5 spôsobov, ako využiť kolu, a nepriberiete z nich!

Viete ako v domácnosti využiť kolu? Budete prekvapení!

Kolové nápoje nie sú rozhodne žiadnym prínosom pre vaše zdravie alebo zdravie vašich detí, ale môžu byť skvelým pomocníkom v domácnosti. Pozor, ako liek na nevoľnosť u detí ich nepoužívajte! Radšej takto, a uveríte, že sa kolu oplatí mať doma:
 využiť kolu

Čistenie okuliarov, zrkadiel a skla

Ponoríme látku na čistenie okuliarov, gázu, či kúsok flanelu do kolového nápoja. Jemne vyžmýkame a utrieme ňou okuliare. Kyselina, ktorú nápoj obsahuje má schopnosť odstrániť všetky nečistoty a škvrny. Následne je potrebné okuliare opláchnuť čistou vodou a utrieť čistou handričkou, aby sme odstránili zvyšky sladkého nápoja. Podobne môžeme odstrániť nečistoty na zrkadlách alebo zaschnutú špinu na oknách.

Omáčka na grilované jedlá

Verili by ste, že z koly môže byť chutná omáčka na grilované mäso a zeleninu? Dokonca existujú recepty na kolové koláče, šunku a iné dobroty. Omáčku si spravíme jednoducho tak, že kolu prehrejem s kečupom – nevaríme – a pridáme koreniny, ktoré máme radi.

Do telového mlieka

Neverili by ste, že táto lepkavá tekutina môže pomôcť aj pokožke. Skúsme vmiešať lyžicu kolového nápoja do telového mlieka, ktoré bežne používame. Efekt je viditeľný takmer okamžite: koža bude lesklejšia, zamatovejšia. Pozor, stačí len veľmi málo, aby naša koža nebola lepkavá!

Proti vodnému kameňu, i hrdzi

Rýchlovarnú kanvicu, či akúkoľvek inú nádobu veľmi ľahko zbavíme vodného kameňa kolou. Vlejme nápoj do kanvice a nechajme prevrieť. Môžeme aj opakovane. Kolou dokonale vyčistíme aj toaletu a sprchový kút, na zosilnenie účinku k nej môžeme pridať jedlú sódu. Viete o tom, že kola je skvelý spôsob, ako odstrániť hrdzu? Navyše ňou krásne vyčistíme i kovové predmety, aj odtokové potrubie. Dokonca sa ju oplatí dať z času načas do prázdnej umývačky. Opäť je účinnejšia spolu so sódou. 

Proti neželaným škodcom

Málokto vie, že kolový nápoj je tiež spôsob, akým ochrániť plodiny na svojej záhradke. Funguje proti slimákom i ďalším neželaným ničiteľom úrody.

-sz-