Oslávte s nami Medzinárodný deň kávy

Fenomén menom káva. Patrí medzi najpopulárnejšie nápoje na svete a je jednou z najobchodovanejších komodít na burzách, ktorej hodnota je kontinuálne stabilná. Okrem iného je to nápoj s veľkým J. Bez kávy si totiž väčšina z nás nevie predstaviť svoje ráno. Celosvetovo sa vraj denne vypije približne 2,25 miliardy šálok tohto čierneho moku. Tradujú sa o nej mnohé mýty a fakty, a práve niektoré z nich sa vám v nasledovných riadkoch pokúsime objasniť.

800_tsmo_for-me_green-mug-with-phone

Pestovanie kávy

Vo väčšine krajín, v ktorých sa pestuje káva, je zber dodnes ručný. Skúsený zberač zvládne nazbierať okolo 7 košov kávy denne. Hmotnosť každého koša sa pohybuje medzi 50 – 100 kilogramami a cena sa pohybuje od 2 do 10 USD za kôš. Zaujímavé je, že akonáhle sú zrná vysušené a upražené, ich cena stúpne na 110 USD za kôš.

tassimo_latte_glass_box_front_300dpiZásluha za jej objavenie patrí pastierovi kôz

Legenda hovorí, že kávu objavil v 9. stor. arabský pastier Kaldi, ktorý spozoroval na svojich kozách zvláštne správanie. Kozy boli bez príčiny príliš divoké, šantili a skákali. Pravdepodobne počas paše skonzumovali plody kávovníka. Dozvedel sa o tom opát z neďalekého kláštora a dal neznáme plody zozbierať. Dal z nich uvariť odvar a ukázalo sa, že rehoľníci po jeho vypití skutočne vykazovali nadmernú aktivitu.

Najdrahšia káva na svete

Pod pojmom najdrahšia káva na svete si azda mnohí z nás predstavia unikátne endemity palmy kávovníka niekde na izolovanom ostrove v Karibskom mori, prípadne krásne voňavé zrná čerstvo praženej kávy s prímesou ligotavého zlata. Pravdou je, že najdrahšia káva na svete sa zbiera z výkalov drobných cicavcov cibetiek. Práve v ich žalúdku totiž prebieha fermentácia aj úprava chuti kávy. Spôsobia to žalúdočné kyseliny a enzýmy, ktoré v takomto zložení, ale aj neporušenosti kávy samotnej nenájdete pri žiadnom inom zvieratku. Tento vzácny druh kávy sa nazýva Kopi Luwak.

800_tas1204_frontview_normalcupstandKávovar

Ešte na počiatku 19. storočia sa káva romanticky varila nad plameňom v kastróliku s vodou. Onedlho však bol vo Francúzsku zostrojený prvý kávovar na prekvapkávanú kávu, tzv. biggin. O 40 rokov neskôr potom nasledoval Napierov vákuový kávovar a v roku 1901 bol v Taliansku vynájdený prvý stroj na espresso. V súčasnosti existujú rôzne druhy kávovarov – pákové, automatické alebo kapsulové. Typickým príkladom je kávovar Tassimo, ktorý pripraví kávu na základe snímania čiarového kódu.

Čo ste určite nevedeli…

  • Vo Francúzsku existuje kaviareň, kde keď nepoviete  ” Prosím” a ” Dobrý deň” dostanete automaticky drahšiu kávu
  • Prírodný kofeín sa nachádza okrem kávy aj v čaji, niektorých druhoch orechov, kakaových bôboch alebo aj vo fazuli.
  • V Arabskej kultúre sa mohla žena rozísť so svojím mužom len pod podmienkou, že jej neposkytoval dostatok kávy
  • Filozof Voltaire vypil 50 šálok kávy denne, spisovateľ Honoré de Balzac údajne dokonca až 60.

Čitateľská súťaž !!!

Odpovedzte na súťažnú otázku a jedného z vás vyžrebujeme a odmeníme elegantným bielym kávovarom Tassimo VIVY od Bosch s balením horúcich nápojov!

Aby ste sa mohli zúčastniť súťaže, musíte sa registrovať na portál www.woman.sk. Po registrácii sa pomocou vašich prihlasovacích údajov prihláste na portál www.woman.sk a môžete súťažiť !!! Inak nemôžete byť zaradení do zlosovania!!!

[poll id=“162″]

Výhercovia:

1.Monika Mikovčáková, Vysoká nad Kysucou 1127, 02355 Vysoká nad Kysucou

Save

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach