Marec v záhrade

Marec v záhrade s exkluzívnymi radami od profesora Ivana Hričovského.

Čo všetko by sme mali stihnúť porobiť vo svojej záhrade v marci? Samozrejme, to všetko závisí od toho, aké je práve počasie. Niekedy je krásne a vonku už kvitne jar, ale bývajú aj dni, že to vonku ešte stále môže pripomínať zimu. Napriek tomu, ak chceme, aby nás jar nezaskočila, musíme toho v tomto čase tak veľa stihnúť… !

Marec v záhrade od profesora Ivana Hričovského

Skúsme to urobiť ako naši predkovia a využime pre krásu svojej záhradky vplyv jednotlivých fáz Mesiaca. Samozrejme, všetko závisí aj od počasia, ktoré nás môže ešte aj v jarných dňoch zaskočiť. Netreba však zúfať, pretože vhodné dni na rôzne činnosti v záhrade sú každý mesiac – treba len vedieť, ktoré sú tie pravé a najvhodnejšie. Ak máte pôdu už porýľovanú a pripravenú,  možno vám počas skorých jarných dní pomôže tento kalendárik:

Marec v záhrade

13., 14. a 15. marca

Vysievame pór a zeler na predpestovanie priesad. Do skleníka, či teplého pareniska, alebo aj na záhony (ak je už teplé počasie), môžeme začať vysievať reďkovku.

16. a 17. marca

Polievame. Sadíme a presádzame rastliny. Do debničiek môžeme sadiť listovú zeleninu a hlúboviny. V skleníkoch a pareniskách presádzame vypestované priesady hlúbovín a listovej zeleniny. Ak je teplé počasie, na záhony vysievame listový aj hlávkový šalát, špenát a vňaťový zeler.

18., 19. a 20. marca

18. marca vyčistite záhon s jahodami, nezabudnite plytko skypriť pôdu a prihnojte. Jahody, ktoré vymrzli, nahradíme novými sadenicami. Ak sme si na parapetnú dosku vysadili semienka paradajok, či paprík a už nám pekne podrástli, presadíme ich po jednom kuse do zakoreňovačov alebo priamo do vyhriateho skleníka. Pozor, 20. 3. je jarná rovnodennosť – nepracujte teda s pôdou, ani nič nesaďte! Rastliny sú veľmi chúlostivé na poškodenie.

Marec v záhrade

Ostránime aj staré a choré konáre, pričom rany ošetríme štepárskym voskom alebo špeciálnym balzamom na stromy. V tomto období môžeme urobiť aj postrek proti škodcom. Ak si chcete na Veľkú noc robiť aranžmány s mladou trávičkou a farebnými vajíčkami, je najvyšší čas vysiať veľkonočnú trávu.

21. a 22. marca

Vysievame koreňovú zeleninu, môžeme založiť výsevný záhon. Rozsádzame predpestované sadenice v skleníkoch, debničkách, či za oknom. Sadíme ovocné i okrasné stromčeky a kríky, drobné ovocie a vinič.

23. a 24. marca

Vysádzame predpestované begónie a priamo na záhon môžeme vysádzať aj iberku, jednoročnú gypsomilku, aksamietnicu, kapucínku, nechtík, či hrachor. Rozsádzame  skalničky, ktoré kvitnú v neskorom lete a na jeseň – chryzantémy, neskoré astry, vres, či materinu dúšku. Celkovo počas týchto dní venujeme svoju pozornosť kvetom a okrasným drevinám. Tieto dni sú vhodné aj na vysádzanie brokolice a rôznych tráv.

25. a 26. marca

Pripravujeme záhony na pestovanie zeleniny. Ak bývame v teplejšej oblasti a je dobré počasie, môžeme už vysievať šalát aj do voľnej pôdy. Tieto dni sú vhodné aj na zber všetkých liečivých bylín, ktorým Škorpión dodáva silu. Lopúchový koreň, ktorý je veľmi účinný na močové cesty, má teraz ešte väčšiu silu.

27., 28. a 29. marca

V týchto dňoch striháme hrušky a jablone, ošetrujeme priesady plodovej zeleniny a ak sme bylinkári, zbierame korene žihľavy, púpavy alebo chrenu. Korene vykopávame zavčas rána, najlepšie ešte pred východom slnka, alebo potom večer, po západe slnka.

Marec v záhrade

30. a 31. marca

S výsevom a presádzaním rastlín počkajme na obdobie klesajúceho Mesiaca. Pripravíme si voľné záhony, okopávame ich a zbavujeme buriny. V tomto čase je likvidácia buriny veľmi účinná, pretože narušené korene sa vážne poškodia.

V prípade, že v záhrade treba porobiť nejaké terénne úpravy, dni Kozorožca sú na to ideálne. Môžeme teda zakladať chodníčky, betónovať stĺpiky oplotenia, ukladať dlažbu, budovať vyvýšené záhony, či budovať suchý múrik z voľne naukladaných kameňov. práca by nám mala ísť od ruky.

Ak je pekný, slnečný deň, vyberme sa na prechádzku a nazbierajme si púpavy na púpavový med – najlepšie ráno, hneď po rozkvitnutí. Vtedy je stred kvetu ešte zavretý. 😛  No a ak chcete, aby sa vám v záhrade usadili milí spoločníci a bojovníci proti škodcom, rozvešajte si po záhrade vtáčie búdky. Treba ich však dobre zabezpečiť nielen proti silnému vetru, ale aj proti mačkám…

pixabay