Bez akých rastlín sa tento rok nezaobídeme?

K príjemnému bývaniu patrí aj záhradka, či aspoň balkón alebo terasa. Možnosť tráviť čas v lete vonku ponúka relax v príjemnom prostredí, samozrejme, záleží od nás, či si také vieme vytvoriť. A verte, že je to možné aj na panelákovom balkóne! Na čo nezabudnúť?

Bez byliniek to nejde

rastlín

Bylinky a koreniny sú moderným trendom nielen v gastronómií, ale aj pri záhradkárstve. Je úžasné, keď si môžeme pripraviť jedlo alebo ochutiť šalát s vlastným bylinkami zo záhrady či balkóna. Kútik s bylinka sa oplatí urobiť bez ohľadu na to, či máte malý alebo väčší priestor k dispozícii, šikovnou pomôckou sú siete na ktorých môžeme pestovať bylinky vertikálne. Takýto „záhon“ nie je finančne náročný, ani jeho  údržba nás nebude stáť veľa času – na druhej strane budeme mať úrodu po celú sezónu a nemusíme kupovať sušené, či drahšie narezané bylinky zo supermarketov. Navyše, pestovanie byliniek je aj estetickým trendom tohto roka. Mnohé majú nádherné kvety a príjemne voňajú.

Trendové sukulenty

rastlín
Photo by Lisa Fotios from Pexels

Sukulenty môžu pôsobiť veľmi dekoratívne, najmä ak ich zaujímavo skombinujeme, dokonca sa z nich tvoria aj vertikálne obrazy do interiérov. Vyberme si pôsobivé druhy, ktoré vytvoria zaujímavé zoskupenie a umiestnime ich do skla do interiéru alebo von do väčšej kamennej nádoby. Myslime na to, aby sme mohli na zimu tieto rastliny preniesť dovnútra.

Rastliny v kontajneroch

rastlín

Azda najväčším pestovateľským trendom tohto obdobia je pestovanie dekoratívnych rastlín v ráznych nádobách. Môžeme použiť kontajnery, ale veľmi pôsobivé sú staré vedrá, žľaby, keramické vázy, veľké plechovky. Kvety alebo bylinky môžeme vysadiť aj do fúrika alebo starého nábytku, ktorý dodá našej záhrade vintage šmrnc.

Pestrosť a úžitkové rastliny

Dnes je kladený veľký dôraz na ekonómia a úžitkovosť. Malo by sa to odzrkadliť aj na našom balkóne, terase či záhrade.  Čím pestrejší výber rastlín a plodín urobíme, tým zaujímavejší výsledok dosiahneme. Ba balkóne môžeme pestovať kríčkové paradajky, papričky, ale aj čučoriedky, jahody, černice, či hrach, skúsme, čo sa bude dariť na tom našom.