Ako si naplánovať predvianočné upratovanie?

Aj vy sa už pomaly začínate tešiť na Vianoce?

Ale súčasne sa vás zmocňujú obavy, ako stihnete zvládnuť všetky tie povinnosti, ktoré do Vianoc jednoducho stihnúť treba? Tak v tom určite nie ste sama. Navyše, popri všetkých tých povinnostiach je potrebné stihnúť aj predvianočné upratovanie, aby celá domácnosť bola tip top a aby doma zavládla skutočná sviatočná pohoda. Aby ste všetko hravo a s prehľadom zvládli, ponúkame zopár dobrých rád:

predvianočné upratovanie
Obrázok od pascalhelmer z Pixabay

Predvianočné upratovanie si dôkladne naplánujte

Vyčleňte si na veľké upratovanie aspoň dva víkendy – v opačnom prípade by vás predvianočné upratovanie veľmi vyčerpalo a sviatky v kruhu najdrahších si vôbec nevychutnáte. Najvhodnejšie je začať s umývaním okien, opraním záclon a závesov. Následne pokračujte s upratovaním skríň, šatníkov, umývaním vnútorných dverí a nábytku a ukončite to generálnym vyčistením chladničky a mrazničky, aby ste ich mohli na Vianoce plniť dobrotami. Záver celej predvianočnej túry venujte kuchyni so všetkými spotrebičmi a kúpeľni.

Používajte a pripravte si vhodné čistiace prípravky.

Dnes nájdete na trhu veľké množstvo čistiacich výrobkov. Keďže ponuka je skutočne široká, pred samotnou kúpou si poriadne prečítať návody na použitie jednotlivých produktov, aby ste predišli zbytočnému poškodeniu drevených, plastových alebo keramických povrchov a to použitím nevhodných prípravkov. Zvoľte taký prípravok, ktorý účinne odstráni nečistoty bez toho, aby ste museli vynakladať veľkú námahu. Ak nie ste si istá, či kúpený čistiaci prípravok je ten správny, vyskúšajte ho najprv na skrytom mieste. V prípade, že sa povrch nepoškodí, môžete ho bez obáv použiť na čistenie celého povrchu.

Najprv vyčistite okná a vyperte záclony.

„Každá žena asi potvrdí, že pri predvianočnom upratovaní najväčšiu hrôzu naháňa umývanie okien pokiaľ je ich v domácnosti viac. Ak je Vaše okno veľmi znečistené, najlepšie je najskôr ho opláchnuť vodou. Pokiaľ by ste prostriedok na okná aplikovali priamo na silné znečistenie, mohlo by sa stať, že by sa špina iba rozmazala a na skle by zostali nepekné šmuhy.

Ešte lepší výsledok dosiahnete, ak v prvej fáze spolu s vodou použijete špeciálny viacúčelový prostriedok určený na okná, rámy a príslušenstvo. Odporúčame používať prípravky s obsahom alkoholu. Majú výbornú rozpúšťaciu a čistiacu schopnosť, dodávajú sklu vysoký lesk a v zime zabraňujú námraze a primŕzaniu.

Prečo používať práve špeciálne čistiace prostriedky na okná namiesto vody alebo namiesto prostriedkov na umývanie riadu? Špeciálne čistiace prostriedky na okná vytvárajú ochrannú vrstvu, ktorá chráni sklo pred ďalším znečistením, zmierňuje pôsobenie vonkajších vplyvov a Vám uľahčuje čistenie.

Ideálnou formou na finálne použitie je pištoľ s mechanickým rozprašovačom. Vyberajte si produkty s uzáverom, ktorý umožňuje tvorbu peny. Pena má výbornú stabilitu, po skle steká len veľmi pomaly, pôsobí dlhšie a vy nemusíte nanášať viac vrstiev.

Pokračujte utieraním prachu a vysávaním. 

Všade, kde je to možné, použite namiesto zmetáka alebo utierky na prach radšej vysávač – nebudete zbytočne víriť prach na miesta, ktoré ste už upratali a pôjde to rýchlejšie. Najmä obrazovka televízora, displej počítača, vitríny alebo stolíky so sklenenou tabuľou priťahujú množstvo prachu, ktorý sa vplyvom statickej elektriny viac udrží na povrchu. Sklené plochy, časti nábytku a dverí čistite pomocou univerzálnych čističov na sklo priamo, bez zriedenia. Obrazovku televízora, displej počítača utrite suchou antistatickou utierkou.

Kuchyňa nám dá zabrať!

