Žiaden vzťah nie je strata času!

Všetko zlé je na niečo dobré

alebo

Žiaden vzťah nie je strata času! Neveríte?
Neexistuje, aby sme boli spokojní so všetkými vzťahmi , ale ľutovať by sme nemali ani tie, ktoré boli neúspešné. Samozrejme, tešiť sa z nich nemôžeme avšak niečo pozitívne si z nich zobrať vždy môžeme. Každý vzťah nám dá množstvo skúseností, ktoré v budúcnosti zužitkujeme a uplatníme. Takže, ak ste sa nedávno rozišli, hlavu hore. Zlé vzťahy sú na to, aby ten ďalší bol už dobrý.

vzťah

Je nezmyselné smútiť nad strateným časom, ktorý ste strávili s bývalým partnerom, keď nakoniec ste sa aj tak rozišli. Dôležité je posunúť sa dopredu a žiť nanovo. Tu je päť dôvodov, prečo žiaden vzťah nie je stratou času:

1. Zlý vzťah nás pripravuje na ten pravý a správny:
Vzťahy, ktoré neskončia úspešne sú pre nás svojim spôsobom darom. Dôležité je, aby sme si uvedomili to, čo a prečo v tomto vzťahu nefungovalo a ako chceme aby náš vzťah vyzeral. Ak budeme pripravení na nový vzťah, použime to.

2. Ak nám vzťah nepriniesol to, čo sme chceli, naučil nás tomu, čo sme nechceli:
Aj to je skvelý spôsob ako sa ponaučiť z vlastnej skúsenosti. Nabudúce už budeme vedieť, čo nerobiť, aby sme opäť nedospeli k rovnakému výsledku – teda, k tomu, čo nechceli, ale naopak k tomu, čo chceme.

3. Učíme sa z vlastných vzorov:
Do každého nového vzťahu prinášame svoje staré vzory, a to aj tie, ktoré nie sú pre vzťah prínosom. Keď začneme opakovať vzory, ktoré produkujú hádky, chaos, odmietnutie alebo opustenie, je jasné, že každý náš vzťah skončí zle. Preto je dôležité, aby sme si používanie týchto modelov správania uvedomili, sledovali, čo spôsobujú a ak sa to dá, vyhli sa im. Problém je, že často si sami tieto modely ani neuvedomujeme. Pomôcť nám v ich odhalení môže terapeut, ktorý nám pomôže aj v tom, aby sme ich do ďalšieho vzťahu neprenášali, ale vstúpili doň ako nepopísaná doska. Partneri nie sú zodpovední za to, že my neustále používame rovnaké modely správania. Dôležité je, aby sme si sami uvedomili svoju mieru zodpovednosti za zánik predchádzajúcich vzťahov.

4. Učíme sa sebaúcte:
Vzťah môže našu sebaúctu a sebadôveru ovplyvniť dvoma smermi – buď ju získame a gradujeme alebo naopak strácame. V rámci vzťahov sa dozvedáme o svojich schopnostiach, možnostiach, prioritách, spoznávame vlastné limity a konáme na ich základe. Takto môžeme sami seba výrazne posilniť a zvýšiť vlastnú hodnotu, ale v prípade nezdravého vzťahu práve naopak – môžeme prísť aj o ten kúsok sebavedomia, ktorý po predchádzajúcich neúspešných vzťahoch máme. Zoberme si teda ponaučenie a ani o hodinu navyše nezotrvávajme vo vzťahu, ktorý nás ničí a ubíja našu sebadôveru.

5. Žiaľ nás posúva
Nech je to akokoľvek drastické, aj smútok je na niečo dobrý. Nedá sa byť stále v živote iba šťastným, pretože tak by sme vlastne nepoznali hodnotu šťastia a šťastnými ani neboli. Život je proces mnohých začiatkov a koncov. Keď niečo končí, trpíme, prežívame žiaľ. Vtedy je najdôležitejšie čo najskôr sa postaviť na vlastné nohy, vyrovnať sa so samotou a prekonať nepríjemné emócie. Keď prežívame utrpenie a žiaľ, rastieme, stávame sa silnejšími. Každá strata v našom živote nás posúva bližšie k sebe samým, k vlastnej zrelosti. Každým vzťahom sa učíme sami seba milovať a vážiť si, samozrejme, rovnako aj vážiť si a milovať partnera a jeho hodnoty.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach