Marec v záhrade

Marec v záhrade s exkluzívnymi radami od profesora Ivana Hričovského.

Čo všetko by sme mali stihnúť porobiť vo svojej záhrade v marci? Samozrejme, to všetko závisí od toho, aké je práve počasie. Niekedy je krásne a vonku už kvitne jar, ale bývajú aj dni, že to vonku ešte stále môže pripomínať zimu. Napriek tomu, ak chceme, aby nás jar nezaskočila, musíme toho v tomto čase tak veľa stihnúť… !


Záhrada volá…

Napriek tomu, že počasie je ešte nestále a v marci nás zvyknú potrápiť aj mrazíky, v záhradke to už začína žiť a je tu plno práce – či už v okrasnej, alebo úžitkovej časti. Chceme predsa, aby nám to vonku čoskoro všetko kvitlo a aby sme sa čím skôr mohli tešiť z vlastnej úrody! Povedzme si teda trochu viac o tom, čo by sme mohli a mali urobiť , aby sme niečo nezameškali.

Marec v záhrade

Úžitková záhradka? Tam je veru stále čo robiť!

Keď pôda nie je zamrznutá a záhony sú pripravené, čisté a zrýľované, môžeme priamo do záhonov vysievať hlávkový šalát, mrkvu, hrášok, reďkovku, cibuľu aj petržlen.

Skleník

Ak máme skleník alebo fóliovník, teraz je ten vhodný čas vysádzať doň prisady šalátu a kalerábu, ktoré sú určené na skorý zber. Nezabúdajme na pravidelné zavlažovanie a vetranie priestoru, v ktorom máme vysadené priesady.

Jahody a vinič

Je najvyšší čas dokončiť rezanie viniča a ak treba, tak aj upraviť vedenie, po ktorom sa ťahá. Jahody vyčistíme od suchých listov, ošetríme a prihnojíme, alebo zapracujeme do pôdy čistú rašelinu.

Ovocné stromy

Ešte stále môžeme vysádzať ovocné stromy aj ovocné kríky. Môžeme začať aj s tvarovaním ovocných drevín a ak máme mladé ovocné stromčeky, ktoré kvitnú skoro na jar, chránime pred mrazom ich koruny netkanou textíliou. Nezabudnime na výživu – okolo ovocných stromov rozhodíme hnojivo a povrch pôdy posypeme mulčovacou kôrou.

Okrasná záhrada – potecha pre oči aj dušu…

Ak už mrazy pominuli, po polovici marca môžeme odstrániť zimnú ochranu ruží. Potom odstránime a odrežeme všetky suché a poškodené výhonky. Rovnako tak ostriháme nad povrchom pôdy suché okrasné trávy, suché paprade a vresovce. Naopak, ak okrasné kríky, ktoré budú onedlho kvitnúť, teraz nestriháme ani netvarujeme, pretože by sme sa ochudobnili o ich krásne kvety. Takže orgován, zlatý dážď, jazmín a ďalšie okrasné kríky, ktoré kvitnú na jar, striháme len do vázy, ale inak ich necháme krásne rásť.

Marec v záhrade

Ostránime aj staré a choré konáre, pričom rany ošetríme štepárskym voskom alebo špeciálnym balzamom na stromy. V tomto období môžeme urobiť aj postrek proti škodcom. Ak si chcete na Veľkú noc robiť aranžmány s mladou trávičkou a farebnými vajíčkami, je najvyšší čas vysiať veľkonočnú trávu, prípadne si nájsť peknú trávu v záhrade, či prírode a pripraviť si ju do košíčka aj s hlinou, aby sme ju mohli polievať a podporiť jej rast.

Cibuľoviny a begónie majú svoje potreby…

Ak si chceme vypestovať pekné begónie doma, nechajme si ich najprv na niekoľko dní naklíčiť, pričom dbáme o to, aby boli stále vlhké. Až potom vysadíme do nádob, kde si ich chceme predpestovať, alebo priamo do tých, kde ich chceme mať počas sezóny vysadené. Ak nám v záhrade pučia cibuľoviny, prihnojíme ich viaczložkovým hnojivom a nezabúdajme na zavlaženie, aby nám nezaschli.

Trvalky sa tiež hlásia o slovo

Záhony s trvalkami, na ktorých máme chúlostivejšie rastlinky, očistíme od ochrannej nástielky a suchého lístia, odstránime suché listy trvaliek. Môžeme prihnojiť izbové rastliny, aby sme ich povzbudili k tvorbe kvetov.

Priamo na záhon môžeme vysádzať aj iberku, jednoročnú gypsomilku, aksamietnicu, kapucínku, nechtík, či hrachor. Rozsádzame  skalničky, ktoré kvitnú v neskorom lete a na jeseň – chryzantémy, neskoré astry, vres, či materinu dúšku. Celkovo počas týchto dní venujeme svoju pozornosť kvetom a okrasným drevinám. Tieto dni sú vhodné aj na vysádzanie brokolice a rôznych tráv.

Čo všetko ešte môžeme urobiť?

Pripravujeme záhony na pestovanie zeleniny. Do debničiek v skleníku, či za oknom vysievame papriky, rajčiny, baklažány a ďalšiu plodovú zeleninu.

Mohlo by vás zaujímať

Záhrada

Záhrada – 10 trendov, ktoré vládnu

1. Kuchynská záhrada Najväčším celosvetovým trendom je v súčasnosti pestovanie vlastných byliniek a zeleniny. Pestovatelia vďaka tomu s istotou vedia, odkiaľ ich kuchynské suroviny pochádzajú a… Čítaj ďaľej

Oživíme jazierko

Ak máme v záhrade jazierko, očistíme jeho okolie, aj samotné jazierko a môžeme začať s vysádzaním nových vodných rastlín alebo s rozdeľovaním a rozsádzaním rastlín, ktoré už v jazierku máme.

Starostlivosť o izbové rastliny

V marci môžeme presádzať izbové rastliny – je to vhodný čas. Dobre urobíme, ak hodinu pred presádzaním rastlinu dobre polejeme. Potom z koreňového balu odstránime poškodené korene a rastlinu presadíme do väčšieho črepníka, do vhodnej zeminy. Prihnojovať môžeme začať až po šiestich týždňoch od presadenia.

Marec v záhrade

Už ste varili púpavový med?

Ak je pekný, slnečný deň, vyberme sa na prechádzku a nazbierajme si púpavy na púpavový med – najlepšie ráno, hneď po rozkvitnutí. Vtedy je stred kvetu ešte zavretý. 😛  No a ak chcete, aby sa vám v záhrade usadili milí spoločníci a bojovníci proti škodcom, rozvešajte si po záhrade vtáčie búdky. Treba ich však dobre zabezpečiť nielen proti silnému vetru, ale aj proti mačkám…

Mohlo by vás zaujímať

Púpavový med

70 minútSuroviny na púpavový med: 400 g púpavových kvetov, 2 chemicky neošetrené pomaranče, 2 chemicky neošetrené citróny, 1,5 l vody, 1 kg želírovacieho cukru 2:1 Postup:… Čítaj ďaľej

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach