Ženy v celej histórii ľudstva žili dlhšie ako muži! Prečo je to tak?

Všimli ste si, že ženy zvyčajne žijú dlhšie ako muži? Samozrejme, nemusí to platiť vždy a všade. Ale dôkazy o tom, že naše telo je lepšie vybavené na zvládanie mnohých neduhov stále pribúdajú. Ženy sú spravidla odolnejšie, ale často zvládnu i väčšiu psychickú záťaž, viac úloh naraz. Musíme sa v priebehu života vysporiadať s mnohými závažnými problémami, hormonálnymi zmenami, tehotenstvami a pôrodmi, namáhavým návratom do normálu. Najnovšie štúdie dokonca potvrdili, že tehotenstvo vo vyššom veku prispieva k dlhovekosti ženy…

 dlhšie ako muži

Dnes žijú ľudia vo všeobecnosti dlhšie ako kedysi, ale stále platí, že rozdiel medzi priemerným vekom, ktorého sa dožívajú ženy a priemerným vekom, ktorého sa dožívajú muži sa nezmenšuje. Muži stále nežijú tak dlho ako my, a dokonca to platí aj o samcoch opíc. Rozdiel medzi dĺžkou života mužov a žien sa líši aj podľa krajiny, kde žijú. Napríklad v súčasnom Rusku je tento rozdiel približne desať rokov, omnoho menšie rozdiely sú však napríklad v Nigérii alebo Indii. Dokonca, u primátov je tento rozdiel podstatne menší, čo znamená, že ide o dielo evolúcie.

O 30 až 50 rokov dlhšie ako lovci a zberači

Samozrejme, dĺžku nášho života do veľkej miery ovplyvňuje aj prostredie, v ktorom žijeme – vždy však platí, že ženy sa dožívajú dlhšie. Pokiaľ ide o prostredie, v ktorom žijeme, je rozdiel medzi dĺžkou života u ľudí žijúcich v priemyselných oblastiach a u pôvodných kmeňoch v prírodnom prostredí. My, v priemyselných krajinách sa dožívame, napriek tomu, že je okolo nás toľko negatívnych vplyvom prostredia až o 30 až 50 rokov dlhšie, ako ľudia kedysi, ako lovci a zberači, ktorí žili jen o 10 až 30 rokov dlhšie ako primáty.  

Bolo to tak vždy?

Veľmi zaujímavé však je, že vo všetkých druhoch ľudskej populácie, v celej histórii ľudstva, vždy žili boli tými najstaršími jedincami zo spoločnosti práve ženy. Dôvod, prečo ženy žijú dlhšie, ako muži nie je ešte stále úplne objasnený, ale existencia tohto rozdielu medzi mužmi a ženami má podľa odborníkov jednoznačne hlboké evolučné korene. Inými slovami – príroda má so ženami zámer a je dôvod, prečo žijeme dlhšie. Niektorí odborníci tvrdia, že je to kvôli nášmu poslaniu rodiť.

Ničia ich riziká a testosterón?

Žena môže prakticky rodiť celá čas plodnosti, čo je zhruba od 13 do 50 rokov plus mínus. Navyše, nenadarmo sa hovorí, že každým pôrodom omladneme. Ak by ženy zomiera skôr, bolo by ohrozené plodenie detí. Je tu však aj iná možná príčina skoršieho umierania mužov: sú často od prvopočiatku ľudstva vystavení väčším rizikám v pracovnom prostredí, neraz ich aj sami viac vyhľadávajú ako ženy (napríklad rizikové športy, nebezpečné koníčky) a ich telo nepodstupuje toľké hormonálne zmeny ako telo ženy. Ďalším dôvodom skoršieho úmrtia mužov môže byť testosterón. Vyššie hladiny tohto hormónu, ktoré sú pre mužov typické môžu ohroziť imunitný systém a tým pádom ovplyvniť aj fakt, ako dlho žijú.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach