5 vecí, ktoré často zabúdame vyčistiť

Aj keď máme na prvý pohľad stopercentne vyupratované, vždy sa môžu nájsť miesta, na ktoré zabudneme, alebo sú ťažšie dostupné, tak ich obchádzame. Viete, ktorých päť miest často unikne našej pozornosti pri upratovaní a zabúdame ich vyčistiť?

zabúdame vyčistiť

1. Klávesnice, diaľkové ovládače, displeje, vypínače, kľučky, úchytky

Dotýkame sa ich niekoľkokrát denne, a nie vždy práve s hygienicky čistými rukami. Práve na týchto miestach sa hromadí množstvo nečistoty, mastnosti, ale aj baktérií, ktoré môžu byť potenciálne škodlivé. Pri upratovaní by sme nemali zabudnúť vyčistiť ich dezinfekčným prípravkom alebo antibakteriálnou vlhkou utierkou – čím častejšie, tým lepšie, špeciálne, ak máme deti.

2. Matrace

Posteľnú bielizeň vymieňame, ale kedy sme si naposledy dôkladne povysávali a vyvetrali matrac, podložku a vyčistili prach pod posteľou? Nečistotu a prípadne pach z matracu odstránime použitím jedlej sódy zmiešanej s pár kvapkami éterického oleja. Túto zmes cez sito rozprášime po matraci a necháme pôsobiť aspoň hodinu a potom vysajeme vákuovým vysávačom.

3. Interiérové rastliny

Áno, rastliny čistia vzduch a zútulňujú priestor, ale aj oni potrebujú starostlivosť – okrem polievania. Nezabúdajme im pravidelne čistiť listy od prachu, aby moli dýchať a boli krajšie. Stačí opatrne poutierať vlhkou handričkou alebo osprchovať, či postriekať odstátou vodou.

4. Digestor a ventilátor v kúpeľni

Digestor, ktorý používate nemusí byť už vôbec funkčný kvôli usadeninám a mastnotám, ktoré sa na filtri zachytávajú. Prečítajte si návod na jeho údržbu a vymeňte filter, keď je to už potrebné. Nezabúdajme, ani na ventilátor vo WC a v kúpeľni. Tie zabúdame vyčistiť a bývajú celé desaťročia nečistené a miestom, kde sa zachytávajú najrôznejšie mikroorganizmy, ktoré sa ľahko šíria do vzduchu.

Mohlo by vás zaujímať

kefa na vlasy

Kefa na vlasy – ako ju vyčistiť?

Ak si pravidelne prečesávate svoje dlhé vlasy kefou, určite častejšie riešite aj problém s jej čistením, čo nepatrí práve k najpopulárnejším činnostiam. Aby sme túto … Čítaj ďaľej

5. Predmety, ktoré používame na čistenie

Znie to síce absolútne paradoxne, ale veľa nečistôt zostáva práve na predmetoch, ktoré používame na čistenie – kefách, hubkách, handričkách, prachovkách, utierkach, mopoch, vysávačoch. Po upratovaní im treba venovať dôslednú pozornosť – aby sme odstránili baktérie a iné mikroorganizmy dezinfekciou aj z nich, inak sa stanú nebezpečnou liahňou.

Obrázok od klimkin z Pixabay