Vianočné ruže tradične zdobia interiér v čase sviatkov

Ako postupovať, aby vianočné ruže zakvitli?

Ak ste si uchovali vianočnú ružu z minulých rokov, práve teraz – asi 6 týždňov do Vianoc – potrebuje špecifické podmienky, aby sa jej listene sfarbili a stala sa pravou ozdobou sviatkov. Zdravá ruža či hviezda (prýštec) často nádherne kvitne až do jari.  Tradičná je červená, no rozsiahlym šľachtením sa podarilo vytvoriť nové odrody – zlatisté, biele, ružovkasté i karmínovo červené.

7 krokov, aby vianočné ruže boli krásne:

  • Začiatkom novembra výrazne skrátime rastline deň tak, že ju uložíme do úplnej tmy –  „zavrieme“ ju do skrine, umiestnime pod dostatočne veľkú priedušnú krabicu alebo nepriehľadné papierové vrece.
  • Vrchné listene sa postupne začnú sfarbovať.
  • Polievame vždy až vtedy, keď substrát úplne preschne.
  • Ani v miske pod kvetom nesmie stáť voda, lebo tenké vlásočnicové korene by mohli začať hniť.
  • Každé dva týždne, až kým nezačnú sfarbené listy opadávať, môžeme rastlinu prihnojiť extraktom na kvitnúce kvety.
  • Sfarbenú hviezdu nikdy neumiestňujeme k radiátoru, ani na parapetnú dosku nad ním, neznáša totiž sálavé teplo. Škodí jej aj príliš suchý vzduch.
  • Vianočná ruža je veľmi citlivá na chlad a preto nesmie byť v miestnosti, kde je teplota nižšia ako 15 stupňov. Vyhovuje jej bežná izbová teplota a potrebuje aj dostatok svetla.

Odkiaľ pochádzajú?

Domovom prýštca je Mexiko, kde vo voľnej prírode tvorí mohutné, až 4-metrové  kríky. V minulosti sa červené listy využívali najmä ako farbivo na látky. Pri kontakte s rastlinou treba byť opatrní, lebo pri poškodení vyteká biela hustá tekutina, ktorá dráždi sliznicu a na pokožku pôsobí jedovato.

Vianočné ruže z kvetinárstva

Krásne vianočné ruže ponúkajú už týždne pred Vianocami mnohé kvetinárstva. Ak chcete, aby vám vydržala viac rokov, vyberte si rozvetvený kvet s pevnou stonkou. Drobné a tenké rastlinky sú veľmi náchylné na prechladnutie a po krátkom čase vyhynú. Veľmi dôležité je opatrne preniesť rastlinu z obchodu domov.Mala by byť poriadne zabalená vo viacerých vrstvách papiera, aby ju nepoškodil prípadný vonkajší mráz. Po príchode domov ju necháme ešte aspoň hodinu zabalenú, aby neutrpela teplotný šok a postupne sa prispôsobila teplote v byte. Umiestnime ju na svetlé miesto ďaleko od sálavého tepla radiátorov.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach