Zuzka Nosková varí, aj „RAWí“

V škole varenia Radosť variť v bratislavskom Poluse nielenže varíme neodolateľne chutné a zdravé jedlá, ale okrem toho, že varíme, niekedy aj „RAWíme“. Takýto názov totiž dala príprave jedál v štýle RAW food jedna zo znamenitých lektoriek Zuzka Nosková, ktoré nás nielenže  naučila pripravovať skvelé RAW špeciality, ale nás zasvätila aj  do bezlepkového pečenia. A keďže všetko chutilo úžasne a nezabudnuteľne, chceli sme sa dozvedieť ešte viac – a tak vznikol tento rozhovor…

Pani Zuzka, zoznámili sme sa v Škole varenia Radosť variť v Poluse, kde ste pripravovali skvelé bezlepkové chleby, ale aj RAW pochúťky. Aký spôsob stravovania uprednostňujete vo vašej rodine?

V spoločnej domácnosti žijem spolu s mojou 18- ročnou dcérou. Čo sa týka stravovania, obidve sme vlastne na rovnakej vlnovej dĺžke. K príprave stravy bez živočíšnych pokrmov sa dala najprv moja dcéra a ja som sa k nej v podstate pridala. Veľakrát si poviem, že sa mi variť nechce a ani nevarím, ale naRAWím si 😉 Takže v našej kuchyni varíme bez živočíšných potravín, alebo si RAWíme 🙂

Chlebík a pečivo z bezlepkovej múky, ktorý sme v Škole varenia pod vaším vedením pripravovali, chutili neodolateľne. Najmä bezlepková focaccia nemala konkurenciu. Tí, ktorí majú v rodine celiatika a skúšali už vyčariť koláče a chleby z bezlepkovej múky, veľmi dobre vedia, že to vôbec nie je také jednoduché, že si to vyžaduje primeranú zručnosť – máte v rodine celiatika?

Nie, v rodine celiatika nemáme. Ale s dcérou sme prišli na to, že lepok zbytočne zaťažuje náš organizmus – trávenie, a tak som sa začala viac zaujímať o bezlepkové varenie – pečenie. Nechcem to vôbec zľahčovať, ale pokiaľ je celiatik iba intolerantný voči lepku, dá sa to. Poznám však celiatikov, ktorí majú zároveň aj potravinové alergie (napr.na vajcia či bielkovinu kravského mlieka), to je pri pečení trocha “zložitejšie“ 😉 Ale všetko sa dá, len to chce trpezlivosť a čas 🙂

Inklinujete k vegetariánstvu alebo vegánstvu?

Nezvyknem používať takého označenia, ale inklinujem viac k vegánstvu. Dcéra je vegánka 3 roky, ja občas neodolám maslu či koláču z domácich vajec, tvarohu. Ale je to sporadicky 🙂

Na vašom blogu sa nachádzajú aj lákavo vyzerajúce RAW špeciality a presne také lákavé raw pochúťky sme s vami pripravovali aj v Škole varenia.  Skúšali ste sa tak už dlhodobejšie stravovať alebo niekto vo vašom okolí?

Odpovedala by som z konca vašich otázok 🙂 Každý v mojom okolí sa stravuje RAW, len si to ľudia neuvedomujú, a keď počujú to označenie pre surovú stravu,  chytajú “paniku“ akoby to bolo niečo odstrašujúce či nepoznané. Jablko schrúme snáď každý bez toho, aby ho pred konzumáciou tepelne upravil. Alebo banán. Stačí ošúpať, a ak je krásne zrelý, na posedenie dokáže človek zjesť  tri či štyri. Aj k nedeľnému obedu zvyknú v rodinách pripravovať šaláty – pokrájaná či nakrájaná zelenina bez nálevu pokvapkaná za studena lisovaným olivovým olejom. Toto všetko je RAW food, čiže surová = tepelne neupravená strava.

Áno, minulý rok sme sa skúšali s dcérou dlhodobejšie takto stravovať a bolo to skvelé. Ale prišla jeseň a nám sa zažiadalo teplých polievok. Milujeme polievky 🙂 Takže to máme vyrovnané, niekedy varím a inokedy rawím 😉

Aký je váš názor na RAW food?

Môj názor na RAW food je jednoznačný. Verím, že si človek môže výrazne polepšiť zo zdravotných problémov. Nie som lekár, ani výživový poradca, každý by mal počúvať svoje telo a čo-to si prečítať. Učíme sa predsa celý život. Za seba poviem, že hoci som nikdy nemala vážnejšie zdravotné problémy (2x v roku nachladnutie), nebola som chorá ani nepamätám, som vitálna, veselá, otužujem, cítim sa  výborne. A aj vďaka raw stravovaniu som schudla v priebehu 1,5 roka 30kg a váhu si viac ako polroka udržiavam.

Aké boli vaše poznatky a skúsenosti, keď ste po prvý raz skúšali RAW food? Pociťovali ste vplyv na svoje zdravie? Zmenilo sa niečo? Vnímali ste nejako ináč chute, vône…?

