Ako čistiť jednotlivé druhy podláh

Na trh existuje v súčasnosti už toľko druhov podláh, že pri rekonštrukcii alebo stavbe domu vôbec nie je jednoduché si vybrať. Viete, ktorá podlaha je pre vás tá najvhodnejšia? Čistenie ktorej z nich vám zaberie najmenej času, a na ktorých sa hromadí prach najmenej? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Ako čistiť jednotlivé druhy podláh

Koberce

Koberce sú mäkké a teplé, a práve z tohto dôvodu sú skvelou voľbou práve do detských izieb. Tým však ich pozitívne vlastnosti končia a začína sa rad tých negatívnych. V kobercoch sa totiž drží špina a prach, a práve z tohto dôvodu nie sú vhodné pre alergikov. Nájsť v ňom môžete nielen prach, ale aj chlpy domácich maznáčikov. Ich údržba je navyše pomerne komplikovaná a iba vysávanie nepomôže, nakoľko všetky nečistoty zostávajú ukryté vo vnútri koberca. Ak ste sa však aj napriek tomu rozhodli pre kúpu koberca, majte na mysli, že čím je jeho vlas vyšší, tým viac nečistôt pohlcuje.

Drevené podlahy

Drevené podlahy patria medzi tie najobľúbenejšie. Podlahy zo skutočného dreva sú totiž absolútne zdravotne nezávadné, vďaka čomu sú vhodné aj pre alergikov ( nezadržiavajú v sebe žiaden prach). Problémom môže byť skutočnosť, že drevo absorbuje vlhkosť, čo môže byť problém najmä v starších a tiež zle zateplených domoch, kde sa na podlahách môže vyskytnúť pleseň. Práve z tohto dôvodu je tento typ materiálu nevhodný do kúpeľne, kde by mohol byť vystavený nadmernej vlhkosti. Ideálna teplota v miestnosti by mala byť 20 – 22 stupňov Celzia a relatívna vlhkosť by mala byť maximálne 65%. Nízka vlhkosť a naopak vysoká teplota môžu spôsobiť to, že sa vám v podlahách začnú vytvárať škáry.

Čo sa týka samotného čistenia, to je pomerne jednoduché a je už na vás, ktorá z metód vám vyhovuje najviac.  Okrem vysávania môžete podlahu aj zametať a tiež vytierať mopom. Vo väčšine prípadov mu však stačí kvalitný čistič podláh alebo iný prípravok na ošetrenie drevenej podlahy, ktorý nájdete aj na online drogérií myAustria.sk a obyčajný mop. Svojej podlahe však môžete dopomôcť aj voskom alebo olejom, ktorými potriete nohy stolov, stoličiek či skríň.

PVC podlahy

PVC podlahy patria medzi veľmi častý druh dlažby v mnohých domácnostiach. Čo sa týka ich údržby, tá je veľmi podobná tej drevenej. PVC podlahy totiž nepriťahujú prach či plesne a rovnako sa v nich nedrží špina. Sú vhodné pre alergikov. Pri čistení však nezabudnite používať kvalitný umývač podlahy, vďaka ktorému bude vaša podlaha aj po rokoch vyzerať ako nová. Veľmi žiadané sú najmä značky Planet Pure, DanKlorix, Frosch či Ajax.

Ako predchádzať poškodeniam podláh

Okrem pravidelného čistenia si každá podlaha zaslúži aj trochu citu a opatrné zaobchádzanie. Podlahám napríklad veľmi škodí piesok či drobné kamienky, ktoré si so sebou domov viete doniesť na topánkach. Tento problém by však bez problémov mohla vyriešiť práve čistiaca rohožka pred chodovými dverami, ktorá na sebe všetko zachytí. Chôdza na ihličkových podpätkoch je pre drevenú aj PVC podlahu maximálne nevodná, rovnako tak nohy stolov a stoličiek, ktoré viete jednoducho podlepiť filcovými podložkami. Pozor si dajte aj na stoličky na kolieskach. Drevená podlaha navyše neznáša veľa vody, pri vytieraní si preto dajte pozor.