Špinavý sporák, zaschnuté jedlo prilepené na horúcu platničku alebo zaprskaná rúra na pečenie od pripáleného oleja je nočnou morou každej gazdinky. Uprednostnite radšej univerzálne čistiace prostriedky s extra silným účinkom, ktoré zvládnu nielen olejové fľaky, ale aj boj s nanesenou sadzou a pripálenými škvrnami. Odporúčame používať produkty s pištoľou s mechanickým rozprašovačom, ktoré sú schopné vytvárať penu.

Rovnako ako pri čističoch na okná, pena má výbornú stabilitu a tak pôsobí dlhšie. Čistiace prostriedky nechajte vždy pôsobiť iba nevyhnutný čas (držte sa návodu na použitie), aby sa nestalo, že sa povrch poškodí. Najmä počas vianočných príprav sa nám vďaka pečeniu a vareniu nahromadí veľa riadu.

Ak sa špinavého riadu zbavujete ručne, počas vianočného varenia a pečenia by ste si mali umývanie uľahčiť kvalitným prostriedkom na umývanie riadu, ktorý si hravo poradí s veľkým množstvom mastnoty a pripálených škvŕn z plechov od koláčov a mäsa. Používajte prostriedok, ktorý vytvorí hustú a bohatú penu, vďaka čomu ľahko zvládnete aj zaschnutú mastnotu. Vyhnete sa tým zbytočnému namáčaniu pred umývaním riadu.

Ak patríte k tým, ktorí majú umývačku riadu, odporúčame vybrať si produkt, ktorý je schopný dokonale vyčistiť riad, ktorý dodá riadu žiarivý lesk a dlhodobo ochráni sklo. Aby ste si zjednodušili prácu, odporúčame používať tablety do umývačky riadu, ktoré už obsahujú soľ a oplachovač.

Štandardné tablety alebo prášok tieto prídavné zložky neobsahujú a musíte ich dodatočne pridať. Nezabudnite sa o  umývačku aj dostatočne postarať. Na jej vyčistenie existujú dnes na trhu aj špeciálne čističe do umývačky riadu, vďaka ktorým bude  umývačka čistá ako v deň, keď ste si ju kúpili.

To najťažšie si nechajte až na koniec: kúpeľňa a toaleta.

Odporúčame začať kúpeľňou a použiť pri čistení rukavice. Prostredníctvom univerzálnych čističov najprv dôkladne vyčistite vodovodné batérie a následne vaňu a umývadlo. Na odstránenie zvyškov mydla, vodného kameňa a hrdze nájdete v predajniach špecialistov, ktorí vám zjednodušia zbytočné a namáhavé drhnutie. Odstránením vodného kameňa odstránite aj miesto pre zárodky baktérií. Nezabudnite po použití čistiacich prostriedkov opláchnuť vodovodné batérie, vaňu a umývadlo čistou vodou. Upratovanie ukončite čistením WC. Najprv čistou handričkou s dezinfekčným prostriedkom pretrite WC dosku zo všetkých strán a následne vyčistite WC misu. Odporúčame používať produkty na odstránenie vodného kameňa. Vodný kameň je miestom pre vznik, usadzovanie a rozmnožovanie baktérií. Po vyčistení WC misy je vhodné použiť WC blok na udržanie každodennej hygienickej čistoty a sviežosti na WC.

Skvelý tip na predvianočné upratovanie:

Tyčový vysávač s mopom  SVC 8936TI  SENCOR

Sencor predstavuje veľmi ľahký, tichý a jednoducho ovládateľný vysoko výkonný tyčový vysávač SVC 8936TI s množstvom užitočných funkcií, ktorý ponúka rýchle a efektívne riešenie pre vysávanie všetkých typov povrchov vrátane tvrdých podláh.

Tento vysávač disponuje vysoko kapacitnou 36 V Li-ion batériou, ktorá zaisťuje kompletnú voľnosť pohybu pri vysávaní, a to po dobu až 60 minút. Vďaka hubici otočnej v rozsahu až 180° a nízkej hmotnosti sa vysávač skvele ovláda a jednoducho sa ním manévruje i okolo nábytku. Tento produkt je vybavený dvoma nádržkami, vďaka ktorým môže fungovať ako vysávač, ale tiež aj ako mop, čím sa ušetrí množstvo práce, času i energie. Vysoko kvalitný vynímateľný HEPA filter zachytí i tie najmenšie čiastočky prachu a alergénnov, čo zaručuje vysokú kvalitu vzduchu v interiéri a ochranu pred alergiami. Hubica s LED osvetlením zase zjednoduší vysávanie na tmavších miestach. Za zmienku nepochybne stojí i rotačný kartáč s vlastným motorom, ktorý zaručuje výborné výsledky na akomkoľvek type podláh a zlepšuje vysávanie nečistôt na kobercoch.