Moje poznatky sú iba pozitívne. Každý by mal počúvať svoje telo. Cítim, ako sa mi to moje odmeňuje. Na tento spôsob stravovania sme prechádzali veľmi plynule, – ako som už spomínala v každej rodine sa stravujú aj RAW.  Keď sme boli deti, môj otec nám nachystal misu s očisteným ovocím k televízii alebo aj surová zelenina – šaláty boli súčasťou nášho jedálneho lístka niekoľkokrát v týždni. Môžem povedať, že čo sa týka stravy, mňa aj brata, rodičia veľmi dobre “odchovali“. A keď som sa osamostatnila s mojou dcérou, v konzumácii ovocia, zeleniny, štiav sme pokračovali spoločne. Dcéra bola zvyknutá jesť veľa surového, teda raw. Cítim sa ešte zdravšie ako v minulosti, športujem – dlhšie vydržím, otužujem, mám pozitívny prístup k životu. Prechodom na raw stravu človek začne spoznávať prirodzené chute tej-ktorej potraviny, teda ovocia či zeleniny, začne menej soliť a dochucovať prevažne čerstvými či sušenými bylinkami. V našom jedálnom lístku sú aj divo rastúce bylinky, ako napréklad .skoroceľové listy (z ktorých si vyrábam aj sirup), sedmikrásky, žihľava, púpava, hluchavka, zádušník, ďatelina,…všetko sa vymenovať ani nedá. Keď idem do prírody, či na zber byliniek, nosím so sebou aj vreckový atlas byliniek 🙂

Dokážete vraj zostaviť kompletné menu bez toho , že by bolo treba zapnúť sporák – dáte nejaký tip? Prípadne tip na rýchle RAW občerstvenie.

Nedávno som bola pozvaná na prezentáciu RAW jednou firmou , aby som za pomoci ich kuchynských výrobkov pripravila niečo raw. Doma pri raw používam najmä tyčový mixér, odšťavovač a elektrický mlynček na jadierka.  Toto bola výzva aj pre mňa, pretože oni nemajú elektrické spotrebiče, ale všetko sme zvládli úplne na jednotku. Na prezentáciu boli veľmi dobré ohlasy, všetko chutilo a zjedlo sa, dokonca sme si dohodli ďalšiu spoluprácu, na ktorú sa nesmierne teším. Tým chcem povedať, že netreba mať ani elektrinu, ani sporák a môžeme si vykúzliť rôzne dobroty.

A teraz niekoľko úplne jednoduchých tipov na chutné občerstvenie::

SMOOTHIE (zrelý banán, čerstvý špenát, voda) rozmixovať a vypiť Na Zdravie 🙂

POLIEVKA (zrelé avokádo, uhorka šalátová, čerstvý kôpor, citrónová šťava, voda prípadne rastlinné mlieko, môžete dochutiť soľou) rozmixovať do požadovanej konzistencie a dobrú chuť 🙂

HLAVNÉ JEDLO (cuketa, cherry paradajky, čerstvá bazalka, oregano, tymián) Cuketu nastrúhajte škrabkou na julienne, pridajte nakrájané cherry paradajky a posypte bylinkami, môžete pokvapkať olivovým olejom prípadne citrónovu či limetkovou šťavou. Prípadne si môžete pripraviť k cuketovým “špagetám“ omáčku rozmixovaním paradajok, byliniek, avokáda či cukety, podľa chuti.

DEZERT (zrelý banán prípadne ďatle, zrelé avokádo a kvalitné kakao) všetko riadne zmixovať, dať vychladiť a potom už len nevedieť sa dojesť 😀

Ako vyzerá u vás napríklad taký nedeľný obed?

Obed v nedeľu nie je u nás ničím výnimočný. Varíme z toho, čo máme v chladničke, prípadnev špajzi. Veľakrát sa rozhodujeme pred obedom, čo si pripravíme.

Máte nejaké kuchárske vzory, rada pozeráte programy o varení v telke?

Kuchárske vzory nemám žiadne, hoci “zvŕtať“ sa v kuchyni ma naučil otec. Ako mám krájať cibuľu (do dnešného dňa ju krájam podľa seba 😀 ), on je pri tom iný profík, že mám stáť rovno a neopierať sa o kuchynskú linku, a iné. Programy o varení v TV nepozerám, pretože doma nemáme televízor. Ale ak mám možnosť, rada si pozriem. ako varí niekto iný a inšpirujem sa  😉

Prezradíte našim čitateľom, čomu sa venujete okrem lektorovania v Škole varenia a činnosti foodblogerky?

Aj moja práca súvisí tiež s jedlom 🙂 Som vedúca školskej kuchyne v dvoch materských školách.

Kde sa môžu s Vami stretnúť ďalší záujemcovia o zdravé varenie, či zdravú prípravu jedla?

Ďakujem všetkým mojím priateľom a aj fanúšikom z blogu, že ma podporujú a inšpirujú sa. Na Slovensku sa práve rozbieha projekt Kto mi navarí a ja som sa do neho s radosťou zapojila. Ak bude mať niekto chuť sa dobre a zdravo najesť, nech sa páči, stačí si objednať 🙂 V septembri sa budú konať v Bratislave Vegánske hody, tak verím, že i tam sa stretneme.

Viac informácií TU:

Blog: http://laskanatanieridva.blogspot.sk/

Varecha: http://varecha.pravda.sk/profil/zuzananoskova/

Sociálna sieť: https://www.facebook.com/pages/L%C3%A1ska-na-tanieri/550273258318919?ref=hl

alebo na ktominavari.sk: http://www.ktominavari.sk/cooks/zuzanan./item176485

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach