Najlepšie vône pre váš domov alebo aby domácnosť stále voňala

Zabudnime na chemické vône do bytu a rôzne umelé prípravky, ktoré obsahujú mnoho škodlivín. Omnoho čarovnejšie vône dosiahneme pomocou prírody. Navyše sú neškodné a výnimočné.

aby domácnosť stále voňala
potpourri aroma – aby domácnosť stále voňala

Zlý pach dokáže znepríjemniť celý deň, o to horšie, ak ho máme vo vlastnom byte. Neraz je zdrojom domáce zvieratko, nevynesené odpadky, či dokonca pleseň. Ak sa ho chceme zbaviť, je potrebné udržiavať domácnosť v čistote. Príjemnú atmosféru si môžeme vylepšiť vôňou byliniek, éterických olejov, kvetov či ovocia. Ako na to?

Vyrobme si vlastný osviežovač vzduchu

Naplňme hrniec vodou, priveďme ju k varu a vložme doň čerstvý rozmarín. Varme na miernom ohni hodinu i viac. Samotné výpary z tohto varenia rozvoňajú celý byt, to však stále nie je všetko. Nechajme vonnú zmes vychladnúť a prelejme do sprejovej fľaše. Skladujme v chladničke a použime vždy, keď je to potrebné aby domácnosť stále voňala.

Zostavme si bylinkovú záhradku priamo v kuchyni

Každý dobrý kuchár pracuje s čerstvými bylinkami. Tie však majú aj úplne iný účel – rozvoňajú nielen kuchyňu, ale aj okolité miestnosti. Ak pestujeme bylinky vonku, zrežme skoro ráno pár stoniek a zavesme si ich v interiéri.

aby domácnosť stále voňala

Voňavé kvety

Viete o tom, že kvety vydávajú vôňu aj podľa toho, kedy ich zrežete a upravíte? Najlepšie je odrezať ich zavčasu ráno, keď sú naplnené miazgou a vybrať si stonky s množstvom púčikov a jedným už otvoreným kvetom. Takto si zabezpečíme krásnu vôňu v domácnosti na niekoľko dní.

Jedlá sóda

Dobrým pomocníkom, ak potrebujeme akútne odstrániť zápach, je jedlá sóda. Dajte ju na noc do chladničky, pred vysávaním ňou posypte koberce. Taktiež odstráni pach z odpadu. Sódu nasypeme do odtokov a zalejeme vriacou vodou.

Nezabudnime každý deň vynášať potravinový odpad, práve ten býva najčastejším zdrojom nežiaducich pachov. Ak máme možnosť, oplatí sa časť odpadu kompostovať a následne použiť v záhradke. Ak nie, aspoň odpadky recyklujme. Rovnako by to nešlo bez pravidelného vetrania. Oplatí sa niekoľko krát za deň urobiť prievan a prevetrať celý interiér. Nie je to len ochrana proti pachom, ale aj proti ochoreniam, vírusom, baktériám a ďalším škodlivým mikroorganizmom.

Foto: stock.adobe.com