Hygiena v kúpeľni: Ako čistiť sprchový záves?

Znie to neuveriteľne, ale sprchový záves býva tým najšpinavejším miestom v kúpeľni, i keď sa to nezdá. Viete o tom, že sa na ňom drží viac baktérií, ako na sedadle toalety?

Väčšina z nás si neuvedomuje, koľko baktérií sa môže držať na sprchových závesoch, až kým si nevšimneme plesne alebo zápach. Potom je už neskoro na čistenie, záves treba jednoducho vyhodiť. Štúdia spoločnosti Safe Home ukázala, že sprchový záves obsahuje 60-krát viac baktérií ako sedadlo na toalete a môže byť nečakaný zdroj chorôb.

hygiena v kúpeľni
https://www.shutterstock.com

Ako vyčistiť sprchový záves?

Našťastie existuje niekoľko jednoduchých tipov na čistenie tohto závesu, ktoré nám ušetria čas, peniaze, a najmä ochránia zdravie celej rodiny. Keby sme ho mali čistiť ručne, stálo by nás to dosť námahy. Dá sa však prať aj v práčke.

Vyskúšajte tento trik

Vložíme záves do práčky, pridáme pol šálky jedlej sódy a jedna alebo dva uteráky. Do nádobky na aiváž vlejeme pol šálky octu. Jedlá sóda rozloží nečistoty a uteráky ju pri otáčkach utrú, ocot dezinfikuje. Trik s uterákmi funguje aj pri plastovej protišmykovej podložke do vane či sprchového kútu. Samozrejme, aj záves, ani podložku nesušíme v sušičke. Vyvesíme ju tak, aby bola celá vystretá a necháme voľne vysušiť.

hygiena v kúpeľni
https://www.shutterstock.com

Ako ručne čistiť sprchový záves?

Najlepšie sa čistí vo vani, kde ho môžeme rozprestrieť. Nezabudnime ho čistiť z oboch strán. Postriekame ho antibakteriálnym prípravkom v spreji a nechajte pôsobiť. Pomôže tiež bielidlo alebo pár kvapiek čajovníkového oleja. Záves vydrhneme kefou alebo drsnejšou stranou hubky. Ak zistíme väčšiu vrstvu nečistôt alebo pleseň, zamierme so závesom rovno do koša. Podobne, nenechávajme si ani podložku do vane s náznakom plesne či hrubšej vrstvy nečistôt. 

Látka namiesto plastu?

Aktuálnym trendom v domácnosti je použitie prírodných materiálov všade tam, kde je to možné. Namiesto plastových závesov môžeme do kúpeľne použiť látkové. Ľahko sa udržiavajú, ale samozrejme, nie sú nepremokavé, len vytvárajú pocit súkromia a zútulňujú kúpeľňu.