Maródi v kvetináčoch

Čo robiť, aby naši maródi v kvetináčoch boli čím skôr zdraví?

Pre mnohé rastliny pestované v interiéri býva zimné obdobie veľmi ťažkou skúškou. Trpia nedostatkom svetla a suchým vzduchom, sú náchylnejšie na rôzne choroby – stávajú sa z nich maródi v kvetináčoch. Nemusíte však hneď siahať po chemických prostriedkoch, ktoré môžu byť aj nebezpečné a treba s nimi pracovať veľmi opatrne. Mnohé neduhy izbových rastlín možno riešiť aj prirodzenou cestou.

rastliny v kvetináčoch

Puklice

Puklica (alebo červec izbový)  sa vyskytuje dosť často na orchideách, oleandroch či citrusoch zo spodnej časti listov a rastlinu ničí tým, že vyciciava z nej rastlinné šťavy. Puklice môžeme odstrániť napríklad tak, že celú rastlinu vyumývame roztokom vody, čistiaceho prostriedku na riad a denaturovaného liehu. Roztok si namiešame tak, že do jedného litra teplej vody pridáme pol čajovej lyžičky domáceho čistiaceho prostriedku (napríklad saponátu na riad), pridáme ešte jednu polievkovú lyžicu denaturovaného liehu a týmto roztokom rastliny vyumývame alebo postriekame. Maródi v kvetináčoch sa nám poďakujú. 😛 

Vošky

Vošiek sa môžete zbaviť odvarom z bazových listov: Postriekajte ním rastliny trikrát v týždňových intervaloch (300 g bazových listov uvarte v 300 ml vody, sceďte, pridajte 1/2 kávovej lyžičky mazľavého mydla a nechajte rozpustiť. Roztoče Listy rastlín napadnutých roztočmi žltnú, vysychajú a opadávajú, pričom na ich spodných stranách často nájdeme aj jemné pavučinky týchto živočíchov.

Pomoc:

Operatívne treba zvýšiť vzdušnú vlhkosť. Rastliny, ktoré sú na vošky náchylné, viackrát denne postriekajte mierne teplou vodou. Pomáha aj častejšie osprchovanie vo vani, alebo môžete rastlinu na krátky čas zabaliť do igelitového vrecka. Ak toto všetko nepomáha a rastlinu chceme zachrániť, budeme musieť použiť nejaký vhodný insekticídny prípravok. V záhradníctve alebo kvetinárstve poradia, aký je vhodný.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach