Rady a tipy ako vyčistiť koberec rýchlo a jednoducho

Kvalitný a dobre vyzerajúci koberec je nepochybne ozdobou každej jednej domácnosti. Okrem toho, že dodá priestoru šmrnc, je zároveň mäkký, vďaka čomu poskytuje našim nohám pohodlie, ktoré si po celom dni nepochybne zaslúžime. Jeho kvality oceníte o to viac, ak sa vo vašej domácnosti nachádzajú aj malé deti, nakoľko funguje aj ako výborná tepelná izolácia. Pravdou však je aj to, že je známym lapačom prachu a rôznych baktérií, čo teda nie je zrovna výhra. Poďme sa spolu pozrieť na to, ako sa o neho správne starať.

ako vyčistiť koberec

Ako vyčistiť koberec

Aj vy máte určite doma svoj obľúbený koberec, ktorého sa neviete vzdať? Už je možno aj trochu starý a množia sa na ňom rôzne spomienky v podobe nevábnych škvŕn? Nebojte sa, v nasledujúcich riadkoch vám ponúkneme niekoľko skvelých tipov, vďaka ktorým ho vyčistíte raz-dva.

Azda ani nemusíme spomínať, že v prvom rade je potrebné koberec precízne povysávať. To je základ akéhokoľvek čistenia kobercov bez rozdielu. Teraz, keď máte koberec poriadne povysávaný, je čas prizvať si na pomoc asistentov.

  • Jedlá sóda

Sóda bikarbóna sa nachádza azda v každej domácnosti. Je výborným pomocníkom nielen v kuchyni, ale hrdinsky si poradí aj so škvrnami. Jej výsledky sú navyše dokonalé. Z koberca nielen, že odstráni škvrny, ale mu prinavráti farbu a zbaví ho nepríjemného zápachu. Sóda bikarbóna navyše nepredstavuje žiadnu záťaž pre životné prostredie, čo isto ocenia aj EKO friendly nadšenci.

Postup je pritom veľmi jednoduchý. Na povysávaný koberec nasypete jedlú sódu a pomocou jemného kefovania ju zapracujete do tkaniny a necháte pôsobiť niekoľko hodín, pokojne aj celú noc. Koberec následne len povysávate. Sóda bikarbóna je navyše výborným pomocníkom aj pri odstraňovaní škvŕn od červeného vína, s ktorými si len tak niečo neporadí.

  • Ocot

Ďalším skvelým pomocníkom je tiež surovina, ktorú nájdete v každej kuchyni. Reč je o octe. Ten je výborný najmä v prípade, že túžite prinavrátiť vášmu kobercu stratenú farbu. Postup je tak isto, ako to bolo pri sóde bikarbóne mimoriadne jednoduchý. Stačí rozmiešať 20 ml octu v 1 l vody a zapracovať ho do koberca, ktorý musí zostať vlhký, ale nie premočený. Následne tento roztok necháte pôsobiť približne 20 minút. Miesto potom už len pretrete suchou handrou a vysajete. Uvidíte, že výsledok bude stáť za to.

  • Zelený čaj

Vedeli ste, že sa dokážete zbaviť škvŕn aj vďaka zelenému čaju? Presne tak. Ešte horúci sypaný čaj rozmiestnite na miestach, kde váš koberec zdobia nevábne škvrny, počkajte, kým neuschnú a následne do seba nenatiahnu špinu. Následne ich len jednoducho povysávate.

  • Vanish

V prípade, že sa vám vaši prírodní pomocníci neosvedčili,  je čas na vsadiť na osvedčenú klasiku. Zlatým štandardom na čistenie kobercov je práve Vanish Gold, ktorý okrem kobercov môžete využiť aj na čalúnenie. A ako vlastne funguje?  Vanish na koberce len jednoducho potrasiete a nastriekate na znečistenú plochu. Penu následne zapracujete do tkaniny a necháte pôsobiť aspoň 2 hodiny, následne penu odstránite.