Z leta si mnohé ženy odnesú nepríjemnú skúsenosť: pohlavnú chorobu!

Počet nákazy rezistentnou kvapavkou rastie: Šíri sa orálnym sexom!

Odborníci čoraz častejšie upozorňujú na fakt, že len máloktoré mladé dievča vie skutočne to, čo by malo o pohlavne prenosných ochoreniach. To je dôvod, prečo si najmä z letného dovolenkového obdobia odnášajú suveníry, aké by nemuseli. Navyše sú zákerné, pretože sa nemusia dlho prejaviť a dievčatá ich vôbec nespájajú so svojou neraz rýchlou sexuálnou skúsenosťou.

pohlavnú chorobu

Keď a gynekológovia snažili rozlúsknuť záhadu, prečo je čoraz viac prípadov sexuálne prenosných ochorení – špeciálne kvapavky medzi mladými ľuďmi, natrafili na možnú príčinu. Adolescenti i mladí dospelí sa často v snahe uchrániť sa pred pohlavným ochorením alebo pred stratou panenstva riešia sexuálny kontakt orálne. Žiaľ, len minimum vie, že i takto sa dajú preniesť viaceré pohlavne prenosné ochorenia a spôsobiť nepríjemnosti.

Nebezpečenstvo aj v ústach a v hrdle

Európski odborníci na sexuálne zdravia zdôrazňujú, že je veľmi dôležité zvýšiť úroveň znalostí a vedomostí o pohlavne prenosných ochoreniach už v rannom dospievaní. Prostredníctvom orálneho sexu sa totiž prenáša kvapavka, chlamýdie, syfilis, ale aj genitálny herpes. Je to dôsledok toho, že pri orálnom sexe používa prezervatív len veľmi málo ľudí. Často nielen adolescenti, ale ani dospelí nevedia, že nechráneným stykom môžu získať kvapavku alebo chlamýdie, ktoré sa im prejavia v hrdle, či v ústnej dutine.

Rezistentná forma kvapavky

Prednedávnom prekvapila odbornú verejnosť informácia o šíriacej sa odolnej forme kvapavky. Dnes už vieme, že práve táto kvapavka sa šíri najmä orálnou cestou. Jej liečba je problémom. Infekcia pohlavných orgánov kvapavkou sa dá antibiotikami, ktoré sa na to používajú liečiť dobre, avšak v prípade, že je infekciou postihnuté hrdlo, liečba rovnakými antibiotikami tak dobre nefunguje. Znamená to i ďalšie možnosti prenosu. Navyše, mnohí ľudia ani len netušia, aké ochorenie v hrdle, či v ústnej dutine majú a pripisujú to bežnej angíne, aftám, či prejavom alergie, a tak ochorenie šíria ďalej.

HPV a rakovina úst

Podobne sa dá preniesť orálnym stykom aj HPV. Ľudský papiloma vírus v ústach pomaly, ale isto predbieha fajčenie a stáva sa hlavnou príčinou rakoviny úst. Šírenie tohto nebezpečného ochorenie môže opäť zastaviť len jedno: používanie ochrany aj pri orálnom milovaní. Vo všeobecnosti platí, že ženy ktoré mali viac ako 6 partnerov, s ktorými sa venovali orálnemu sexu, majú až deväťnásobne vyššie riziko rakovinu úst. HPV sa navyše nemusí vôbec prejaviť, takže náš partner môže byť absolútne bez príznakov a pritom môže niesť nebezpečné typy tohto ochorenia. Existuje tiež prostriedok, ako sa muži môžu chrániť pred nákazou pri intímnych chvíľach, keď ústami milujú ženy. Je to latexový štvorec alebo obdĺžnik nazvaný Oralsafe.

Dá sa to i naopak

Ak máme partnera s neudržiavaných chrupom, nedokonalou ústnou hygienou, či inými problémami v ústach, môže sa to prejaviť aj u nás, napríklad nepríjemným výtokom, ktorým sa naše genitálie snažia zbaviť baktérií. Nie vždy sa to však podarí takto jednoducho. Podľa toho, akú „dobrotu“ nám dotyčný daroval. 

-sz-