Tri veci, ktoré ničia fyzickú intimitu vo vzťahu: nedovoľme im to!

Mnoho párov má skúsenosti s tým, že čím dlhšie sú spolu, tým menej majú spoločných intímnych chvíľ. Sexuálny život sa neraz dostáva až na bod mrazu a vrátiť všetko späť je náročné. Negatívny vývoj fyzického vzťahu páru často ovplyvňujú záležitosti, ktoré by sme mali riešiť čím skôr. Patria k ním napríklad tieto:

 fyzickú intimitu

Nezosúladený čas

Práca na smeny je veľkým nepriateľom vzťahov. Stretávame sa len letmo, jeden prichádza – druhý odchádza, kým jeden je čerstvo zobudený a plné energie, druhý práve naopak. Veľmi náročná situácia. V podobnej sa ocitajú aj páry, ktoré majú odlišný cirkadiálny rytmus: napríklad žena je plna energie ráno a večer potrebuje skôr spať, a muž práve naopak energiu naberá podvečer a najlepšiu náladu má vo večerných hodinách. Takáto situáciu dlhodobo ruinuje intímny život páru.

Ako to riešiť?

Riešením je, že aspoň raz do týždňa, napríklad cez víkend si stanovíme dve hodiny, počas ktorých sa budeme venovať len sami sebe. V prípade, že máme deti, asi bude potrebné čas trošku skrátiť. Dôležité však je, aby sme obaja vedeli o tomto termíne vopred a dodržiavali ho.

Nedostatok energie

Intímnosti vyžadujú energiu. Je úplne logické, že keď sa celí deň staráme o malé dieťa alebo z práce letíme na nákupy, po deti a potom ešte upratujeme a robíme večeru, relaxované zrejme nebudeme. Mimochodom, intímnosti spália približne 144 kalórií za pol hodinu.

Ako to riešiť?

Ak sme veľmi vyčerpaná skúsme spomaliť, zmierniť tempo, začnime pravidelne cvičiť – i keď je to výdaj energie, cvičenie posilňuje imunitu a budeme sa cítiť žiaducejšia i naše libido a sexuálna energia porastie. A ešte jeden dôležitý moment: stravujme sa zdravšie. Doplňme zdravé tuky, dostatok antioxidantov a vlákniny a budeme sa cítiť energickejšie. Mnohé jedlá nás totiž len zbytočne zaťažujú a spôsobujú únavu.

Nemáme dostatok záujmu

Nemusí to hneď znamenať, že nemilujeme svojho partnera, ale jednoducho náš záujem o intímnosti s ním klesá. Môže to byť spôsobené nejakou starou traumou, alebo nespokojnosťou s intímnosťami s ním. Či jednoducho naše libido upadá kvôli hormonálnym alebo zdravotným zmenám. S nedostatočným záujmom priamočiaro súvisia niektoré fyzické choroby, ale aj depresie, či úzkosti. V mladých rodinách za nedostatkom záujmu stoja malé deti.

Ako to riešiť?

Ak je dôvodom chyba v partnerovi, ak nás nenapĺňa sexuálne, mali by sme s ním otvorene hovoriť o probléme a naznačiť mu, ako by sme boli spokojnejšie a čo pre to môže urobiť. Prípadne vyhľadať sexuálneho pároveho terapeuta. Ak je problémom vyčerpávajúca starostlivosť o deti, lepšie si prerozdeľme povinnosti. V prípade poklesu túžby z nejasných dôvodov hľadajte podstatu v zdravotných problémoch.

-sz-