptéroví rodičia, ktorí sú neustále pri dieťati môžu spôsobiť u detí úzkosť. Tak intenzívne ich ochraňujú pred skúsenosťami, že deti sú nesamostatné, ustráchané a neschopné niečo podniknúť na vlastnú päsť. Podstatne lepšie výsledky dosahuje výchova, pri ktorej má dieťa stanovené limity, ale zároveň mu rodičia prejavujú aj súcit a lásku.

A pokiaľ ide o zdravie rodičov?

Väčšina z nás vie, že nie je dobré priveľmi sa rozčuľovať, kričať na deti. Nedávny výskum Brigham Young University tiež ukázal, že nevlastný otcovia trpia častejšie problémami kvôli výchove detí ako vlastní. Majú vyššie riziko depresie a často problém stotožniť sa s novou rolou, naplniť očakávania. Samozrejme, dôležitý je prístup matky a vek potomkov. Najväčšie riziká ohrozenia zdravia majú dva druhy rodičov: helikoptéroví a autoritárski, najmenšie rodičia, ktorí prezentujú pozitívny štýl rodičovstva, samozrejme, s udaním hraníc.

Záchranársky spôsob výchovy

Helikoptéroví rodičia majú snahu neustále zachraňovať svoje deti, a to aj vtedy, keď nie sú v nebezpečí. Môže to skĺznuť do roviny, že zachraňujú svoje deti pred poznámkou a dokončia domáce úlohy za nich a podobne. Samozrejme, tento spôsob výchovy schytal za ostatné obdobie mnoho kritiky, nielen zo stranu odborníkov.

Aký má vplyv na zdravie?

Je logické, že tento spôsob výchovy sa prejaví aj na zdravotnom stave rodičom, respektíve s ním úzko súvisí. Helikoptéroví rodičia sú úzkostliví, ustráchaní, vidia dieťa ako odraz vlastného úspechu, ktorý má prekonať všetko ich životný neúspech. Tento tlak ich vystavuje vysokému riziku depresie, syndrómu vyhorenia. Pokiaľ ide o telesné zdravie, sú u nich časté tráviace problémy, nespavosť, znížená imunita a ochorenia srdca.

Autoritársky spôsob výchovy

Tento prístup mnohí poznáme z vlastnej rodiny, v ktorej sme vyrastali. Je to klasický princíp niekdajšieho rodinného štýlu, tradovaného z generácie na generáciu: otec vie všetko najlepšie, výchova je plná trestov a spoločná odpoveď, ak sa dieťa na niečo pýta je: „Pretože som ti to povedal.“ Žiaľ, v mnohých rodinách ešte stále dnes tieto princípy fungujú.

Aký má vplyv na zdravie?

I títo rodičia často trpia úzkosťou alebo pocitom zlyhania vo vlastnom živote. Spôsobom výchovy detí sa snažia zmierniť svoje napätie, ale vyvolávajú tak úzkosť u detí. Deti sa budú skôr či neskôr brániť, čo zase zvýši úzkosť rodičov. Rodičia trpia príznakmi stresu, často vysokým krvným tlakom a nadváhou, čo naopak podváhou kvôli svojej cholerickosti. V konečnom dôsledku sa dá povedať, že tento spôsob výchovy môže skrátiť život až o niekoľko rokov.

-sz-

Photo by Sai De Silva on Unsplash

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach