August v záhrade

Čo všetko august v záhrade prinesie a čo by sme v auguste mali stihnúť ? Veru je toho celkom dosť. Ako na to, radí profesor Ivan Hričovský.

V auguste leto prekračuje svoj vrchol. August v záhrade je pre ovocné dreviny mesiacom druhého predlžujúceho rastu. Druhá miazga je vhodná na očkovanie kôstkovín i jadrovín. Je vhodné obdobie aj na vrúbľovnie a prevrúbľovanie kôstkovín aj jadrovín, letnými vrúbľami „za kôru“.

August v záhrade
stock.adobe.com

Kontrolujeme a robíme prebierky

Očkovanie z mesiaca júla skontrolujeme a očká, ktoré sa neujali, preočkujeme. Je vhodné obdobie aj na vrúbľovanie stromčekových  tvarov, ríbezlí, egrešov, josty, na podpník ríbezle zlatej  „do boku“.

Postupnou prebierkou dozrievajúcich plodov pokračujeme v oberaní jadrového a kôstkového ovocia. Zberáme aj černice, jahody a maliny remontantných odrôd i menej známych druhov ovocia.

Moníliou napadnuté plody otrháme a likvidujeme. Pôdu v auguste okopávame, odburiňujeme a robíme doplnkovú závlahu, najmä u neskoršie dozrievajúcich plodov jadrovín.

Nezabúdame na závlahu výsadbu nových jahôd

Dôležitá je aj zálievka čiernych ríbezlí. V auguste v nich prebieha sekundárna diferenciácia kvetných púčikov, ktorá vplýva na bohatšiu rodivosť, Najviac osvedčená výsadba jahôd je okolo 20. augusta.

Z odrôd sú odolné napríklad 1-krát rodiaca Elsanta, 2x rodiaca Lidka a mesačná Rujana. Robíme chemickú ochranu chloridom vápenatým proti fyziologickej škvrnitosti jabĺk.

Okolo 20. Augusta, v závislosti od odrôd robíme hlboký letný rez broskýň, ale aj ostatných kôstkovín. Koncom augusta je vhodný rez moruší. Oberáme plody rakytníka rešetliakovitého, ale aj iných, menej rozšírených druhov. Po zbere môžeme urobiť hlbšie rezy starších konárikov ríbezlí, egrešov i josty.

Mohlo by vás zaujímať

Chcete mať v záhrade lahodné maliny?

Radí pomológ Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc. Lahodné maliny patria k našim najstarším ovocným rastlinám a rovnako dobre chutia malým i veľkým. Viete, ako ich… Čítaj ďaľej

Dôležité je aj ošetrenie malín

Po zbere odrežeme aj odrodené výhony malín 1-krát rodiacich, ako je napríklad odroda Rubín. Popadané a hnijúce ovocie pravidelne zberáme a dávame do asanačnej jamy, vyhĺbenej v kúte záhradky, kde ho posypeme prachovým páleným vápnom a zakryjeme pôdou. Pri remontantných odrodách malín, ako sú napríklad Ada, Medea a Polka, chránime v daždivom počasí plody proti plesni sivej Bohato zarodené konáre jadrovín i kôstkovín podopierame drevenými kolmi, aby sa nepolámali konáre.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach