Jarní otužilci – prvé jarné kvety

O snežienkach sa hovorí ako o prvých jarných kvetoch, no oveľa skôr sa prebúdzajú otužilé čemerice. S bleduľami, krókusmi a neskôr aj s podbeľmi sú už túžobne očakávanými  obyvateľmi marcových záhonov. Ako sa postarať o jarné kvety, aby vynikli v plnej kráse?

jarné kvety
https://www.shutterstock.com

Čemerica (Helleborus) 

Nazývajú ju aj zimnou ružou, lebo jej chladné obdobie jednoducho svedčí, dokonca vytrvalo kvitne aj v tuhých mrazoch a obdivujeme ju až do prvých teplejších jarných dní. Býva biela,  jemne žltá, ružová aj fialová. Pestovanie nie je náročné, no  na kvitnutie si treba počkať. Rastie totiž pomaly a  nemá rada presádzanie. Keď sa už udomácni, vytrvá na mieste roky, ba až desaťročia. Semienka možno vysiať na jar alebo na jeseň priamo na záhony, prípadne vysadiť predpestované sadenice. Vysiate vyklíčia, rozrastú sa, no kvety trpezlivo očakávajte až po dvoch či troch rokoch. Čemerice sú citlivé na nedostatok vlahy v zime a na jar, ak je málo snehu, treba ich poliať. Najlepšie sa im darí v tieni stromov či rozložitých kríkov, ich rast podporuje aj koreňový systém drevín, potrebujú humusovitú a priepustnú pôdu.  Tieto zimné krásky možno pestovať aj vo vegetačných nádobách na terasách, verandách či balkónoch.

jarné kvety
https://www.shutterstock.com

Upozornenie:  

Všetky časti rastliny obsahujú jedovaté alkaloidy.  Šťava môže vyvolať silné podráždenie a pľuzgiere. Preto k nim neprivoniavajte, chráňte pred nimi deti a pri starostlivosti o ne radšej používajte rukavice.

Krókus (Crosus)

Prediera sa zo zeme už začiatkom marca, najkrajšie vykvitá v apríli. Najtypickejším je bledofialový, no kvitne aj inými farbami. Príjemne medovo vonia. Patrí ku vzácnym koreninám a prírodným farbivám. Je to mrazuvzdorná cibuľovina, najlepšie sa jej darí na slnečných miestach. Ocení priepustnú pôdu a potrebuje jarnú vlhkosť. Krókusy, známe aj ako šafrany,  sa vynímajú v skalkách. Ak si ich chceme udržať, po dokvitnutí im necháme úplne zožltnúť listy, až potom ich zrežeme.  Pochádzajú z Prednej Ázie, kde sa pestovali najmä ako aromatická korenina a na farbivo. Spolu s vanilkou patria k najdrahším koreninám sveta.

Zaujímavosť:

V starom Ríme sa šafranovou vodou osviežoval vzduch v amfiteátroch a kúpeľoch. V takejto vode sa vraj rada kúpala aj Kleopatra, pričom verila, že pôsobí ako afrodiziakum. Vzácne korenie zo šafranu sa využíva v gastronómii.

Snežienka jarná  (Galanthus)

Tento najmilší jarný kvet kvitne od februára do apríla. Nie je len ozdobou predzáhradiek, no hojne rastie v lesoch, na lúkach, pri vode i na podhorí. Táto trvalka nemá rada príliš  mokrú a ťažkú pôdu. Umelo ju množíme  z kúpených cibuliek, lebo vo voľnej prírode je prísne chránená zákonom. Vysádzame ju v septembri až októbri do priepustnej pôdy, často aj do skaliek, do trvalkových záhonov a trávnikov pod stromy.  

jarné kvety
https://www.shutterstock.com

Upozornenie:

Snežienka je jedovatá, obsahuje alkaloidy, najnebezpečnejšia je cibuľka. Môže spôsobiť bolesti brucha, hnačky a zvracanie. Zaujímavosťou je, že sa využíva vo farmaceutickom priemysle na  výrobu liekov ovplyvňujúcich mozgovú činnosť,  jeden z jej alkaloidov – galantamín  – už bol patentovaný a používa sa na liečbu miernych prípadov Alzheimerovej choroby.

Podbeľ liečivý (Tussilago)

Neprehliadnuteľnému trvácemu kvetu so žiarivo žltou hlavičkou, ktorý je známy liečivými účinkami, sa hovorí aj mamičkino líčko. Rastie skoro na jar na nenáročných, skôr suchých  miestach – na lúkach, pri lesoch, ba aj na rumoviskách. Je dôležitou jarnou potravou pre hmyz, najmä pre včely. Kvety prospievajú najmä dýchacím cestám, listy sú zase výborné na zapálené žily, bolesti kĺbov či rôzne kožné choroby. Ak si ho chceme vypestovať  pri dome,  oceníme jeho rozmnožovacie schopnosti: Už pár hodín po zasiatí do zeme semienko začína klíčiť. Sejeme v lete do prekyprenej vlhkej pôdy, alebo na jeseň využijeme koreňové odrezky. Má rád slnečné miesta, skôr suchú a nehnojenú pôdu.

Zaujímavosť:

Čaj alebo víno z podbeľu vraj zlepšuje jasnovidecké schopnosti, zvyšuje sústredenosť a podporuje intuíciu. Odvar sa používal aj na „pričarovanie“ lásky. 

Bleduľa jarná (Leucojum) 

Objavuje sa po roztopení snehu,  v marci zakvitá bielymi kvetmi, ktoré veľmi pripomínajú snežienky. Odlišuje sa zvončekovitým tvarom a zvyčajne má na každom okvetnom lístku zelenonožltú bodku. V priaznivých podmienkach dorastá z cibuľky až do výšky 35 centimetrov. Je odolná proti chladu a najlepšie sa jej darí v tieni, na vlhkých a premokrených pôdach bohatých na živiny, napríklad okolo vodných plôch,  v lužných lesoch, pod stromami, okolo lesných  bystrín. Jarné kvety Bledule sú zriedkavejšie ako snežienky, patria medzi kriticky ohrozené druhy. Vzácny je jej výskyt v prírodnej rezervácii pri Zemplínskej Šírave. V záhradke si ju možno rozmnožiť kúpenými cibuľkami, ktoré vysádzame v auguste až v septembri do vlhšej priepustnej zeme. Dá sa množiť aj semienkami, čo je však menej úspešné.

jarné kvety
https://www.shutterstock.com

Upozornenie:

Bledule obsahujú jedovaté alkaloidy, ktoré môžu spôsobiť nadmerné slinenie, hnačky zvracanie, celkovú slabosť.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach