Zamilovaní aj po rokoch: Dá sa to?

Určite ste už videli páry, ktoré sa ešte aj pri nákupe v potravinách hašteria, ktoré sa pri večeri nerozprávajú a vyzerajú tragicky znudene. Keby sme sa ich opýtali prečo, odpovedia nám, že už sú spolu veľmi dlho. Ale skutočne: musí to vždy takto dopadnúť? Čo urobiť preto, aby sme boli do seba zamilovaní aj po rokoch?

zamilovaní

Nepustime medzi seba nudu

Je to jednoduché, nedovoľte, aby medzi vás vstúpila nuda a udržiavajte vysokú úroveň spoločnej zábavy. Ľahko sa povie, ťažšie spraví, ale skutočne to môže fungovať, ak s obaja o to pričiníme. Ak sa chceme opäť zamilovať do svojho partnera, musíme urobiť dve veci: vytvoriť rozmanitosť a budovať pocit uznania. Vytvorenie rozmanitosti, zábavy, hravosti ničí stereotyp a je nevyhnutné na udržanie iskry. Je to šťava, zábava, pocit dobrodružstva, tajomnosti, radosti. Niečo – ako keď to bolo po prvýkrát, keď sme boli zamilovaní.

Kde sme nechali úctu?

S dĺžkou vzťahu sa vytráca aj vzájomná úcta. Partneri sa znevažujú, bagatelizujú výkon toho druhého, zosmiešňujú. Táto ceste nevedie nikam. Naopak. Napíšte si na papierik, prečo si vážime svojho partnera alebo prečo sme si ho vážili kedysi – on by to mal urobiť tiež. Pripíšme, aké tri veci si jeden na druhom najviac vážime. Urobme si príjemný večer a vymeňme si svoje papieriky. Prečítajme si ich a pracujme na tom, aby vzájomný úcta mala v našom vzťahu opäť dôležité miesto.

Ako sa zbaviť nudy a pridať do vzťahu zábavu?

Urobme si výlet: stačí predĺžený víkend vo dvojici na neznámom mieste, alebo na mieste, kam sme chodievali kedysi. Zahoďme za hlavu všetky problémy a starosti a venujme sa len a len sebe.

Prihlásme sa spoločne na zaujímavý kurz: či to bude kurz výroby syra alebo tanečný, výtvarný – najosvedčenejšie sú kurzy, ktoré si vyžadujú našu vzájomnú spoluprácu a naučia nás novú zručnosť. Skvele fungujú aj športy ako tenis či bedminton.

Objavujme nové: Nemusíme cestovať za more na to, aby sme spoločne objavili nové veci, nové miesta, nové situácie. Zahrajme sa napríklad takúto hru: So zatvorenými očami ukážme na nejaké miesto na mape – a cieľ výletu máme daný!