5 tipov, ako zariadiť detskú izbu nielen pre čerstvých školákov

Začiatok školského roka je predovšetkým u prváčikov spojený so zmenami v ich izbách. Na čo by ste si mali dať pri zariaďovaní detskej izby pre školopovinných pozor? Prinášame päť základných tipov.

ako zariadiť detskú izbu

Dostatok svetla nielen pri dlhých zimných večeroch

V detských izbách sa spravidla nachádza len jedno veľké okno, prísun prirodzeného svetla tu teda býva nižší ako napríklad v obývačke. Tento nedostatok je teda potrebné kompenzovať elektrickými zdrojmi. Základom je vždy centrálne svetlo, u ktorého sa odporúča vyššia svietivosť. Ideálne sú LED žiarovky, ktoré majú zároveň najnižšiu spotrebu.

Je možné ich inštalovať aj na špeciálnych pásikoch, ktoré sa dajú ľubovoľne rezať a tvarovať tak svetlo do rôznych uhlov. Na strope potom môže vzniknúť zdroj svetla, ktorý je nielen účinný, ale zároveň unikátny svojim tvarom. Nezabudnite ani na bodové svetlá. Tie by sa mali nachádzať predovšetkým pri stole a posteli, teda pri miestach najčastejšie využívaných na čítanie či učenie.

A hoci mýtus o kazení očí pri čítaní s nedostatkom svetla bol opakovane vyvrátený, skutočnosť, že dochádza k vyčerpaniu očí, únave či pocitu suchých očí z dôvodu zlého ostrenia a nedostatočného žmurkania, stále platí. Je preto dobré mať toto na pamäti už pri plánovaní svetiel v izbe.

Potrebné súkromie zaistí kvalitné tienenie

ako zariadiť detskú izbu

Pri zariaďovaní izby pre deti je potrebné myslieť aj na dostatočné súkromie. O to sa okrem závesov či záclon postará predovšetkým vhodne zvolená tieniaca technika. Oceníte to predovšetkým v období krátkych dní, kedy je nutné rozsvecovať už v popoludňajších hodinách, kvôli čomu je do detskej izby z ulice dobre vidieť. Veľmi vhodná je v tomto smere predovšetkým vonkajšia tieniaca technika, či už sa jedná o žalúzie alebo rolety. Žalúzie vedia zachytiť až 94% tepelnej energie ešte pred vstupom do miestnosti, rolety zasa pomáhajú s odhlučnením a v zimných mesiacoch dokážu zadržať teplo v interiéri. Obe varianty tak ponúkajú okrem zvýšeného súkromia aj ďalšiu pridanú hodnotu.

Pracovný stôl aj stoličky môžu rásť s deťmi

Častá rada architektov a bytových dizajnérov pri zariaďovaní detskej izby znie „nechajte miestnosť rásť s deťmi“. To platí hlavne pre písací stôl a stoličku. Zatiaľ čo v prípade stoličky je možnosť polohovania pomerne bežná, umožniť stolu, aby rástol s deťmi, je skôr trendom posledných rokov.

Vďaka tomu si tak pri jednom stole môže robiť svoje prvé domáce úlohy čerstvý školák, aby sa tu neskôr učil napríklad na prijímacie skúšky na strednú školu. Možnosť polohovania oceníte tiež v prípade, keď izbu zdieľa viac detí v rôznom veku – pracovný stôl totiž môžu využívať všetky, a to s maximálnym pohodlím. Veľkou výhodou polohovania je tiež možnosť zmeny pozície pri práci. Aby telo nebolo jednostranne namáhané iba pri sedení, posun pracovnej dosky do vyššej polohy umožní používať ho aj postojačky.

Oddeľte úložné priestory pre školu a zábavu

S nástupom do školy dochádza k zmenám aj v rámci úložných priestorov. Kým hračky pomaly miznú, na ich miesto sa dostávajú zošity a prvé učebnice. Pre lepšiu prehľadnosť a poriadok je dobré, ak sú priestory pre veci na hranie a zábavu oddelené od tých, do ktorých sa ukladajú školské pomôcky. Tie by v ideálnom prípade mali byť v blízkosti pracovného stola. Na učebnice sa tiež hodí zriadiť menšiu knižnicu, pri ktorej sa naskytá priestor pre rozšírenie v budúcnosti. Aj tu platí, že knihy nesúvisiace so školou je vhodné umiestniť do jej inej časti.

ako zariadiť detskú izbu

Na matraci sa neoplatí šetriť

Jedným z prvkov, na ktorom by sa v detskej izbe určite nemalo šetriť, je posteľ. Reč pritom nie je ani tak o ráme a jeho rozmeroch, na ktoré má hlavný vplyv predovšetkým priestorová dispozícia miestnosti, ako skôr o matrac. Aj keď ju kupujete už pred nástupom dieťaťa do školy, nepísané pravidlo znie, že časom sa preleží každý matrac. Nekvalitné už kľudne za rok, pri lepších to však býva mnohonásobne dlhšie. Toto kritérium by malo pri výbere hrať hlavnú úlohu, pretože posteľ patrí k tým prvkom detskej izby, ktoré sa počas dlhých rokov užívania spravidla nemenia. Ak by sa však zhoršili vlastnosti matraca, mohlo by sa to prejaviť nielen na kvalite spánku dieťaťa, ale mohli by sa tiež napríklad objaviť problémy s chrbtom či krčnou chrbticou, ktorých riziko sa ešte znásobuje v období rýchleho rastu v dospievaní.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach