SPÄŤ
Domáci lekár

Voňavé kvapôčky pre zdravie a pohodu – aromatické oleje

Od: Jana Vančová 11.9.2017
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Aromatické oleje a ich čaro

Cítite únavu a ste stále, ako sa hovorí, v jednom kole? Dobre by padla masáž alebo predĺžený víkend, plný relaxu? Isteže, je to krásna predstava, ale nie vždy sa to dá. Ak si však doprajete teplý domáci kúpeľ obohatený niekoľkými kvapôčkami aromatického olejčeka,  jeho účinky vás príjemne prekvapia…

Cítite únavu a ste stále, ako sa hovorí, v jednom kole? Dobre by padla masáž alebo predĺžený víkend, plný relaxu? Isteže, je to krásna predstava, ale nie vždy sa to dá. Ak si však doprajete teplý domáci kúpeľ obohatený niekoľkými kvapôčkami aromatického olejčeka, jeho účinky vás príjemne prekvapia...

Potrebujete sa upokojiť, alebo trpíte nespavosťou?

Vyskúšajte levanduľový olejček! Pár kvapiek do teplého kúpeľa dokonale uvoľní a upokojí psychiku, pomáha proti bolestiam hlavy spôsobené stresom a privodí príjemný spánok.  Podobný účinok môžete dosiahnuť aj vtedy, ak si jednu alebo dve kvapôčky levanduľového olejčeka pridáte do sprchového šampónu, alebo si do mandľového alebo jojobového oleja pridáte zopár kvapiek levanduľového olejčeka a týmto vonným elixírom si namasírujete celú telo alebo aspoň chodidlá… Dobrému spánku môžeme pomôcť aj tak, že si spálňu prevoniame niekoľkými kvapkami harmančekového olejčeka – dajme si kvapku či dve na vankúš, paplón alebo na plachtu… 😛 

Keď bolí duša…

Každému z nás sa občas stane, že nás niečo trápi. Môže sa stať, že pociťujeme smútok, cítime sa opustení, nešťastní, či smutní. V takýchto situáciách pomáha teplý kúpeľ, do ktorého pridáme pár kvapiek ružového olejčeka. Nielenže prelieči naše smútky a optimisticky nás naladí, ale u žien umocňuje aj pocit príťažlivosti.

Bolia vás kĺby a svaly?

Ak sa cítime ako dolámaní, bolia nás kĺby, máme stuhnuté svaly, alebo cítime, že na nás ide nejaké nachladnutie, rýchlo sa ponorme do teplého kúpeľa, ktorý sme obohatili niekoľkými kvapkami olejčeka z borovice alebo iných ihličnanov. Takýto kúpeľ uvoľňuje napäté a stuhnuté svaly a veľmi dobre účinkuje aj preventívne vtedy, ak nám bolo zima a bojíme sa, aby sme neprechladli. 

Rozčúlilo vás niečo? Alebo pociťujete hnev?

Skúste si do vane s teplučkou vodou nakvapkať neroli alebo niektorý z citrusových olejčekov. Pobyt v teplom a voňavom kúpeli vás nielen upokojí, ale aj pomáha proti hnevu a podráždenosti, navodzuje dobrú náladu a pomáha privodiť príjemný spánok. Cítite vyčerpanie? Skúste to s rozmarínom! Rozmarínový kúpeľ pomáha pri silnom vyčerpaní a únave, upokojuje psychiku a stabilizuje krvný obeh.

Máte podráždenú pokožku? Trápia vás „ženské problémy“?

Na ošetrenie pokožky, ktorá je podráždená (napríklad aj od slniečka), pomáha, ak si ju ošetríme mandľovým alebo jojobovým olejom, ktorý sme obohatili niekoľkými kvapkami harmančekového olejčeka.  V prípade, že nás trápia menštruačné problémy a kŕče, alebo cítime napätie pred menštruáciou, skúsme si votrieť jednu kvapôčku harmančekového olejčeka na zápästie. Neviete sa sústrediť? Alebo vás niečo poštípalo? Ak sa potrebujeme lepšie sústrediť, nakvapkajme si do aromalampy zopár kvapiek olejčeka z oregana (pamajorán), alebo si votrieme po kvapôčke tohto olejčeka na každé zápästie. Dobrým pomocníkom nám, bude aj pri uštipnutí hmyzom, pretože výborne tlmí bolesť u štípancov, ale má aj skvelé dezinfekčné účinky.

Mávate stres z cestovania?

Ak pociťujete nevoľnosť pri cestovaní, pribaľte si do kabelky mätový alebo medovkový olejček – vdychovanie ich arómy môže pomôcť pri cestovnej nevoľnosti. Stačí votrieť kvapku olejčeka na zápästie. Mätový olejček nepoužívajte pred spaním – má totiž povzbudzujúce účinky a zhoršuje zaspávanie. Medovkový olejček, naopak, nielenže si dokáže poradiť s cestovným stresom a nevoľnosťou, ale je vhodný aj pri kolísaní nálad a nespavosti. Môžeme ho použiť rôzne – votrieť do zápästia, nakvapkať do aromalampy, do kúpeľa, alebo ním prevoňať miestnosť.

Jasmína

womangalérie VŠETKY