Ako si uľahčiť upratovanie – rady od profesionálok

Korene v histórii

So základmi hygieny sa stretávame už u starých Egypťanov alebo v židovskom Starom zákone. Rozvoj hygieny bol zaznamenaný aj u starých civilizácií v Indii, Číne, Grécku a Ríme. Dodnes platia na svoju dobu pokrokové myšlienky Hippokratovho učenia (377 prnl). Stredovek bol naopak obdobím, ktoré nebolo hygiene priaznivo naklonené. Neznalosť príčin a nedodržiavanie základných pravidiel hygieny malo za následok šírenie epidémií, ktorým podľahlo vysoké percento populácie. Dnes sa spoločnosť opäť vrátila k názoru, že hygiena je veľmi dôležitá.

uľahčiť upratovanie

Žena je k svojej úlohe strážkyne rodinného krbu a súdržnosti rodiny predurčená z dávnych dôb, kedy muži obstarávali potravu a bránili svoj kmeň, zatiaľ čo sa ženy starali o rodinu a teplo. Aj príslušnosť žien k energii Jin, ktorá predstavuje ženský princíp, emócie, chlad, noc, svedčí o dávnej histórii vzťahu „žena – domácnost“. Aj keď sú ženy pod tlakom rodinných, spoločenských a kultúrnych tradícií, predsudkov, túžob a očakávaní, neznamená to, že jediným záujmom žien musí byť starostlivosť o domácnosť! Ženy by mali byť akýmsi motorom alebo koordinátorom, ale neexistuje dôvod, prečo by sa do udržiavania príjemného prostredia domova nemohli zapojiť aj ostatní členovia rodiny.

Plánujte a rozdeľujte

uľahčiť upratovanie

Dozerajte na to, aby vaša domácnosť bola útulná a príjemne sa v nej žilo, ale o upratovanie sa podeľte s ostatnými jej členmi! Ak vás intenzívne víkendové upratovanie unavuje, vyčleňte si ďalší deň, kedy sa tiež „upratuje“. Rozdeľte si celý proces na niekoľko častí – v pondelok je na rade kuchyňa, v stredu kúpeľňa a WC, cez víkend sa vysáva,  umýva a perie. Keď sa chystáte na väčšie upratovanie, starostlivo si ho naplánujte a rozhodne postupujte po častiach: umývanie okien, sezónne upratovanie v skriniach, presádzanie kvetov… Nezabudnite sa o činnosti podeliť. Vaším cieľom by nemalo byť upratovaním sa zničiť, ale vychutnať si príjemné a čisté prostredie domova, keď je všetko hotové.

Tipy od profesionálok

🧽 Postupujte zásadne “od stropu k podlahe”, teda strop (pavučiny), okná, prach, až nakoniec vysávajte a umývajte podlahy. Ak máte v pláne žehlenie, začnite žehlením, pretože pri ňom sa tiež práši.

🧽 Rozdeľte si činnosti na etapy a podeľte sa o ne.

🧽 Nepoužívajte zmeták, radšej vysávajte a potom poumývajte (zametaním sa víri prach). Dnes je bežné, že vysávače majú špeciálne nadstavce na vysávanie plávajúcich podláh.

🧽 Používajte zásadne kvalitnú upratovaciu techniku (netrápte sa s padajúcou handrou na zmetáku a nemáčajte si ruky v špinavej vode). Stierka na okná tiež uľahčí prácu.

🧽 Používajte moderné účinné čistiace a pracie prostriedky (sprejové prípravky sa lepšie aplikujú, pomocou účinného a správne vybraného prípravku budete rýchlo a ľahko hotová).

Čo budete potrebovať

🧽Ochranné rukavice
🧽Prachovka, handra na leštenie, handra na hrubšie nečistoty (podlaha, WC…)
🧽Hubka s hrubším povrchom
🧽Vedro
🧽Mop na podlahu
🧽Vysávač
🧽Vyradená kefka na zuby
🧽Stierka na okná

Tip redakcie

uľahčiť upratovanie
Tyčový vysávač 2 v 1  SENCOR SVC 8621TI

Tyčový vysávač 2 v 1  SENCOR SVC 8621TI

Bezkáblový tyčový vysávač 2v1 bez napájacieho kábla ponúka absolútnu voľnosť pri vysávaní. Tento ľahký, tichý a jednoducho ovládateľný vysávač poskytuje rýchle a jednoduché riešenie na každodenné upratovanie všetkých typov povrchov. Na pohodlné odstraňovanie prachu a nečistôt z nábytku, stola či na upratovanie vozidla slúži odnímateľná ručná jednotka. Vysávač obsahuje rotačnú kefu s vlastným motorom, ktorá zaručuje vynikajúce výsledky na akomkoľvek type podláh a zlepšuje vysávanie nečistôt na kobercoch a taktiež hubicu s LED osvetlením, ktorá ľahko odhalí aj najjemnejší prach a zjednoduší vysávanie.

www.sencor.sk