Štyri znaky kvalitného vzťahu

Nikdy sa nedá vopred odhadnúť, či a ako dlho daný vzťah vydrží. Situácie i životné skúsenosti a menia, my sa s nimi meníme tiež. Ak však fungujeme vo vzťahu, ktorý má týchto 5 znakov, môžeme si byť isté, že vydrží mnohé. Je to vzťah, v ktorom sa dá bez ujmy fungovať celý život – naopak, obom zúčastnením len a len prospieva.

znaky kvalitného vzťahu

Toto sú indikátory skutočnej lásky:

Na každú zlú skúsenosť pripadá šesť dobrých

V každom dlhodobom vzťahu zažívame dobré, ale i tie horšie dni. Konflikty nie sú výnimkou, ani v zdravých vzťahoch, ale je treba vedieť ich riešiť. Veľmi dôležité pre úspešný vzťah je pomer medzi pozitívnymi a negatívnymi skúsenosťami a zážitkami. Ak na jednu negatívnu udalosť pripadá aspoň 6 dobrých, všetko je v najlepšom poriadku. Za problémové sa už môžu označiť vzťahy, kde je to 1:1. S negatívnymi zážitkami a situáciami logicky stúpa aj nechuť byť v takomto vzťahu, a niet sa čomu čudovať.

Spokojní, aj pri spoločnom ničnerobení

Vzťah, v ktorom jeden stále očakáva od toho druhého, že mu bude robiť program alebo, že sa bude stále niečo diať, je prehnané. Takýto vzťah nemôže fungovať dlho, pretože je hnaný do extrému. Prirodzený dlhodobý vzťah znamená, že vieme veľa seba pokojne oddychovať, nedávať tomu druhému žiadne povinnosti a nemať špeciálne očakávania – vieme nechať jeden druhého voľne dýchať a šťastní sme i vtedy, keď sme bez jedného slova spolu a držíme sa za ruky. Nemusíme sa na nič hrať.

Najčastejšie to dokážu partneri, ktorých vzťah je postavený na realite a praktickosti. Tieto páry podľa prieskumov zároveň patria k najšťastnejším. Takže to vôbec neznamená, že by trpeli nedostatkom lásky a emocionálnych zážitkov, práve naopak – ak je vyriešená praktická stránka, vždy sa lepšie dýcha i oddychuje.

Debaty o sebe a budúcnosti

Ak sa nevieme baviť o vašom vzťahu, či spoločnej budúcnosti, nie je to dobrým znamením. Často to znamená len jedno – pod pozlátkom bublajú problémy. Je veľmi dôležité rozprávať sa o citoch, ktoré k sebe navzájom prechovávame, hoci to nemusí úplne „polopatistiké“ – dajú sa vyjadrovať aj činmi a rôznymi slovami. Keď sa tešíme so vzájomnej prítomnosti, vieme si to dať najavo, vieme ukázať tomu druhému, aký je pre nás dôležitý (a to nielen po mesiacoch, ale aj po rokoch vzťahu), máme záruku, že sme vo vzťahu, ktorý má pevné základy.

Žiadna pretvárka

V každodennom živote, ani pri milovaní. Mnohé ženy na začiatku vzťahu nedokážu s novým partnerom dosiahnuť orgazmus, a tak vyvrcholenie inscenujú. Keď vzťah naberie na obrátkach a stane sa vážnym, takéto divadielka by sa už nemali diať. Úprimnosť a otvorenosť i v sexe je veľmi dôležitou stavebnou kockou šťastných dlhodobých vzťahov. Veď, ak sa pretvarujeme, načo vlastne v takomto vzťahu fungujeme? Nie je lepšia prirodzenosť?

-sz-