Za klamstvá môžu peniaze

Čo spôsobuje najviac partnerských hádok a napätia vo vzťahoch? Jednoznačne finančná situácia, míňanie peňazí a potrebnosť, či nepotrebnosť niektorých nákupov. Peniaze sú zároveň tie, kvôli ktorým sa partneri najčastejšie navzájom klamú. Mnohé dvojice zatajujú navzájom pred sebou výšku príjmu, aj to koľko za čo minuli. Je to logické, peniaze vždy dávali pocit slobody a kto by si nechcel za to, čo zarobí kúpiť aj niečo pre seba? Najhoršie je to samozrejme v rodinách, ktoré žijú väčšinou z príjmu jedného. Ale vráťme sa ku klamstvám.

Za klamstvá môžu peniaze

Klameme pravidelne

Podľa nedávneho britského výskumu aspoň raz do týždňa klame svojmu partnerovi až 50% zadaných. Ako sme spomenuli, väčšina hádok sa dotýka financií, ale čoraz častejšie sa vo vzťahoch objavujú aj takzvané zdvorilostné klamstvá – napríklad, že večera je chutná, pritom danej osobe vôbec nechutí, alebo, že partner/ka je krásne upravený/á, a že mu/jej to svedčí, pritom pravda je úplne opačná. Prečo to robíme? Väčšinou preto, aby sme nemali z vyjadrenia vlastného názoru zbytočné komplikácie a bol v domácnosti pokoj. Častým dôvodom na klamstvo je napríklad aj posedenie s priateľmi v krčme, alebo výlet s kamarátkou na nákupy, ktoré sa pokúšame zakryť za výhovorku neodkladného pracovného stretnutia, i keď je to hoci cez víkend alebo vo večerných hodinách. Psychológov, ktorí prieskum viedli, zaujalo aj ďalšie zistenie – klameme si navzájom až prekvapujúco pravidelne.

Viete odpúšťať?

A keď sme už pri hádkach, neraz sa necháme uniesť i banalitou, stačí, ak máme za sebou náročný deň, alebo nás niekto rozladil. Ruka v ruke s hádkou idú aj najrôznejšie urážky, ktoré nemyslíme úplne vážne, ale jednoducho – vyjdú nám z úst. A potom je na rade umenie ospravedlniť sa a odpúšťať, ktoré, žiaľ, mnohé dvojice nezvládajú veľmi dobre. Je samozrejmé, že malé a svojim spôsobom pochopiteľné urážky sa odpúšťajú omnoho ľahšie ako veľké. Tie, by sme si nemali dovoliť vypustiť z úst ani v stave veľkého rozčúlenia, ak nechceme o partnera prísť.
Schopnosť odpúšťať majú podľa najnovších zistení viac vyvinutú ženy ako muži. Mužom trvá odpustenie omnoho dlhšie, avšak záleží od toho, do akej miery sa dokážu do druhej osoby vcítiť, prípadne či podobné hriechy nepáchali aj oni sami. Na druhej strane muži sú v globále menej pomstychtiví ako nežné stvorenia.

Z iného, tentokrát amerického výskumu vzišlo, že tak muži, ako aj ženy odpúšťajú ľahšie, keď sú schopní vžiť sa do kože toho druhého. To však ide len v prípadoch, že sú schopní dopustiť sa podobného činu ako vinník. Teda najťažšie odpúšťame prečiny, ktoré nevieme pochopiť, pretože my by sme neboli schopní ničoho podobného. Muži, ktorí sa vedia vžiť do kože tých, ktorí ich urazili, sa stávajú menej pomstychtivými, a na druhej strane ženy majú tendenciu urážku zveličovať.

-sz-