Trpí váš manžel depresiou?

Depresívny partner? Aj to sa dá zvládnuť, prinášame vám pár tipov ako na to!
Depresia je čierna diera, do ktorej sa každý z nás aspoň kúskom a miestami namočí. Ak však začne úradovať vo vzťahu, máme zavarené na veľký problém. Život s depresívnym partnerom, ktorý je skoro stále nešťastný, kritický, negatívne založený určite nie je jednoduchým. Možno rovnako ťažké je požiadať partnerku o pomoc.

Dôležité je to, aby sme vedeli identifikovať stav seba alebo partnera a hľadali jeho riešenie. Je tiež dôležité uvedomiť si, že depresia nie je len chvíľka zlej nálady, ktorú nám niekto pokazil. Depresia je výsledkom zmeny v mozgovej chémií, v rovnováhe látok, ktoré ovplyvňujú náladu, myšlienky, sexuálny apetít, poruchy spánku, chuť do jedla, hladinu energie – teda všetky faktory, ktoré môžu mať vplyv na manželstvo, pohodlie domova a rodinný život.

manželNejedno manželstvo sa kvôli depresii jedného z partnerov rozpadlo, ale depresia nemusí byť len ničiteľom vzťahu, môže byť niečím navyše, čo pár ešte viac zblíži. V prípade, ak pár čelí chorobe spolu, je väčšia šanca na uzdravenie partnera, ale aj na to, že náš vzťah nepoškodí, skôr naopak.

Čo teda robiť, ak partner trpí depresiou?

1. Partner nie je nepriateľ
Mali by sme si uvedomiť, že nepriateľom nie je náš manžel, ale choroba ako taká. Proti nej sa lepšie bojuje v tíme, a tak ponúknime partnerovi oporu. Nenechajme depresii možnosť ovládnuť náš vzťah, alebo negatívne do neho zasiahnuť. Pričiňme sa o to, aby sa náš partner cítil lepšie – napríklad tak, že sa pôjdeme spolu každý deň prejsť. Podporme ho, aby dodržiaval odporúčanú liečbu a hľadajme svetlé momenty v spoločnom živote.

2. Nenechajme úradovať hnev
Je jasné, že keď partner trpí depresiou, nemôže sa aktívne zúčastňovať na rodinnom živote, tak ako keby nemal žiaden problém. Takisto sa môžeme cítiť dotknuté tým, že nemá záujem o sexuálny život a podobne, chce byť čo najviac sám… Povznesme sa nad to a pochopme, že je to dôsledok ochorenia. Ak sa budeme kvôli tomu hnevať, urobíme situáciu ešte ťažšou.

3. Trvajme na tom, aby sa liečil
Tak ako pri väčšine psychických problémov, ani pri depresii si chorý nechce priznať svoje ochorenie a vyhľadať odpornú pomoc. Samozrejme, tým sa problém ešte zhoršuje. Je na nás, aby sme ho presvedčili o potrebe správnej diagnózy a podporovali v liečbe. Urobme akčný plán a trvajme na tom, aby ho dodržal. Na správnu cestu ho môžeme naviesť slovami: „Milujem ťa, ale nemôžem sa pozerať na to ako trpíš. Depresia je častým problémom, za ktorý sa netreba hanbiť. Poďme spolu zistiť o tomto ochorení a tvojom stave viac…“

4. Prejavme pochopenie a vnímavosť
Podporujme partnera v tom, aby hovoril o svojich pocitoch, myšlienkach alebo činoch a počúvajme ho bez toho, aby sme ich posudzovali a hodnotili. Pripravme sa na to, že niektoré slová nás môžu vydesiť, depresívny partner môže spochybniť aj lásku vo vzťahu a záujem zostať spolu. V každom prípade takéto záležitosti riešme, až keď epizóda depresie prehrmí.

5. Vysvetlime situáciu deťom
Depresia jedného z rodičov môže mať veľký vplyv na dieťa. Deti vycítia, že niečo nie je v poriadku už v ranom veku. Preto je dôležité vysvetliť im, že ide o chorobu primerane ich veku. Niektorým depresívnym rodičom napríklad pomáha fakt, že sú zodpovední za deti a jednoducho ich musia ráno odviesť do škôlky alebo školy, deti potrebujú, aby im dali jesť a podobne.

6. Buďme trpezliví
Na depresiu neexistuje všeliek a každý človek na liečbu inak reaguje. Preto môže existovať aj zopár omylov – kým liečba bude úspešná, zväčša istý čas prejde.  Takže obrňme sa trpezlivosťou. Prostredníctvom terapie a liekov sa podarí situácia skôr či neskôr zvládnuť. Epizóda depresie prehrmí a po nej vyjde slnko. Niekedy sú veľmi dobrým riešením terapie v trojici – obaja partneri plus terapeut.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach