Závislá od bývalého? Pretnime bludný kruh!

Po rozchode s niekým, koho sme milovali, môže nastať situácia, že naša psychika a tiež i telo, si len veľmi ťažko zvyká, že je samo. Chýbajú nám jeho dotyky, debaty, v každom druhom mužovi vidíme jeho. Zrazu je doma neuveriteľné prázdno a my strácame chuť žiť. O to ťažšie je to, keď nám nie je jasné, prečo vlastne k rozchodu došlo…

od bývalého
Photo by Josh Willink from Pexels

Zbytočné hľadanie dôvodu

Ak nevieme jasný dôvod, čo v mnohých prípadoch rozchodov skutočne jeden z partnerov nemusí vedieť, vytvárame si klamlivé dôvody, vymýšľame a hádame, čo sme spravili zle, zbytočne sa obviňujeme. Takýto postoj nielen že už nepomôže nič vyriešiť, ale bude nás držať v bludnom kruhu bývalého vzťahu. Ak ho nepretneme, nedostaneme sa ďalej, neposunieme sa k šťastiu, ktoré by sme mohli mať v ďalších týždňoch, mesiacoch, rokoch.

Do 30-tky tri rozchody

Štúdia uverejnená v odbornom magazíne Evolutionary Behavioral Sciences ukázala, že väčšina ľudí do veku 30 rokov prekoná tri rozchody, pričom najmenej jeden má silný vplyv na kvalitu nášho ďalšieho života – podstatne ju zníži na celé týždne alebo aj mesiace. Naše emócie prejdú hotovou horskou dráhou: od hlbokého smútku, po bolestivé výčitky a strach z budúcnosti. Ak sa ponoríme do toxických fantázií, domýšľame si, prečo vzťah skončil tak, ako skončil, budú naše negatívne pocity ešte silnejšie.

Nebol to vysnívaný princ

Najväčšiu galibu v časte po rozvode zohráva zmenené uvažovanie o ňom. Neraz si ho robíme lepší ako bol, konečným výsledkom je fantastický scenár vytvorené okolo „toho, kto odišiel.“ Ako sa vrátiť čo najskôr do reality a vidieť veci takými, ako naozaj sú / boli? Nie je to ľahká úloha, ale existujú spôsoby ako posunúť svoj šialene smutný príbeh rozchodu so skvelým mužom na fakt, že váš rozchod bol v konečnom dôsledku dobrá vec.

Zahrňme sa tým, čo nás baví, čo nám dáva energiu

V prvom rade sa zbavme ružovej verzie svojho bývalého a ak treba, spíšme si jeho zlé stránky, negatíva, situácie, ktoré sa nám nepáčili, veci, v ktorých sme si nerozumeli. Nie je dôležité „hrabať“ sa v bývalom vzťahu a zistiť, prečo skončil. Dôležité je posunúť sa ďalej. Otvoriť oči a všímať si svet a ľudí okolo seba. Ak potrebujete podporu, nehanbime sa vyhľadať terapeuta, ktorý nás vyvedie z bludného kruhu. Najlepšou cestou, ako čo najrýchlejšie vystúpiť z minulého vzťahu aj psychicky, je urobiť v živote zmeny, ktoré budú naše dni i nás napĺňať a nebudú nám zbytočne pripomínať starý vzťah. Nevracajme sa k tomu, čo bolo, lebo sa neposunieme ďalej.

-sz-