Ako si udržať domácnosť bez koronavírusu?

Umývanie rúk je v týchto dňoch najdôležitejšie hygienické pravidlo, ale to stále nie je všetko. Je dôležité, aby sme aj vlastnú domácnosť udržali čistú.

Tu je pár tipov od odborníkov a lekárov ako si udržať domácnosť bez koronavírusu :

Nielen ruky, ale aj okolie umývadla a batérie pravidelne dezinfikujme

domácnosť bez koronavírusu
https://www.shutterstock.com

Umývanie rúk je najdôležitejšia vec, ktorú môžeme urobiť, aby sme seba i ostatných chránili pred vírusovou pliagou COVID-19. Umývanie rúk bojuje proti vírusu dvoma spôsobmi: niektoré vírusy zničí úplne a takmer všetky, ktoré prežijú zmyjeme do kanalizácie. Lenže, niektoré z nich sa pri umývaní rúk zachytia v malých kvapôčkach vody, ktoré vyprsknú do vzduchu. Pravidelné dezinfikovanie umývadla a jeho okolia, vrátane samotnej vodovodnej batérie je teda nevyhnutné. Nenechávajme v blízkosti umývadla žiadne predmety, odokryté zubné kefky, ani uteráky. Pravidelne dezinfikujme vypínače a kľučky dverí.

domácnosť bez koronavírusu
https://www.shutterstock.com
  • Nezabúdajme čistiť predmety, ktoré používame každý deň
  • Patrí sem dezinfekcia telefónu, starostlivé pranie oblečenia a čistenie opätovne použiteľných tašiek na potraviny.
  • Vetrajme
  • Pravidelné vetranie je pri všetkých vírusových ochoreniach základom. Je lepšie vetrať nárazovo a intenzívne ako mať otvorenú vetračku. Navyše, čerstvý vzduch potrebujeme aj pre lepší pocit a osvieženie.
  • Udržiavajme vlhkosť v domácnosti medzi 40 až 60 percent

Nedávny výskum ukazuje, že vysoká teplota a vysoká relatívna vlhkosť môžu znížiť prenos COVID-19. Molekuly vody vo vzduchu pomáhajú niekoľkými spôsobmi. Môžu poškodiť vonkajšiu membránu vírusu, čím sa skráti jeho životaschopnosť. Vlhkosť tiež ovplyvňuje, ako sa naše telo dokáže brániť proti patogénom a iným časticiam vrátane vírusov. Koronavírus sa dostáva do tela cez sliznice: oči, nos a ústa. Suchý vzduch v miestnostiach sliznice vysúša, takže naše telo je náchylnejšie na patogény.

Pustime dnu slnko

Počas slnečných dní nechať prúdiť slnečné žiarenie do nášho interiéru. UV svetlo poškodzuje väčšinu mikroorganizmov a vírusov vrátane koronavírusu. Je to tiež dobré pre naše psychické zdravie, špeciálne v časoch sociálnej izolácie.