Žijete s agresorom?

Násilie môže pokračovať i po rozvode

Zažívate doma zo strany manžela psychické, či fyzické násilie? Riešte to, čo najskôr! Mnohé ženy totiž neustále veria, že nastane zmena v správaní ich muža a všetko sa obráti na lepšie. Iné si už na občasné, či častejšie násilnosti zvykli a považujú ich za bežný rituál. Oboje je nebezpečné. Čím dlhšie žije žena vo vzťahu s mužom – agresorom, tým viac stôp to necháva i na jej psychike. Najhoršie je však to, že ani rozvodom sa nič končiť nemusí. Po rozvode si často ženy odnášajú ešte väčšiu nenávisť muža – agresora a neraz im to bráni žiť normálnym životom.

s agresorom

Neustály strach

Agresívny muž v prípade, že sa s ním žena rozíde, sa môže ešte viac rozohniť a robiť všetko možné, aby sa jej pomstil. Žena potom žije v neustálom strachu a obavách z očakávanej pomsty. Ešte horší stav je, ak z takéhoto vzťahu sú i deti. Muž sa môže snažiť o zverenie do opatery a o podobné „handrkovanie“ o deti, čím, samozrejme, nesmierne trpia.

Zmiznúť z dosahu

Optimálnym riešením by bolo, aby sa po rozvode žena stratila úplne z dosahu bývalého muža, odsťahovala sa i z deťmi na nové miesto, nezapájala sa do internetových sociálnych sietí, zmenila si telefón, nerozširovala o týchto zmenách informácie a podobne. Problém je v tom, že to nie je vždy možné. Samozrejme, i tu je riziko, že si ju vypátra, avšak omnoho menšie.

Agresívni sú chorí

Niet pochýb o tom, že násilia sa dopúšťajú ľudia, ktorí trpia poruchou osobnosti. Domáce násilie je väčšinou výsledkom neschopnosti riešiť konflikty a problémy. To sa dá len vtedy, ak vieme byť tolerantní a rešpektovať druhého. Agresor má väčšinou potrebu kontrolovať toho druhého, ovládať ho a dosiahnuť to, čo chce on sám, bez ohľadu na želanie partnera.

Klamlivá zmena nálad

Veľmi klamlivým dojmom pôsobia agresori zmenou nálad. Jeden deň môžete mať pocit, že máte toho najúžasnejšieho muža na svete, ktorý vás miluje, váži si vás, stará sa o deti a na druhý deň vás psychicky, či fyzicky tak zničí, že ho nechcete už nikdy ani vidieť. Mnohé ženy práve kvôli tejto zmene nálad vo vzťahu zotrvávajú. Po zlom dni totiž zase príde dobrý deň a všetko bude úplne v poriadku, tak prečo na to zlé nepozabudnúť?

Sofistikovaný teror

Okrem najtvrdšej jednoduchej formy domáceho násilia, ktorou je fyzické týranie, vedia niektorí muži svoje ženy „obdarovať“ absolútne premysleným spôsobom psychického teroru, ktorý na prvý pohľad vôbec nevyzerá byť škodlivý. K takémuto sofistikovanému spôsobu týrania patria napríklad situácie, keď presviedča svoju partnerku, že niečomu je na vine vlastne ona a nie on, že si to zaslúži, že si to tak vybrala a zariadila ona sama.

Dohodnúť sa nedá

Samozrejme, s agresívnym človekom sa len veľmi ťažko dá na niečom rozumnom dohodnúť. Je to absolútny sebec, ktorého netrápia potreby iných, nerešpektuje ich a navyše nevie ani čo je to svedomie, takže ho nebude nič hrýzť. Žiaľ, je veľa prípadov, keď po rozvode takýto muži na súde bojujú o svoje deti a hádžu na matky najrôznejšie klamstvá, do čoho patrične namočia i vlastné deti. Súd má neraz problém správne rozhodnúť, ak nie sú jasné dôkazy. V prípade agresívneho otca pomôže informácia o jeho stave od psychiatra alebo hlásenia polície. Preto, ak je váš muž na vás agresívny, neodkladajte telefonát na políciu, môže vám i vašim deťom v budúcnosti pomôcť. Horšie je to v prípade psychického teroru, ktorý je neviditeľný, snažte sa, čo najskôr vyhľadať pomoc psychológa, ktorý vám poradí.

-sz-

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach