Púpava – minimálne tri skvelé dôvody, prečo ju potrebujeme!

Kto by už len nepoznal púpavu?

Pre niekoho zlatožltá kráska, bez ktorej si jarné mesiace nevieme ani predstaviť, pre iného zázračná liečivá bylinka , ktorej všetky ozdravujúce i skrášľujúce schopnosti ešte nie sú ani zďaleka prebádané. No a pre niekoho je púpava zase úporná burina, ktorá rastie kade – tade, ale často aj v záhradách či trávnikoch, kde ju neradi vidíme. My však prezradíme, prečo by sme si púpavu mali vážiť. A vôbec nielen kvôli tomu, že z nej možno pripraviť púpavový med – aj keď ten je úžasný… 😛 

Púpava, žena s venčekom

Púpava má mnohoraké liečivé účinky

Skôr než prezradíme tri skvelé recepty a tipy, ako možno púpavu využiť pre svoje zdravie, krásu i potechu žalúdka, pozrime sa pravde do očí a otvorene si povedzme o jej prednostiach. Púpava (Taraxacum officinale) pomáha proti zápalom žalúdka i močových ciest a pomáha pri ochoreniach obličiek a obličkových kamienkoch. Na tieto účely sa používa púpavové koreň. Púpavové listy sú zase veľmi účinné ako životabudič a rýchly „dodávač“ energie. Čaj z mladých lístkov púpavy pomáha boľavým kĺbom i obličkám, šalát z mladých lístkov púpavy je bohatým zdrojom vitamínov C, A a D. Takýto šalát z čerstvých púpavových listov a stoniek tiež prospieva pečeni, ktorú ozdravuje a detoxikuje. Ak vás trápi cukrovka, skúste pravidelne požuť zopár stoniek z púpavy. Postupujeme tak, že púpavu najprv odtrhneme aj s kvetmi, opláchneme pod tečúcou vopdou a potom kvety odtrhneme. Žujeme iba samotné stonky – prvotná chuť je najprv horká, ale neskôr začne pripomínať rukolu. Okrem toho, takáto rýchla kúra je vhodná aj na zahnatie jarnej únavy. Samozrejme, vo vyratúvaní skvelých liečivých účinkoch púpavy by sme mohli ešte dlho pokračovať. Teraz sa však sústreďme na tri skvelé recepty, ktoré nám umožnia spoznať púpavu z inej stránky a určite nám prospejú.

Púpavové receptyPúpavová kúra pre krásu

Už naše babičky poznali liečivé účinky púpavového octu. Používali ho buď ako tonikum do kúpeľa pre krásnu a zdravú pokožku, alebo na oplachovanie vlasov, ale aj pri tvorbe lupín. Púpavový ocot môžete pridávať aj do vody, ktorou si umývate tvár – krásne rozjasní pokožku a pomáha aj pri suchej pleti. V prípade, že vás trápi akné, skúste si povariť dve hrste púpavových listov v jednom litri vody a potom si z teplého odvaru urobiť obklad na tvár, či na vyrážkami postihnutú pokožku kdekoľvek na tele.

Púpavový ocot:

Nazbierame si 15 čerstvých púpavových listov  a 4 rozkvitnuté kvety púpavy. Toto pridáme do fľaše s vínnym octom, uzavrieme zátkou a na 10 dní postavíme na slnečné miesto. Každý deň pretrasieme. Po desiatich dňoch staré púpavové kvety i listy nahradíme novými a znovu dáme na 10 dní na slnko. Znovu každý deň pretrasieme a nakoniec precedíme.

Púpavový aperitív

Tento skvelý púpavový aperitív podporuje tvorbu tráviacich  štiav žalúdka, slinivky i čreva, stimuluje tvorbu žlče, čistí pečeň , pomáha žlčníku i žlčovodom.

Recept:
Do fľaše z bieleho skla vložíme 30 g krásnych žltých púpavových kvetov a zalejeme pollitrom suchého bieleho vína. V uzavretej fľaši necháme vylúhovať aspoň po dobu jedného týždňa. Potom púpavové víno scedíme (najlepšie cez papierový filter a uskladníme v chladničke). Takýto aperitív si doprajeme chladený pred jedlom, ale maximálne pol deci.

Púpavové kapary vás prekvapia

Ak chcete vyskúšať túto neobvyklú pochúťku, musíte si čím skôr nazbierať ešte zelené, prípadne málinko sa otvárajúce púpavové púčiky. Potom ich umyte a zbavte ich okvetných lístkov (aby sa čo najviac podobali na kapary).

Takto pripravené púpavové púčiky vložte do pohára so skrutkovacím uzáverom – najprv na dno pohára nasypeme trochu soli, na to uložíme jednu vrstvu púpavových púčikov, potom znovu vrstvu soli, znovu púpavové púčiky, až kým nenaplníme pohár. Potom zalejeme čistým, nezriedeným octom, uzavrieme viečkom a odnesieme do chladnej pivnice alebo do chladničky, kde necháme minimálne polroka odpočívať. Chuť vás však príjemne prekvapí… 🙂 

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach