Ocot pomocník v domácnosti

Ocot môže byť veľmi osožným a všestranným pomocníkom v domácnosti – svedčia o tom aj nasledovné rady:

Čisté vázy bez zápachu

Určite poznáte ten nepríjemný zápach, ktorý ostáva vo vázach po rezaných kvetoch. Stačí však umyté vázy naplniť slanou vodou s octom a nechať pôsobiť 24 hodín. Zápach definitívne zmizne a vázy sú čisté.

ocotCigaretový dym

Ak je v miestnosti nafajčené a nejde to veľmi vyvetrať, nalejte do pohára vodu s octom a vzduch sa rýchlo osvieži.

Zápach na rukách od cibule

Ak sme krájali cibuľu a na rukách nám ostal jej pach, namočme ruky na pár minút do octu a potom si ich umyme normálne parfumovaným mydlom a vodou (pomáha aj vyšúchať ruky dužinou citróna).

Odpadkový kôš

Ak občas máte problém s tým, že odpadkový kôš zapácha, nalejte na jeho dno trochu octu – zabráni sa tak zápachu z organického odpadu.

Octový čistiaci prípravok s vôňou

Z octu si môžeme pripraviť aj ekologický čistiaci prípravok na umývanie podláh: Zmiešame 800 ml bieleho vínneho octu so 180 ml 96-percentného liehu, 15 ml borovicovej silice a 5 ml mätovej silice, aktorá má aj antibakteriálne účinky. Používame asi tak, že 50 ml tohto čistiaceho prípravku dáme na vedro vody.

Okná a zrkadlá budú  krásne lesklé

Netreba míňať peniaze na drahé čistiace prípravky: Zmiešajte 2 lyžičky octu s 1 litrom vlažnej vody a získame výborný čistič skiel. Stačí ním navlhčiť handru a sklá dôkladne preleštiť.

Dlaždice a obkladačky

Vodný kameň, plieseň a iné škvrny na dlaždiciach a obkladačkách odstránime teplým octom.

Saponát na riad

Zmiešajte 3 lyžice nastrúhaného bieleho mydla, pridajte 125 ml octu a 1 liter vody. Získate skvelý saponát na umývanie riadu.

Čistá mikrovlnka

Aby bola mikrovnná rúra hygienická a čistá, poutierajme ju po každom použití vlhkou handričkou. Ak je aj umastená, dajme do pohára s vodou 2 lyžice octu, dobre zamiešajme, vložme do mikrovlnky a zapnime na 3 minúty. Následne dôkladne vytrime handričkou. Mikrovlnka bude nielen čistá, ale aj zbavená nepríjemných pachov.

Odpad v dreze

Aby bol čistý a nepáchol, zvyknime si preventívne a pravidelne doň naliať 125 ml neriedeného liehového octu.

Čistenie žalúzií

Čistenie žalúzií nemusí byť namáhavé a náročné: Natiahnite si na jednu ruku bavlnenú rukavicu (napríklad nové rukavičky, aké sa používajú na pletie buriny a potom prsty namočte do rovnakého dielu octu a teplej vody. Potom dlhými ťahmi utrite každý pásik žalúzie. Rukavičku pravidelne vyplachujte v čistej vode. Ak sa vám nechce na ruky naťahovať rukavičky, môžete použiť aj jemnú bavlnenú handričku namočenú do toho istého roztoku. Žalúzie budú žiarivé a čisté.

Čistenie odtoku

Odtok v umývadle alebo vo vani očistíte tak, že doň nasypete pol šálky jedlej sódy a potom zalejte šálkou octu. Keď zmes prestane peniť, odtok opatrne prepláchnite prúdom horúcej vody (najlepšie z varnej kanvice). Potom počkajte 5 minút a prepláchnite ho ešte raz, ale tentoraz studenou vodou. Takto odstránime nielen nánosy a špinu, ale zničíme aj baktérie, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach. Tento spôsob je často účinnejší než použitie mnohých kúpených čističov potrubia a sifónov. Ak sme však nedávno sifón čistili niektorým z kúpených prípravkov, radšej niekoľko dní vyčkajme, kým použijeme túto metódu, aby náhodou nedošlo k nejakej nežiaducej chemickej reakcii. Pri nalievaní horúcej vody si dávajme pozor na oči a tvár – hlavu držme čo najďalej od drezu!

Trochu iný spôsob: Ak odtok zle odteká, nasypte doň pol šálky soli, zalejte dvoma šálkami vriaceho octu a prepláchnite horúcou a na záver studenou vodou.

Soľ na topánkach

Nepekné škvrny a mapy od soli na topánkach odstránime najlepšie tak,, ak čerstvé škvrny utrieme handričkou namočenou do neriedeného bieleho octu. Potom topánky bežným spôsobom očistíme a umyjeme.

Čistenie počítača a elektroniky

Aj prístroje vo vašej domácej kancelárii potrebujú očistiť a zbaviť sa prachu (počítač, tlačiareň, fax), aby mohli ďalej fungovať. Kým sa pustíte do upratovania, vypnite na všetkých prístrojoch prívod elektrického prúdu. Potom si dajte do vedierka rovnaký diel octu a vody. Handričku namočte do roztoku, dobre ju vyžmýkajte a dôkladne utrite povrch všetkých zariadení. Ťažko dostupné a úzke plochy utrite namočeným vatovým tampónikom. Zásadne nepoužívajte rozprašovač, aby sa roztok nedostal  na vnútorné obvody prístrojov a nepoškodil ich.

Koberce budú ako nové

Ak sa vám zdá, že koberec akosi stráca farbu, nalejte do vedra 4 litre vody a 1 šálku bieleho octu, do tohto roztoku namočte obyčajný zmeták  a koberec poriadne zameťte. Vlákna na koberci i farby ožijú.

Pokrčené oblečenie sa vystrie

Do rozprašovača nalejte 1 diel bieleho octu a tri diely vody – dobre potraste, pokrčené oblečenie postriekajte, zaveste voľne na ramienko a nechajte voľne vyschnúť. Týmto spôsobom môžete vyrovnať veci, ktoré sa vám pokrčili v kufri, praním a sušením, alebo aj úplne nové, ktoré sa pokrčili v obale.

Save

Save